©Nuotr. iš healthychild.org

Lietuviai labiausiai Europoje nerimauja dėl pavojingų medžiagų gaminiuose

1 2014-12-18


Remiantis neseniai atlikto Eurobarometro tyrimo „Europiečių požiūris į aplinką” duomenimis, daugiau nei 60 % lietuvių (aukščiausias rodiklis Europoje) ir beveik pusė Latvijos ir Estijos gyventojų yra susirūpinę dėl gaminiuose naudojamų cheminių medžiagų poveikio jų sveikatai. Palyginus su trimis Baltijos valstybėmis, Europos vidurkis yra žemesnis – tik apie 40 %.

Susidomėjimas auga

Pavojingų medžiagų naudojimas gaminiuose yra antra labiausiai Baltijos šalių gyventojus neraminanti aplinkosauginė problema, iškart po vandens ir oro užterštumo bei nuolat didėjančio atliekų kiekio.

Per pastaruosius trejus metus susidomėjimas šia tema Baltijos valstybėse ženkliai padidėjo. Didžiausias susirūpinimas fiksuotas Estijoje – nuo 35 % 2011 m. iki 48 % šiemet. Nuo jos nežymiai atsilieka Lietuva – nuo 51 % iki 63 %. Latvijoje susirūpinimas išaugo 9 % – nuo 44 % iki 53 %.

Mįslingas ženklinimas

Nors tyrimas rodo, jog Baltijos šalių piliečiai yra pasirengę mokėti šiek tiek daugiau už gamtai draugiškus produktus (tokį pasirinkimą išreiškė beveik du trečdaliai šių valstybių gyventojų), tačiau jie nėra įsitikinę, jog pirkdami ekoženklais pažymėtą produkciją prisideda prie aplinkos tausojimo. Vos 33 % latvių, 27 % lietuvių ir 23 % estų mano, jog tai yra vienas iš būdų saugoti gamtą. Svarbu pastebėti, jog tai vis vien aukštesni rodikliai nei Europos Sąjungos vidurkis (22 %).

Suvokimas nevirsta realiu veiksmu

Visgi, vienu svarbiu (gal net svarbiausiu) rodikliu Lietuva ir Latvija atsilieka nuo Europos. Pagal Eurobarometrą, tik 15 % lietuvių ir 19 % latvių praėjusį mėnesį įsigijo ekoženklu pažymėtą gaminį – t. y. savo deklaruojamą apsisprendimą įgyvendino realiai. Tuo tarpu žaliai praėjusį mėnesį apsipirkinėjo beveik kas penktas europietis (21 %). Iš Baltijos šalių, tik Estija pasiekė panašų lygį. Nepaisant to, vertėtų pasidžiaugti, jog žmonių, perkančių ekogaminius, Baltijos valstybėse kasmet daugėja.

Pažadas gali virsti realiu veiksmu

Baltijos aplinkos forumas, nuo 2011 m. įgyvendindamas visuomenės informavimo kampaniją apie kenksmingas medžiagas „Pagalvok, kai perki”, teigia taip pat pastebintis vis didesnį piliečių aktyvumą. Organizacija yra netgi parengusi priemonę, skatinančią suinteresuotumą paversti realiu veiksmu. „Gauname įvairiausių užklausų dėl pavojingų cheminių medžiagų kasdieniuose gaminiuose. Susidomėjimas yra pirmas žingsnis. Jis jau įvyko. Dabar mes raginame žengti ir antrąjį – pasižadėti sau ir savo artimiesiems rinktis sveikesnius produktus. Tokia deklaracija veda į realų veiksmą, pokytį. Gal po kelerių metų džiaugsimės ne tik didžiuliu susidomėjimu, bet ir pakilusiu pirkėjų sąmoningumu“, – teigia Baltijos aplinkos forumo komunikacijos specialistė Rita Norvaišaitė.

Pasižadėjimo formą bei patarimus kaip pasirinkti sveikesnį gaminį rasite www.pagalvok.lt.

 

Ekonaujienos.lt straipsnius galima perspausdinti įdedant aktyvią nuorodą.

Susiję straipsniai

 • Laukinis maistas: nuo atpažinimo iki suvalgymo

  0 2017-04-21

  Gegužė – valgomų laukinių augalų pikas. Geriausias metas pasimokyti atpažinti valgomus augalus. Todėl gegužės savaitgaliais kviečiame į Ukmergės raj., prie Veprių į LAUKINIŲ AUGALŲ PAŽINIMO ir SUVARTOJIMO SEMINARĄ, kurį ves augalų žinovas – Laimis Žmuida.

