Antibakterinės medžiagos – ar jos „tik“ naikina bakterijas?

0 2014-11-19


www.pagalvok.lt

Nuolat kyla diskusijos apie antibakterines medžiagas ir jų naudojimą kasdieninėse prekėse nuo dantų pastos, rankų plovimo skysčio iki kojinių. Ar kasdieninėje buityje reikalingos šios medžiagos ir ar tikrai jos „tik“ sunaikina pavojingas bakterijas?

Amerikos Arizonos universiteto mokslininkai paskelbė publikaciją apie antibakterinių medžiagų, tokių kaip triklozanas ir triklorkarbanas, aptikimą nėščių moterų šlapime bei vaisiaus virkštelėje. Triklozano buvo rasta visuose tirtuose šlapimo mėginiuose, o taip pat ir pusėje visų virkštelės kraujo mėginių, iš kurių daugelyje taip pat buvo rasta ir triklorkarbanas. Šie rezultatai rodo, kad dar negimęs vaisius yra veikiamas šių cheminių medžiagų.

Tai verčia susimąstyti, nes triklozanas siejamas su rimtais sveikatos padariniais, tokiais kaip vėžys, endokrininės sistemos veiklos sutrikdymu, toksiniu poveikiu kepenims, sumažėjusiu vaisingumu, raumenų pažeidimais, atsparumu antibiotikams ir vystymosi trūkumais, tokiais kaip kaulų apsigimimais, nereguliariu kaukolės masyvo augimu, mažesniu vaisiaus svoriu. Šiuo tyrimu mokslininkai nesiekė susieti antibakterinių medžiagų naudojimo su embriono pažeidimais, tačiau įrodyti, kad dar negimęs vaisius, jautriausiu savo vystymosi periodu, patiria šių chemikalų poveikį gimdoje.

Šie tyrimai turėtų būti aiškus pavojaus signalas besilaukiančioms moterims, kuomet jos renkasi muilą, dantų pastą ar kitas plataus vartojimo prekes su antibakterinėmis medžiagomis.

Tradiciniu (populiariuoju) požiūriu – gaminys yra saugus, kol nėra įrodymų apie jo žalą sveikatai ar aplinkai. Tačiau reikia vadovautis ir atsargumo principu – vengti to, kas galimai gali būti nesaugu, kol nebus pakankamų įrodymų, kad medžiaga yra saugi arba nesaugi. Būtent, kalbant apie triklozano ir triklorkarbano naudojimą produktuose ir jų saugumą patikimų duomenų nėra. Tad nesvarbu, ar jūs laukiatės ar ne – reiktų vengti šių medžiagų.

Pagalvok.lt pataria skaityti etiketes ir nesirinkti dantų pastos, muilo ar kitų priežiūros priemonių ir buities prekių su antibakterinėmis medžiagomis (angl. triclosan, triclocarbon). Rankų dezinfekavimui pakanka paprasčiausio muilo ir vandens – jie taip pat gerai pašalina mikrobus nuo rankų. Tad pagalvokite, prieš perkant ar verta rizikuoti savo ir savo vaikų sveikata.

Parengta pagal:

http://healthychild.org/wombmates-what-you-need-to-know-about-antibacterials-your-baby/

http://www.acs.org/content/acs/en/pressroom/newsreleases/2014/august/pregnant-women-and-fetuses-exposed-to-antibacterial-compounds-face-potential-health-risks.html

www.pagalvok.lt

 
 

Susiję straipsniai

 • Paauglės nenaudojo kosmetikos su pavojingomis cheminėmis medžiagomis 3 dienas. Kas pasikeitė?

  0 2016-06-02

  Pagalvok.lt jau rašė apie pokyčius organizme valgant tik ekologiškus maisto produktus, o kas vyksta vengiant pavojingų cheminių medžiagų, esančių kosmetikos priemonėse?

 • Turguose pasirodė dilgėlių

  0 2016-06-02

  Panevėžio turguje populiarėja nauja prekė – dilgėlės. Jas perka žmonės, norintys laikytis sveikesnio gyvenimo būdo.

 • Kas nutiks, jei dvi savaites valgysim tik ekologišką maistą?

  0 2016-05-31

  Kas atsitiktų, jeigu įprastus, tradiciškai auginamus maisto produktus pakeistume ekologiškai užaugintu maistu? Viena Švedijos šeima dalyvavo eksperimente, kurį organizavo Švedijos parduotuvių tinklas Coop ir Švedijos aplinkos tyrimų institutas. Tyrimo metu norėta išsiaiškinti, kaip keičiasi žmogaus organizme pavojingų cheminių junginių koncentracija valgant ekologiškai užaugintą maistą.

