©P. Lileikio nuotr.

Skirtingas kartas vienija žemė

0 2016-06-02

Nijolė Baronienė
Valstietis.lt

Šį pavasarį Lietuvoje startavo socialinio verslo projektas „CoolŪkis“. Jo sumanytojai siekia suartinti kaimo ir miesto žmones. Projekto rengėjai orientuojasi į senjorų socialinę atskirtį, sveiką gyvenseną ir ekologinę daržininkystę.

Suburia bendras tikslas

Pasak projekto organizatorių ir iniciatorių vilniečių Austės Černiauskaitės ir Ievos Česnulaitytės, nemažai jaunų miestiečių norėtų patys auginti daržoves, pažinti ir rūpintis aplinka, tačiau neturi žemės. O vyresnio amžiaus žmonės, turintys žemės, kurios nebenaudoja ar nebegali ja pasirūpinti, mielai pasidalytų žiniomis, patirtimi, savo draugija ir žeme.

„Mūsų tikslas – sujungti žmones ir jų žalias svajones bei rūpintis jų įgyvendinimu, – kalbėjo A.Černiauskaitė. – Tačiau projektas nėra skirtas tik senyvo amžiaus žmonėms ir jaunimui. Jis tarsi sujungia dvi puses. Pirma, jis yra atviras visiems, turintiems nenaudojamos žemės gabalėlį ir galintiems bei norintiems priglobti jaunimą, leisti neatlygintinai toje žemėje daržininkauti. Antra, „CoolŪkis“ su džiaugsmu laukia visų norinčiųjų išmokti užsiauginti daržovių, bet neturinčiųjų vietos, kur tai galėtų daryti.“

Komandos „Čipolinas“ nariai, smagiai padirbėję, mėgaujasi poilsio valandėle
©P. Lileikio nuotr.

Planuojama, kad per septynių mėnesių programą dalyviams daržininkystės žinių suteiks ne tik žeme besidalijantys žmonės. Projekto bendruomenė kviečiama į įvairios tematikos pamokas ir renginius ekologinės daržininkystės temomis. Jų metu dalyviai bus mokomi įvairių daržininkystės pagrindų, kviečiami bendrauti, diskutuoti ir dalytis patirtimi. Pasak A.Černiauskaitės, visi „gimusieji ant asfalto“ tikrai gali išmokti užsiauginti daržovių ar kitų gėrybių.

I.Česnulaitytė sakė tikinti, kad ne jai vienai rūpi, ką valgo ir iš kur atsiranda maistas ant stalo: „Tikiu, kad galime tapti bendruomene, kur pasitikėjimas, dalijimasis žiniomis ir rūpinimasis vienų kitais bus ne tik tušti žodžiai.“

Merginų sumanytai idėjai parinktas labai taiklus pavadinimas – „CoolŪkis“. Senoji karta dar mena sunkius kolūkių laikus, o jaunimui, kuriems morkos „auga“ prekybos centrų lentynose, puikiai suprantamas anglų kalbos žodis, reiškiantis kažką gero ir išskirtinio – „cool“.

Turi žinių, bet nėra jėgų

Projekto iniciatorės siekia jaunas šeimas suvesti su kaimo vietovėse gyvenančiais vienišais senoliais, kurie turi daug žemdirbystės žinių, tačiau nebeturi su kuo jomis pasidalyti, nebeturi jėgų sėti, ravėti. Dalyvauti projekte gali ir jauni žemės turėtojai, žemdirbystės puoselėtojai.

„Padedant mūsų atrastiems daržininkystės žinovams, sutikusiems dalyvauti projekte, galima parodyti, kad ne taip jau sunku užsiauginti daržovių. Gal bus sunku pirmaisiais metais, o vėliau atsiras patirties, įgūdžių. Svarbu, kad būtų noro“, – tikino A.Černiauskaitė.

Projekto autorės džiaugėsi, kad „CoolŪkio“ dalyviai jau užmezgė ryšį su žemių savininkais, pradėjo ruošti žemę, o kai kurie jau spėjo ir nemažai pasėti.

