Nustatytas ryšys tarp degumą mažinančių medžiagų ir priešlaikinio gimdymo

0 2015-02-09


www.pagalvok.lt

Teksaso medicinos universitetas (JAV) išplatino pranešimą apie atliktus tyrimus, įrodančius, kad degumą mažinančios medžiagos (kaip polibrominti difenileteriai) yra susijusios su priešlaikiniu gimdymu.

Mokslininkų grupė, vadovaujama Dr. Ramkumar Menon, nustatė, kad nėščios moterys, kurių organizme buvo didesni kiekiai degumą mažinančių medžiagų, dažniau pagimdydavo anksčiau laiko, nei moterys, kurių organizme degumą mažinančių medžiagų kiekiai buvo mažesni. Išsami tyrimų studija pateikiama naujausiame Journal of Reproductive Immunology numeryje.

Visame pasaulyje kiekvienais metais daugiau nei 15 milijonų kūdikių gimsta anksčiau laiko, t. y. iki 37 gestacinės savaitės. Daugiau nei vienas milijonas iš šių kūdikių neišgyvena. Priešlaikinis gimimas yra antra pagal dažnumą vaikų iki 5 metų mirties priežastis. Daugelis priešlaikinio gimdymo priežasčių dar nėra žinomos.

Degumą mažinančios medžiagos plačiai naudojamos daugiau nei 40 metų. Šiomis medžiagomis yra dengiamos statybinės medžiagos, baldai, elektroninė įranga ar rūbai. Degumą mažinančios medžiagos keliomis sekundėmis uždelsia įsiliepsnojimo trukmę, tačiau nėra surišamos su dengiamu paviršiumi, todėl lengvai migruoja į aplinką, kur tampa teršalais.

„Beveik kiekviena moteris savo organizme turi degumą mažinančių medžiagų”, – teigia Menon. „Daugelis žmonių net nenumano, kad šios medžiagos yra jų aplinkoje – nusėdusios namų dulkėse ar drabužių pūkuose”.

Degumą mažinančių medžiagų kiekis žmonių organizmuose pradėjo didėti vystantis technologijoms ir įvairioms gamybos įmonėms ėmus dengti savo gaminius šiomis medžiagomis.

Mokslininkai polibromintų difenileterių rado vaisiaus vandenyse, virkštelės audiniuose, vaisiaus audiniuose ir motinų piene. „Dėl plataus degumą mažinančių medžiagų naudojimo, laukiantis šių medžiagų išvengti sudėtinga, tad svarbu išsiaiškinti mechanizmą, kaip degumą mažinančios medžiagos sukelia priešlaikinį gimdymą”, – teigia Menon.

„Supratus šį mechanizmą bus lengviau sumažinti priešlaikinį gimdymą, susijusį su degumą mažinančiomis medžiagomis”.

Primename, kad degumą mažinančių medžiagų buvo rasta ir kampanijos „Pagalvok, kai perki” metu vykusių savanorių kraujo ir namų dulkių tyrimų mėginiuose.

 
 

Susiję straipsniai

 • Paauglės nenaudojo kosmetikos su pavojingomis cheminėmis medžiagomis 3 dienas. Kas pasikeitė?

  0 2016-06-02

  Pagalvok.lt jau rašė apie pokyčius organizme valgant tik ekologiškus maisto produktus, o kas vyksta vengiant pavojingų cheminių medžiagų, esančių kosmetikos priemonėse?

 • Turguose pasirodė dilgėlių

  0 2016-06-02

  Panevėžio turguje populiarėja nauja prekė – dilgėlės. Jas perka žmonės, norintys laikytis sveikesnio gyvenimo būdo.

 • Kas nutiks, jei dvi savaites valgysim tik ekologišką maistą?

  0 2016-05-31

  Kas atsitiktų, jeigu įprastus, tradiciškai auginamus maisto produktus pakeistume ekologiškai užaugintu maistu? Viena Švedijos šeima dalyvavo eksperimente, kurį organizavo Švedijos parduotuvių tinklas Coop ir Švedijos aplinkos tyrimų institutas. Tyrimo metu norėta išsiaiškinti, kaip keičiasi žmogaus organizme pavojingų cheminių junginių koncentracija valgant ekologiškai užaugintą maistą.

