Eligijus Valskis: Nepagydomą kepenų ligą įveikti padėjo badavimas ir sveikas gyvenimo būdas

0 2014-10-01

Evelina Valiulytė
Sveikuoliai.lt

Eligijus Valskis – sveikos gyvensenos, gyvenimo (kvėpavimo) meno kursų mokytojas, Lietuvos sveikuolių sąjungos viceprezidentas. Jogą praktikuojantis sveikuolis sutiko pasidalinti savo istorija ir prisidėti prie projekto „Aš – už sveiką Lietuvą“.

Liga pakeitė mano gyvenimą

Paklausus, nuo ko prasidėjo esminiai gyvenimo pokyčiai, E.Valskis atvirauja, jog, deja, nebuvo toks sąmoningas, kad savanoriškai pradėtų sveikai gyventi. „Dažnai gyvenimo būdą pradedame keisti kai prispaudžia bėdos, ligos ir kartais neturėdami kito pasirinkimo. Kai 1984 m. antrą kartą susirgau geltlige, man buvo ypač didelis sukrėtimas. Kauno infekcinėje klinikoje buvo nustatyta, kad tulžies pūslė susitraukusi, tuščia, nes kepenys negamino tulžies. Esant tokiai būklei yra nevirškinami riebalai ir tada sutrinka viskas, neišsiskiria riebaluose tirpūs vitaminai, riebiosios rūgštys, glicerinas. Be to, kepenys neatlieka savo valymo funkcijos. Žodžiu, valgai, valgai ir lieknėji“, – šypsosi pašnekovas ir tęsia pasakojimą: „Klinikose buvo taikytos elektroforezės procedūros ir gydymas vaistais, kad galėčiau įsisavinti maistą. Po šio gydymo pasijutau kiek geriau, tačiau vien tik medikamentinis gydymas man neatstatė sveikatos, tik šiek tiek palaikė kepenų funkciją. Todėl toks gydymas pasitikėjimo mano ligos, kepenų cirozės atveju, nekėlė. Šią nuojautą sustiprino pokalbis su šviesios atminties prof. Stefanija Gruodyte dar būnant infekcinėje klinikoje. Profesorė man priminė, kad vaistų nuo kepenų nėra, o mano minimi vitaminai ir vaistai taip pat kenkia kepenims.“

Būdamas sveikos gyvensenos specialistas, Eligijus studijavo įvairių pasaulio sveikuolių, tokių kaip Vydūno, Šeltono, Uokerio ir kt. metodikas, tačiau reikėjo praktikos. „Pradėjo veikti pirmosios sveikatos mokyklos, važiavau į paskaitas, seminarus. Kurį laiką laikiausi labai griežtos dietos, dėl ligos ir etinių sumetimų tapau vegetaru. Pagalvojau, jei mėsos nevalgysiu, bus geriau. Vienas Dievo įsakymų „Nežudyk“ įgavo prasmę, suklusau ir suvokiau, kad aš prisidedu prie niekuo nekaltų gyvulių žudymo. Panaudojau Polio Brego, Nikolajevo, Nilovo badavimo specialistų metodikas. Nors niekas iš medikų tuo metu nepritarė tokiam žingsniui, tačiau aš po dviejų savaičių badavimo ir dar po dviejų savaičių palaipsninio išėjimo atgavau jėgas ir sveikatą. Po to dar keletą metų po dešimt, septynias, penkias ir tris dienas kas pusmetį, ketvirtį, mėnesį vis kartodavau gydomąjį badavimą. Nuo to laiko gyvenu sveiką, darnų, be žalingų įpročių (rūkymo, alkoholio, keiksmažodžių, neigiamų minčių, emocijų ir t.t.), ir kiek įmanoma teisingesnį gyvenimo būdą“, – džiaugiasi pašnekovas.