Mergina pasakojo, kad neseniai sostinės jaunimo centre „Žalianamis“ vyko antroji pamoka. Jos metu programos dalyviai ir kiti entuziastai išmoko, kaip reikia sėti, suplanuoti daržą, kad šalia sodinami augalai būtų vieni kitiems naudingi.

„Pavyzdžiui, česnakai atbaido kenkėjus, tad juos galima sodinti šalia kitų augalų. Kalbėta apie tręšimą ir sodinimo kalendorių, kada kokias daržoves sėti ar sodinti. Po pamokos visiems reikėjo atsakyti į testo klausimus, už teisingus atsakymus dalyviai gavo smagių prizų. Dauguma klausytojų aktyviai dalyvavo pamokoje, uždavinėjo klausimus“, – džiaugėsi A.Černiauskaitė. Smagiausia užduotis buvo patiems į lovelį persodinti sodinukus.

Du bičiuliai mokosi, kaip taisyklingai grėbliu išlyginti žemę
©P. Lileikio nuotr.

Komandinis darbas

Projekto dalyviai yra pasiskirstę komandomis. „Matosi kopūstas“ komandos nariai jau kelis kartus važiavo pas sutikusią dalytis žeme Vilniaus krašto ūkininkę Ziną Gineitienę. Komandos „Čipolinai“ nariai, triūsiantys Salininkų soduose, jau pasodino daigų šiltnamyje, paruošė žemę lauke. Jie planuoja užsiauginti pomidorų, paprikų ir net arbūzų. Ši komanda sutvarkė sodo, kuriame šią vasarą augins derlių, teritoriją, nugenėjo medžius.

Dar kita kol kas bevardė komanda triūsia daržininko Roberto sklype prie sostinės Žaliųjų ežerų. Jos nariai jau suarė žemę, įrenginėja laistymo sistemą. Jie planuoja auginti daržoves vadovaudamiesi gamtinės žemdirbystės principais, kai žemė neįdirbama, o tik mulčiuojama.

„Vis dar sulaukiame laiškų ir skambučių iš žmonių, kurie norėtų dalyvauti projekte, pasidalyti žeme. Galėsime priimti daugiau dalyvių, dar registruojame norinčiuosius“, – džiaugėsi projekto sėkme A.Černiauskaitė.

Abipusė nauda

Merginų sukurtoje svetainėje jau dabar galima susipažinti su projekte dalyvaujančiais ir siūlančiais naudotis savo žeme žmonėmis. Sutikę dalyvauti projekte ūkininkai, senjorai ar kiti žmonės gyvena įvairiose Lietuvos vietose.

„Būtina nustatyti tam tikras bendravimo taisykles, kad ir duodantieji žemės, ir ja besinaudojantieji jaustųsi patogiai ir gautų naudos. Už tai, kad leidžia naudotis žeme, savininkai gali bet kada ateiti į daržą ir išsirauti morką, nusiskinti svogūnų laiškų ar agurkų“, – aiškino I.Česnulaitytė.

Pasak jos, jaunimas nori gyventi ekologiškai, išbandyti naujoves, tad jau yra kelios dešimtys jaunų žmonių, susidomėjusių „CoolŪkio“ idėja. Senesnės kartos žmonės – atsargesni, jie viską vertina iš praktinės pusės. Vieniems reikia pagalbos dirbant žemę, kitiems – tiesiog bendravimo.

 
 

Susiję straipsniai

 • Laukinis maistas: nuo atpažinimo iki suvalgymo

  0 2017-04-21

  Gegužė – valgomų laukinių augalų pikas. Geriausias metas pasimokyti atpažinti valgomus augalus. Todėl gegužės savaitgaliais kviečiame į Ukmergės raj., prie Veprių į LAUKINIŲ AUGALŲ PAŽINIMO ir SUVARTOJIMO SEMINARĄ, kurį ves augalų žinovas – Laimis Žmuida.

 • Skirtingas kartas vienija žemė

  0 2016-06-02

  Šį pavasarį Lietuvoje startavo socialinio verslo projektas „CoolŪkis“. Jo sumanytojai siekia suartinti kaimo ir miesto žmones. Projekto rengėjai orientuojasi į senjorų socialinę atskirtį, sveiką gyvenseną ir ekologinę daržininkystę.