 • Tradicinės Tibeto medicinos akademija Lietuvoje pristato paskaitas „Psichikos ligos ir požiūris į jas Tibeto medicinoje“

  0 2015-05-16

  Paskaitos skirtos šeimos gydytojams, neurologams, reabilitologams ir kitų sričių gydytojams ir visiems, kas domisi Tibeto medicina.
  Lektorius daktaras Nida Čenagtsang, remdamasis Tibeto medicina, mano, kad psichologiniai sutrikimai gali atsirasti dėl rLung (Vėjas) energijos arba tiksliau dėl sRog Zin rLung (gyvybę palaikančio Vėjo) sutrikimo. Priemonės, kurios naudojamos palengvinti šiai būsenai, gali būti siejamos su dieta, vaistais, išorine terapija, suteikiančiais kūnui ...

 • Seimo narys K. Daukšys: „Vartotojai turi būti aiškiai informuojami apie GMO buvimą maisto produktuose“

  0 2015-05-15

  Balandžio 9 dieną Seimas po pateikimo pritarė Genetiškai modifikuotų organizmų įstatymo papildymo projektui, kuriuo siekiama, kad maisto produktų vartotojai gautų aiškią ir išsamią informaciją apie genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) buvimą maisto produktuose bei gaminiuose.
  Įstatymo projektas numato, kad ženklinant maisto produktus, kurių sudėtyje yra GMO, ant kiekvienos maisto produkto pakuotės turi būti pateiktas įspėjamasis užrašas apie neaiškų ir neišti...

 • Tradicinės Tibeto medicinos akademija Lietuvoje kviečia į atjaunėjimo kursą su gydytoju Nida Čenagtsangu

  0 2015-04-23

  VIII amžiuje Tibete gyveno žmogus, kuris sulaukė 125 metų amžiaus ir po mirties kartu su žmona ir savo šunimi pavirto vaivorykšte. Šis žmogus buvo Yuthok, tradicinės Tibeto medicinos tėvas, nuostabus sveikatos mokytojas, ėjęs dvasinio tobulėjimo keliu per kūną, energijas ir protą.
  Kyla klausimas – kaip jam pavyko gyventi taip ilgai ir įgyti ypatingų pasiekimų? Visi jo mokymai vis dar yra prieinami mums. Milžiniškos jo užuojautos dėka, mes galime rasti atsakymus į ...

 • Gyvenamosios aplinkos poveikis sveikatai

  0 2015-04-23

  Aplinka, kurioje gyvename, turi neabejotiną įtaką sveikatai: ji net 20 proc. priklauso nuo aplinkos veiksnių. Žmogus savo veikla gali keisti aplinką. Esant neįprastiems fizikiniams, cheminiams ar socialiniams dirgikliams, sutrinka tam tikrų organizmo funkcijų reguliavimo mechanizmai. Tai sumažina jo prisitaikymo prie aplinkos galimybes, atsparumą nepalankiems veiksniams.

 • Tibeto medicinos akademija Lietuvoje kviečia į tradicinės Tibeto medicinos fundamentalius tęstinius mokymus

  0 2015-03-24

  Tradicinės Tibeto medicinos gydytojas, remdamasis kelis tūkstančius metų patikrintomis žiniomis, gauna gilų supratimą apie tai, kaip funkcionuoja žmogaus kūnas ir kokiu būdu grąžinti jį į sveiką bei subalansuotą būseną. Tokiu būdu sugebama diagnozuoti ir gydyti šiuolaikinei medicinai nepasiduodančias (šiuolaikinės gyvensenos) ligas, tokias kaip vėžys, cukrinis diabetas ir pan.

 • Pavojingų cheminių medžiagų naudojimas yra susijęs su milijoninėmis sveikatos išlaidomis Europoje

  0 2015-03-24

  Endokrinologų asociacija, kurią sudaro mokslininkai iš viso pasaulio, susibūrę tam, kad įvertintų kiek kainuoja endokrininę sistemą veikiančių cheminių medžiagų sukeliamų ligų gydymas, šių metų kovo 5 d. paskelbė savo tyrimų studiją, sudarytą iš keturių publikacijų.

 • Beveik pusėje ES maisto aptinkami pesticidų likučiai

  0 2015-03-23

  Kovo 12 d. Europos maisto saugos tarnyba (angl. European Food Safety Authority (EFSA)) paskelbė studiją apie pesticidų likučius maiste. Tyrimo rezultatai parodė, kad pesticidų likučių buvo aptikta beveik pusėje (45 %) tirtų maisto mėginių. Nors nustatytos koncentracijos neviršija pavojingos ribos, tačiau jie nevertino skirtingų pesticidų likučių poveikio žmogaus sveikatai.