Nereikia perlenkti lazdos

Paprašius pasidalinti savo nuomone dėl gydytojų požiūrio į sveiką gyvenseną, dėstytojas pripažįsta, jog kai kuriais atvejais gydytojai tam nepritaria, ir turi tam pagrindo. „Kai kurie sveikos gyvensenos pradedantieji neatsakingai elgiasi eksperimentuodami ir neteisingai taikydami tam tikrus sveikatinimo būdus, metodus arba tiesiog perlenkdami lazdą. Tačiau su visa pagarba gydytojams, turiu pasakyti, kad jie nėra sveikatingumo specialistai. Sveika gyvensena yra labai plati disciplina, apimanti daug sričių: dvasinę, fizinę, protinę, emocinę, socialinę sveikatą, santykius, tarpusavio sąveikas, dorą, darną, moralę. Kai kurios anatominės, fiziologinės žinios apie žmogų medikams leidžia daryti kokią nors dalinę išvadą. Todėl paviršutinis jų požiūris pakiša jiems koją, dažnai kyla visai nepagrįsti kaltinimai tam tikriems metodams, kurie mokslo jau seniai pagrįsti. Juk medicinos universitetuose sveikatingumo nemokė, jų mokė tik šalinti pasekmes. Lietuvos sveikuolių sąjunga seniai vadovaujasi ir praktikuoja tarptautinio lygio garsių mokslininkų aprašytomis metodikomis. Beje, grūdinimosi praktikos, kurios duoda teigiamą rezultatą mūsų sveikatai, įrodinėti net nereikia. Tiesos, kaip ir meilės, įrodyti nereikia, nes jos niekas neįrodė ir neįrodys“, – įsitikinęs pašnekovas.

Turiu visą sveikuolių šeimą

P. Eligijus džiaugiasi, kad įsitraukus į sveikos gyvensenos judėjimą Lietuvoje, čia sutiko daug šiltų ir sąmoningų žmonių, su kuriais gali pasikalbėti, pasidalinti rūpesčiais, sunkumais ar kitokiomis negandomis. „Turiu artimų bičiulių, kolegų ir šeimą – žmoną, sūnų, kurie padeda gyventi sveikai ir dirbti efektyviai. Turiu Mokytoją, kuris veda… Pasirinkau kitą gyvenimo būdą todėl, kad tai užtikrina gerą savijautą, saugumo jausmą, pasitikėjimo savimi ir laisvės pojūtį, ugdo suvokimą apie žmogiškąsias vertybes. Protui prašviesėjus, suvokimui išsiplėtus, kitaip ir neįmanoma gyventi, grįžimas atgal būtų visiškas nesusipratimas, degradacija, tamsa.“

Paprašius pabandyti paaiškinti, kodėl visgi kai kurie žmonės gyvena toje tamsoje, lektorius susimąsto: „Trūksta sąmoningumo, kurį turime bendromis jėgomis ugdyti. Nėra arba neliko mūsų kultūroje teisingos gyvensenos pagrindų, moralės principų, dvasinių dėsnių laikymosi. Elgiasi žmonės ne taip kaip derėtų, net priešingai sveikam protui ir sveikatai. Per žiniasklaidą yra skatinama žalingų įpročių kultūra (reklama), vaistų vartojimas ir pan., kai tuo tarpu juos gali pakeisti teisinga gyvensena, teisinga mityba, žolelės ir t. t. Netgi ir sveikos gyvensenos sąvoka yra skirtingai suprantama. Vieniems tai žalingų įpročių nebuvimas arba ribotas jų vartojimas. Didžiajai daliai žmonių tai, ką mes laikome žalingais įpročiais, yra gyvenimo norma. Yra dalis žmonių, kuriems rūpi tik fizinis aktyvumas. Ir dar viena dalis žmonių, kurie nesiekia šalinti priežasčių, o natūraliais (ir medicininiais) gydymo būdais siekia šalinti pasekmes. Tačiau tai nėra sveika gyvensena. Ne to pasaulio šviesuoliai moko. Pagrindinis tikslas – propaguoti visuminį (holistinį) sveikatingumo būdą, tam tikros gyvensenos kultūros puoselėjimą. Kad kiekvienam žmogui teisingai gyventi būtų gyvenimo norma. Tai darnios, doros principais paremtos žmogaus gyvensenos integravimas į kiekvieną gyvenimo momentą. Be fizinės sveikatos, būtina apimti dvasinę, psichinę, protinę, emocinę, moralinę ir socialinę sveikatos dedamąsias. Kol kas dar neturime sveikos, teisingos gyvensenos kultūros. Bet šito siekiame…“ – optimistiškai nusiteikęs Eligijus Valskis.

Straipsnis parengtas vykdant Sveiko gyvenimo pavyzdžių projektą „Aš – už sveiką Lietuvą“, www.sveikuoliai.lt. Nuotraukos: E.Valskio asmeninis archyvas.

 
 

Susiję straipsniai

 • Laukinis maistas: nuo atpažinimo iki suvalgymo

  0 2017-04-21

  Gegužė – valgomų laukinių augalų pikas. Geriausias metas pasimokyti atpažinti valgomus augalus. Todėl gegužės savaitgaliais kviečiame į Ukmergės raj., prie Veprių į LAUKINIŲ AUGALŲ PAŽINIMO ir SUVARTOJIMO SEMINARĄ, kurį ves augalų žinovas – Laimis Žmuida.

