Jaunimas iš Švedijos padės ieškoti sprendimų Lietuvos kaimo problemoms

0 2015-04-23


Lietuvos kaimiškos vietovės laukia pastiprinimo iš Švedijos. Jau šį penktadienį į vyksiantį antrąjį Lietuvos kaimo parlamento susirinkimą atvyksta 23 jaunuoliai iš Švedijos kaimo parlamento. Jie padės mūsų jaunimui kartu ieškoti svarbaus atsakymo į klausimą: ko reikia, kad jaunimas kaime norėtų likti dirbti ir kurtis.

„Svarbiausia problema, su kuria susiduria Lietuvos kaimiškosios vietovės – mažėjantis gyventojų skaičius. Be to, iš kaimų išvažiuoja daugiausia žmonės, turintys didžiausias perspektyvas. Negalime jų kaltinti – daugelyje Lietuvos kaimų tikrai nėra išvystyta infrastruktūra, – pasakoja Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkė Guoda Burokienė. – Norint pradėti verslą, kurti šeimą, auginti vaikus yra būtina išplėtota infrastruktūra: keliai, darželiai, mokyklos, ko šiuo metu trūksta – viskas optimizuota, uždaryta. Nėra ir patrauklių darbo vietų, o ką jau kalbėti apie pramogų kompleksus, prie kurių pratę jauni žmonės. Jiems reikia vietų, kur galėtų išreikšti savo pomėgius, sportuoti, žiūrėti filmus ar bent jau palankių sąlygų patiems prisidėti prie patrauklaus kaimo kūrimo, kur jaunimas galėtų ne tik dirbti, bet ir leisti savo laisvalaikį.“

Pasitelks užsienio šalių gerąją praktiką

Nuspręsta pasinaudoti gerąja praktika ir prašyti jaunųjų švedų pagalbos ieškant sprendimų. Pasak Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos pirmininkės, telkiamos didelės jaunimo pajėgos išsiaiškinti, kas daroma kitose šalyse, kuriose jaunimas noriai lieka gyventi kaime. Maža to, jie pasirenka studijuoti kaimui būdingas specialybes ir tuomet bando jas pritaikyti savo šalyje. Būtent Švedijos kaimo parlamento veiklos sėkmė ir pastūmėjo organizuoti savo kaimo parlamentus daugumą šalių, taip pat ir Lietuvą.

Pradžia padaryta. Paskatinti imtis Lietuvos kaimo parlamento idėjos prieš metus Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga kartu su Vietos veiklos grupių tinklu ir Aleksandro Stulginskio universitetu susirinko į pirmąją Lietuvos kaimo parlamento sesiją. Drauge susibūrusių bendruomenių atstovų, kaimo organizacijų, vietos ir nacionalinės valdžios atstovų tikslas vienas – aptarti iškilusias kaimo plėtros problemas ir rasti joms sprendimus. Taip sudaroma galimybė ne tik išreikšti savo pilietinę nuomonę, bet tuo pačiu dalintis bendra patirtimi ir daryti įtaką politikai.

Svarbu kalbėti vieningu balsu

„Akivaizdu, kad ekonominė padėtis regionuose, ypač kaimiškose vietovėse, yra sudėtinga, kas ir lemia infrastruktūros stygių. Todėl situacijai keisti reikalingos bendros ir nuoseklios pastangos. Didžiausias laimėjimas – kad susirinkome ir pradėjome kalbėtis, patys iš apačios siūlyti savo požiūrį bei pagalbą, kad pradedame kalbėti vieningu balsu ir kad tai tęsiasi. Svarbiausia susiburti ir vieningai priminti apie regionus ir kaimiškas vietoves, taip kartu ir problemos spręsis. O ypač džiugu matyti, kiek daug šiose vietovėse energingų, motyvuotų, entuziazmu trykštančių žmonių. Tai yra didžiausia vertybė“, – džiaugiasi vienas iš Lietuvos kaimo parlamento iniciatorių, Europos ekonominių ir socialinių reikalų komiteto narys Mindaugas Maciulevičius.