 • Skirtingas kartas vienija žemė

  0 2016-06-02

  Šį pavasarį Lietuvoje startavo socialinio verslo projektas „CoolŪkis“. Jo sumanytojai siekia suartinti kaimo ir miesto žmones. Projekto rengėjai orientuojasi į senjorų socialinę atskirtį, sveiką gyvenseną ir ekologinę daržininkystę.

 • Paauglės nenaudojo kosmetikos su pavojingomis cheminėmis medžiagomis 3 dienas. Kas pasikeitė?

  0 2016-06-02

  Pagalvok.lt jau rašė apie pokyčius organizme valgant tik ekologiškus maisto produktus, o kas vyksta vengiant pavojingų cheminių medžiagų, esančių kosmetikos priemonėse?

 • Turguose pasirodė dilgėlių

  0 2016-06-02

  Panevėžio turguje populiarėja nauja prekė – dilgėlės. Jas perka žmonės, norintys laikytis sveikesnio gyvenimo būdo.

 • Gamtinės žemdirbystės seminarai liepos mėnesį visoje Lietuvoje

  0 2016-05-31

  Kviečiame į gamtinės žemdirbystės seminarus, kurie vyks sodybose prie Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus ir Druskininkų liepos mėnesio savaitgaliais.

 • Kas nutiks, jei dvi savaites valgysim tik ekologišką maistą?

  0 2016-05-31

  Kas atsitiktų, jeigu įprastus, tradiciškai auginamus maisto produktus pakeistume ekologiškai užaugintu maistu? Viena Švedijos šeima dalyvavo eksperimente, kurį organizavo Švedijos parduotuvių tinklas Coop ir Švedijos aplinkos tyrimų institutas. Tyrimo metu norėta išsiaiškinti, kaip keičiasi žmogaus organizme pavojingų cheminių junginių koncentracija valgant ekologiškai užaugintą maistą.

 • Ekologiškų daržovių karaliai: interviu su ekoūkininke Daiva Giedrikiene

  0 2015-05-17

  Daivos Giedrikienės paprasta ūkininke nepavadinsi ne tik dėl to, kad su vyru Arūnu ir vaikais ji ūkininkauja pagal ekologinės žemdirbystės principus, bet ir dėl to, kad jų asortimente gausu Lietuvoje retai auginamų daržovių. Kiaulių ir karvių jų ūkyje nėra. Jie - ekologiškų daržovių karaliai, šviesūs, švarūs ir visada šiltai besišypsantys. Ekologinę daržininkystę 2001 m. pradėjo nedideliuose ploteliuose. Šiandien jie turi didelį būrį ištikimų klientų Vil...

 • Senųjų veislių renesansas

  0 2015-05-17

  Netoli Kauno, Karmėlavoje, gyvenantis Valdas Stokna pastebėjo, kad parduotuvėse jau nėra senų, prieš 50 ar 100 metų augintų augalų veislių sėklų. Būtent jos tinka gamtinei ir ekstensyviai žemdirbystei.

 • Tradicinės Tibeto medicinos akademija Lietuvoje pristato paskaitas „Psichikos ligos ir požiūris į jas Tibeto medicinoje“

  0 2015-05-16

  Paskaitos skirtos šeimos gydytojams, neurologams, reabilitologams ir kitų sričių gydytojams ir visiems, kas domisi Tibeto medicina.
  Lektorius daktaras Nida Čenagtsang, remdamasis Tibeto medicina, mano, kad psichologiniai sutrikimai gali atsirasti dėl rLung (Vėjas) energijos arba tiksliau dėl sRog Zin rLung (gyvybę palaikančio Vėjo) sutrikimo. Priemonės, kurios naudojamos palengvinti šiai būsenai, gali būti siejamos su dieta, vaistais, išorine terapija, suteikiančiais kūnui ...

 • Tikrinant darželių ir mokyklų valgyklas, galės dalyvauti tėvų atstovai

  0 2015-05-16

  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kasmet daugelio vaikų darželių ir mokyklų valgyklose randa higienos, maisto saugos ar kokybės pažeidimų. 50 proc. patikrinimų nustatoma su pažeidimais. Taip pat jau ne vienerius metus maisto kokybe, neskaniu maistu skundžiasi vaikai ir jų tėvai. Tad VMVT nusprendė imtis konkrečių priemonių, kad situacija keistųsi, ir sudarė galimybes tėvų atstovams dalyvauti darželių bei mokyklų patikrinimuose.