 • Skirtingas kartas vienija žemė

  0 2016-06-02

  Šį pavasarį Lietuvoje startavo socialinio verslo projektas „CoolŪkis“. Jo sumanytojai siekia suartinti kaimo ir miesto žmones. Projekto rengėjai orientuojasi į senjorų socialinę atskirtį, sveiką gyvenseną ir ekologinę daržininkystę.

 • Paauglės nenaudojo kosmetikos su pavojingomis cheminėmis medžiagomis 3 dienas. Kas pasikeitė?

  0 2016-06-02

  Pagalvok.lt jau rašė apie pokyčius organizme valgant tik ekologiškus maisto produktus, o kas vyksta vengiant pavojingų cheminių medžiagų, esančių kosmetikos priemonėse?

 • Turguose pasirodė dilgėlių

  0 2016-06-02

  Panevėžio turguje populiarėja nauja prekė – dilgėlės. Jas perka žmonės, norintys laikytis sveikesnio gyvenimo būdo.

 • Gamtinės žemdirbystės seminarai liepos mėnesį visoje Lietuvoje

  0 2016-05-31

  Kviečiame į gamtinės žemdirbystės seminarus, kurie vyks sodybose prie Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus ir Druskininkų liepos mėnesio savaitgaliais.

 • Kas nutiks, jei dvi savaites valgysim tik ekologišką maistą?

  0 2016-05-31

  Kas atsitiktų, jeigu įprastus, tradiciškai auginamus maisto produktus pakeistume ekologiškai užaugintu maistu? Viena Švedijos šeima dalyvavo eksperimente, kurį organizavo Švedijos parduotuvių tinklas Coop ir Švedijos aplinkos tyrimų institutas. Tyrimo metu norėta išsiaiškinti, kaip keičiasi žmogaus organizme pavojingų cheminių junginių koncentracija valgant ekologiškai užaugintą maistą.

 • Ekologiškų daržovių karaliai: interviu su ekoūkininke Daiva Giedrikiene

  0 2015-05-17

  Daivos Giedrikienės paprasta ūkininke nepavadinsi ne tik dėl to, kad su vyru Arūnu ir vaikais ji ūkininkauja pagal ekologinės žemdirbystės principus, bet ir dėl to, kad jų asortimente gausu Lietuvoje retai auginamų daržovių. Kiaulių ir karvių jų ūkyje nėra. Jie - ekologiškų daržovių karaliai, šviesūs, švarūs ir visada šiltai besišypsantys. Ekologinę daržininkystę 2001 m. pradėjo nedideliuose ploteliuose. Šiandien jie turi didelį būrį ištikimų klientų Vil...

 • Senųjų veislių renesansas

  0 2015-05-17

  Netoli Kauno, Karmėlavoje, gyvenantis Valdas Stokna pastebėjo, kad parduotuvėse jau nėra senų, prieš 50 ar 100 metų augintų augalų veislių sėklų. Būtent jos tinka gamtinei ir ekstensyviai žemdirbystei.

 • Tradicinės Tibeto medicinos akademija Lietuvoje pristato paskaitas „Psichikos ligos ir požiūris į jas Tibeto medicinoje“

  0 2015-05-16

  Paskaitos skirtos šeimos gydytojams, neurologams, reabilitologams ir kitų sričių gydytojams ir visiems, kas domisi Tibeto medicina.
  Lektorius daktaras Nida Čenagtsang, remdamasis Tibeto medicina, mano, kad psichologiniai sutrikimai gali atsirasti dėl rLung (Vėjas) energijos arba tiksliau dėl sRog Zin rLung (gyvybę palaikančio Vėjo) sutrikimo. Priemonės, kurios naudojamos palengvinti šiai būsenai, gali būti siejamos su dieta, vaistais, išorine terapija, suteikiančiais kūnui ...

 • Tikrinant darželių ir mokyklų valgyklas, galės dalyvauti tėvų atstovai

  0 2015-05-16

  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kasmet daugelio vaikų darželių ir mokyklų valgyklose randa higienos, maisto saugos ar kokybės pažeidimų. 50 proc. patikrinimų nustatoma su pažeidimais. Taip pat jau ne vienerius metus maisto kokybe, neskaniu maistu skundžiasi vaikai ir jų tėvai. Tad VMVT nusprendė imtis konkrečių priemonių, kad situacija keistųsi, ir sudarė galimybes tėvų atstovams dalyvauti darželių bei mokyklų patikrinimuose.