Antrojoje sesijoje – atstovai iš 42 rajonų

Žengiamas dar vienas žingsnis link patrauklaus kaimo. Balandžio 24 d. Aleksandro Stulginskio universitete antrą kartą rinksis Lietuvos kaimo parlamentas. Šiais metais sulaukta 140 kaimo atstovų, norinčių dalyvauti antrojoje Lietuvos kaimo parlamento sesijoje iš 42 rajonų. Tuo tarpu prieš metus dalyvavo 32 rajonų atstovai. Kiekvienas rajonas gali deleguoti 3 atstovus, apimančius kaimo visuomenę – ūkininką, aktyvų kaimo pilietį, atstovaujantį nevyriausybinių organizacijų sektorių bei jaunuolį, kurie turės teisę išsakyti savo rajono kaimo žmonių valią ir pasiūlyti sprendimus.

Pasak G. Burokienės, antrojoje sesijoje bus tęsiamos diskusijos jaunimo ir bendruomeniškumo skatinimo temomis. Savo Lietuvos kaimo viziją išsakys LR Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė. Be minėtų bus aptartos ir kitos temos: socialinės infrastruktūros vystymas bei socialinis verslas, kuris galėtų ženkliai prisidėti prie trūkstamų darbo vietų kūrimo. Tai Lietuvoje dar naujovė, todėl svarbu kaimo atstovams išaiškinti, kaip tai galima įgyvendinti, kokia numatyta parama ir kokios plėtros galimybės. Geriausius ES socialinio verslo kaimiškose vietovėse pavyzdžius pristatys socialinio verslo ekspertė, EESRK narė iš Švedijos Ariane Rodert.

Antrasis Lietuvos Kaimo Parlamentas rinksis 2015 m. balandžio 24 d., penktadienį, 10 val. Aleksandro Stulginskio universitete, III rūmuose, Ekonomikos ir vadybos fakulteto 604 aud. (Universiteto g. 8, Akademija, Kauno r.).

 

Ekonaujienos.lt straipsnius galima perspausdinti įdedant aktyvią nuorodą.

Susiję straipsniai

 • Laukinis maistas: nuo atpažinimo iki suvalgymo

  0 2017-04-21

  Gegužė – valgomų laukinių augalų pikas. Geriausias metas pasimokyti atpažinti valgomus augalus. Todėl gegužės savaitgaliais kviečiame į Ukmergės raj., prie Veprių į LAUKINIŲ AUGALŲ PAŽINIMO ir SUVARTOJIMO SEMINARĄ, kurį ves augalų žinovas – Laimis Žmuida.

 • Skirtingas kartas vienija žemė

  0 2016-06-02

  Šį pavasarį Lietuvoje startavo socialinio verslo projektas „CoolŪkis“. Jo sumanytojai siekia suartinti kaimo ir miesto žmones. Projekto rengėjai orientuojasi į senjorų socialinę atskirtį, sveiką gyvenseną ir ekologinę daržininkystę.

 • Gamtinės žemdirbystės seminarai liepos mėnesį visoje Lietuvoje

  0 2016-05-31

  Kviečiame į gamtinės žemdirbystės seminarus, kurie vyks sodybose prie Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus ir Druskininkų liepos mėnesio savaitgaliais.

 • Ekologiškų daržovių karaliai: interviu su ekoūkininke Daiva Giedrikiene

  0 2015-05-17

  Daivos Giedrikienės paprasta ūkininke nepavadinsi ne tik dėl to, kad su vyru Arūnu ir vaikais ji ūkininkauja pagal ekologinės žemdirbystės principus, bet ir dėl to, kad jų asortimente gausu Lietuvoje retai auginamų daržovių. Kiaulių ir karvių jų ūkyje nėra. Jie - ekologiškų daržovių karaliai, šviesūs, švarūs ir visada šiltai besišypsantys. Ekologinę daržininkystę 2001 m. pradėjo nedideliuose ploteliuose. Šiandien jie turi didelį būrį ištikimų klientų Vil...