 • Tradicinės Tibeto medicinos akademija Lietuvoje pristato paskaitas „Psichikos ligos ir požiūris į jas Tibeto medicinoje“

  0 2015-05-16

  Paskaitos skirtos šeimos gydytojams, neurologams, reabilitologams ir kitų sričių gydytojams ir visiems, kas domisi Tibeto medicina.
  Lektorius daktaras Nida Čenagtsang, remdamasis Tibeto medicina, mano, kad psichologiniai sutrikimai gali atsirasti dėl rLung (Vėjas) energijos arba tiksliau dėl sRog Zin rLung (gyvybę palaikančio Vėjo) sutrikimo. Priemonės, kurios naudojamos palengvinti šiai būsenai, gali būti siejamos su dieta, vaistais, išorine terapija, suteikiančiais kūnui ...

 • Seimo narys K. Daukšys: „Vartotojai turi būti aiškiai informuojami apie GMO buvimą maisto produktuose“

  0 2015-05-15

  Balandžio 9 dieną Seimas po pateikimo pritarė Genetiškai modifikuotų organizmų įstatymo papildymo projektui, kuriuo siekiama, kad maisto produktų vartotojai gautų aiškią ir išsamią informaciją apie genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) buvimą maisto produktuose bei gaminiuose.
  Įstatymo projektas numato, kad ženklinant maisto produktus, kurių sudėtyje yra GMO, ant kiekvienos maisto produkto pakuotės turi būti pateiktas įspėjamasis užrašas apie neaiškų ir neišti...

 • Tradicinės Tibeto medicinos akademija Lietuvoje kviečia į atjaunėjimo kursą su gydytoju Nida Čenagtsangu

  0 2015-04-23

  VIII amžiuje Tibete gyveno žmogus, kuris sulaukė 125 metų amžiaus ir po mirties kartu su žmona ir savo šunimi pavirto vaivorykšte. Šis žmogus buvo Yuthok, tradicinės Tibeto medicinos tėvas, nuostabus sveikatos mokytojas, ėjęs dvasinio tobulėjimo keliu per kūną, energijas ir protą.
  Kyla klausimas – kaip jam pavyko gyventi taip ilgai ir įgyti ypatingų pasiekimų? Visi jo mokymai vis dar yra prieinami mums. Milžiniškos jo užuojautos dėka, mes galime rasti atsakymus į ...

 • Gyvenamosios aplinkos poveikis sveikatai

  0 2015-04-23

  Aplinka, kurioje gyvename, turi neabejotiną įtaką sveikatai: ji net 20 proc. priklauso nuo aplinkos veiksnių. Žmogus savo veikla gali keisti aplinką. Esant neįprastiems fizikiniams, cheminiams ar socialiniams dirgikliams, sutrinka tam tikrų organizmo funkcijų reguliavimo mechanizmai. Tai sumažina jo prisitaikymo prie aplinkos galimybes, atsparumą nepalankiems veiksniams.

 • Tibeto medicinos akademija Lietuvoje kviečia į tradicinės Tibeto medicinos fundamentalius tęstinius mokymus

  0 2015-03-24

  Tradicinės Tibeto medicinos gydytojas, remdamasis kelis tūkstančius metų patikrintomis žiniomis, gauna gilų supratimą apie tai, kaip funkcionuoja žmogaus kūnas ir kokiu būdu grąžinti jį į sveiką bei subalansuotą būseną. Tokiu būdu sugebama diagnozuoti ir gydyti šiuolaikinei medicinai nepasiduodančias (šiuolaikinės gyvensenos) ligas, tokias kaip vėžys, cukrinis diabetas ir pan.

 • Pavojingų cheminių medžiagų naudojimas yra susijęs su milijoninėmis sveikatos išlaidomis Europoje

  0 2015-03-24

  Endokrinologų asociacija, kurią sudaro mokslininkai iš viso pasaulio, susibūrę tam, kad įvertintų kiek kainuoja endokrininę sistemą veikiančių cheminių medžiagų sukeliamų ligų gydymas, šių metų kovo 5 d. paskelbė savo tyrimų studiją, sudarytą iš keturių publikacijų.

 • Beveik pusėje ES maisto aptinkami pesticidų likučiai

  0 2015-03-23

  Kovo 12 d. Europos maisto saugos tarnyba (angl. European Food Safety Authority (EFSA)) paskelbė studiją apie pesticidų likučius maiste. Tyrimo rezultatai parodė, kad pesticidų likučių buvo aptikta beveik pusėje (45 %) tirtų maisto mėginių. Nors nustatytos koncentracijos neviršija pavojingos ribos, tačiau jie nevertino skirtingų pesticidų likučių poveikio žmogaus sveikatai.