 • Turguose pasirodė dilgėlių

  0 2016-06-02

  Panevėžio turguje populiarėja nauja prekė – dilgėlės. Jas perka žmonės, norintys laikytis sveikesnio gyvenimo būdo.

 • Gamtinės žemdirbystės seminarai liepos mėnesį visoje Lietuvoje

  0 2016-05-31

  Kviečiame į gamtinės žemdirbystės seminarus, kurie vyks sodybose prie Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus ir Druskininkų liepos mėnesio savaitgaliais.

 • Kas nutiks, jei dvi savaites valgysim tik ekologišką maistą?

  0 2016-05-31

  Kas atsitiktų, jeigu įprastus, tradiciškai auginamus maisto produktus pakeistume ekologiškai užaugintu maistu? Viena Švedijos šeima dalyvavo eksperimente, kurį organizavo Švedijos parduotuvių tinklas Coop ir Švedijos aplinkos tyrimų institutas. Tyrimo metu norėta išsiaiškinti, kaip keičiasi žmogaus organizme pavojingų cheminių junginių koncentracija valgant ekologiškai užaugintą maistą.

 • Ekologiškų daržovių karaliai: interviu su ekoūkininke Daiva Giedrikiene

  0 2015-05-17

  Daivos Giedrikienės paprasta ūkininke nepavadinsi ne tik dėl to, kad su vyru Arūnu ir vaikais ji ūkininkauja pagal ekologinės žemdirbystės principus, bet ir dėl to, kad jų asortimente gausu Lietuvoje retai auginamų daržovių. Kiaulių ir karvių jų ūkyje nėra. Jie - ekologiškų daržovių karaliai, šviesūs, švarūs ir visada šiltai besišypsantys. Ekologinę daržininkystę 2001 m. pradėjo nedideliuose ploteliuose. Šiandien jie turi didelį būrį ištikimų klientų Vil...

 • Senųjų veislių renesansas

  0 2015-05-17

  Netoli Kauno, Karmėlavoje, gyvenantis Valdas Stokna pastebėjo, kad parduotuvėse jau nėra senų, prieš 50 ar 100 metų augintų augalų veislių sėklų. Būtent jos tinka gamtinei ir ekstensyviai žemdirbystei.

 • Ekologinė grėsmė: JAV bitininkai per metus neteko beveik pusės bičių

  0 2015-05-16

  JAV bitininkai per praėjusius metus prarado 42,1 proc. turėtų bičių.
  Tai pirmas atvejis, kai vasarą bičių žuvo daugiau, nei žiemą – 27,4 proc. Pernai vasarą bitininkai prarado 19,8 proc. bičių.

 • Tikrinant darželių ir mokyklų valgyklas, galės dalyvauti tėvų atstovai

  0 2015-05-16

  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kasmet daugelio vaikų darželių ir mokyklų valgyklose randa higienos, maisto saugos ar kokybės pažeidimų. 50 proc. patikrinimų nustatoma su pažeidimais. Taip pat jau ne vienerius metus maisto kokybe, neskaniu maistu skundžiasi vaikai ir jų tėvai. Tad VMVT nusprendė imtis konkrečių priemonių, kad situacija keistųsi, ir sudarė galimybes tėvų atstovams dalyvauti darželių bei mokyklų patikrinimuose.

 • Žalinimo reikalavimai neleis išgręžti žemės kaip citrinos

  0 2015-05-16

  Žemės ūkio sektoriui yra skiriama apie 40 proc. visų ES biudžeto lėšų. Didžioji jų dalis atitenka tiesioginėms išmokoms. Įvairios apklausos rodo, kad ES visuomenė norėtų, jog parama žemės ūkiui būtų skiriama kaip kompensacija ūkininkams už jų vykdomą žemės ūkio veiklą, nukreiptą į aplinkos tausojimą, viešųjų gėrybių kūrimą ir pan. Ši priežastis lėmė, kad po ilgų diskusijų mokslininkai, žemdirbiai, aplinkosaugos ir klimato kaitos specialistai bei s...