 • Senųjų veislių renesansas

  0 2015-05-17

  Netoli Kauno, Karmėlavoje, gyvenantis Valdas Stokna pastebėjo, kad parduotuvėse jau nėra senų, prieš 50 ar 100 metų augintų augalų veislių sėklų. Būtent jos tinka gamtinei ir ekstensyviai žemdirbystei.

 • Tradicinės Tibeto medicinos akademija Lietuvoje pristato paskaitas „Psichikos ligos ir požiūris į jas Tibeto medicinoje“

  0 2015-05-16

  Paskaitos skirtos šeimos gydytojams, neurologams, reabilitologams ir kitų sričių gydytojams ir visiems, kas domisi Tibeto medicina.
  Lektorius daktaras Nida Čenagtsang, remdamasis Tibeto medicina, mano, kad psichologiniai sutrikimai gali atsirasti dėl rLung (Vėjas) energijos arba tiksliau dėl sRog Zin rLung (gyvybę palaikančio Vėjo) sutrikimo. Priemonės, kurios naudojamos palengvinti šiai būsenai, gali būti siejamos su dieta, vaistais, išorine terapija, suteikiančiais kūnui ...

 • Tikrinant darželių ir mokyklų valgyklas, galės dalyvauti tėvų atstovai

  0 2015-05-16

  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kasmet daugelio vaikų darželių ir mokyklų valgyklose randa higienos, maisto saugos ar kokybės pažeidimų. 50 proc. patikrinimų nustatoma su pažeidimais. Taip pat jau ne vienerius metus maisto kokybe, neskaniu maistu skundžiasi vaikai ir jų tėvai. Tad VMVT nusprendė imtis konkrečių priemonių, kad situacija keistųsi, ir sudarė galimybes tėvų atstovams dalyvauti darželių bei mokyklų patikrinimuose.

 • Per metus kiekvienas Lietuvos gyventojas išmeta apie 50 kg maisto atliekų

  0 2015-05-15

  Per Seime vykusį Nacionalinį kovos su maisto švaistymu kongresą buvo aptarti ir aktualūs maisto atliekų, jų tvarkymo ir prevencijos klausimai.
  Per metus mūsų šalyje susidaro apie 80 tūkst. tonų maisto atliekų, o vienas gyventojas išmeta apie 50 kg maisto, kurio dalis dar tinkama vartoti. Šios atliekos nėra atskirai surenkamos ir tvarkomos, todėl patenka į bendrą komunalinių atliekų srautą ir keliauja į sąvartynus. Maisto atliekos Lietuvoje sudaro apie dešimtadalį vi...

 • Savanoriškas valstybinių parkų lankytojų bilietas

  0 2015-05-15

  Nuo gegužės 15 dienos 4 nacionaliniuose ir 28 regioniniuose parkuose įvedamas valstybinių parkų lankytojo bilietas. Ekologinio mąstymo žmonės, kuriems rūpi gamta, kraštovaizdžio vertybės, galės prisidėti prie saugomų teritorijų puoselėjimo.

 • Tradicinės Tibeto medicinos akademija Lietuvoje kviečia į atjaunėjimo kursą su gydytoju Nida Čenagtsangu

  0 2015-04-23

  VIII amžiuje Tibete gyveno žmogus, kuris sulaukė 125 metų amžiaus ir po mirties kartu su žmona ir savo šunimi pavirto vaivorykšte. Šis žmogus buvo Yuthok, tradicinės Tibeto medicinos tėvas, nuostabus sveikatos mokytojas, ėjęs dvasinio tobulėjimo keliu per kūną, energijas ir protą.
  Kyla klausimas – kaip jam pavyko gyventi taip ilgai ir įgyti ypatingų pasiekimų? Visi jo mokymai vis dar yra prieinami mums. Milžiniškos jo užuojautos dėka, mes galime rasti atsakymus į ...