Laisva prekyba ar prekyba laisve?

0 2014-11-04


Technologijos.lt

Rekordinis JAV – Europos prekybos sandoris padarys didelę įtaką sveikatai ir aplinkai. New Scientist paaiškina, kas tai yra – ir kaip tai paveiks jus.

Taigi, kas yra TTIP?

Tai didžiulis prekybos sandoris, dėl kurio dabar derasi Europos Sąjunga ir JAV. Kasmetinė prekybos apimtis tarp šių dviejų blokų jau sudaro 1 trln. €. Jei bus pasiektas susitarimas, sandoris sudarys 45 % pasaulinio BVP, ir TTIP bus didžiausias kada nors sudarytas prekybos sandėris.

Kodėl man tai turėtų rūpėti?

Kadangi tai tikriausiai paveiks jūsų gyvenimo kokybę. Susitarimas skirtas ekonomikos stimuliavimui, sugriaunant prekybos barjerus ir taip visus praturtinant. Tačiau oponentai teigia, kad šie barjerai toli gražu nėra beprasmiai ir egzistuoja, kad apsaugotų tokius viešuosius interesus, kaip sveikata ir aplinka.

Kada ji įsigalios?

Nežinia. Kadangi derybos vyksta už uždarų durų, ir jų rezultatai laikomi paslaptyje, nežinome, kiek jau pasistūmėta. Diskusijos prasidėjo 2013 metais, planuojant jas pabaigti kitais metais, bet dabar manoma, kad derybos truks bent jau iki 2017-ųjų.

Bet tai tiesiog dar viena prekybos sutartis?

Ne. Egzistuojančios prekybos sutartys – kurių visame pasaulyje yra dešimtys – dažniausiai reiškia importo ir eksporto mokesčių, tarifų sumažinimą.

TTIP yra kas kita. Kadangi tarifai tarp ES ir JAV jau dabar labai maži, ji susitelks į „ne tarifinius“ barjerus, kurie iš esmės reiškia prekybos ir investavimo reguliavimą.

Taigi, kam tai bus naudinga?

Tokių barjerų eliminavimas būtų gera naujiena multinacionalinėms korporacijoms, kurios norėtų veikti ES ir JAV be skirtingų reguliavimų. Daugelis tokių korporacijų remia TTIP. Tai bus ypač naudinga automobilių, chemijos, farmacijos ir finansų paslaugų pramonei.

Sutarties rėmėjai sako, kad tai bus naudinga mums visiems. Jų ekonominiai modeliai numato, kad šis liberalizavimas bendrai ES ir JAV BVP padidintų daugiau, nei 100 milijardų dolerių, o taip pat sukurtų darbus, pakeltų algas, sumažintų kainas ir padidintų pasirinkimą. Bet kritikai sako, kad šie skaičiai nepatikimi ir tėra PR triukas.

O kas nukentės?

Daugelis reguliavimų, kuriuos tikriausiai paveiks TTIP, skirti apsaugoti sveikatą ir aplinką – nustato saugius pesticidų maiste ir cheminių medžiagų kosmetikoje lygius. Nusiteikusieji prieš TTIP baiminasi, kad šis reguliavimas bus sušvelnintas ar panaikintas, ir paprastiems žmonėms kils didesnė grėsmė vien dėl didesnio daugianacionalinių kompanijų pelno.

Tačiau kiti teigia, kad šios baimės perdėtos: tikslas yra suderinti reguliavimo sprendimų priėmimą ir abipusiai pripažinti „skirtingi, bet lygūs“ požiūrį. Pavyzdžiui, ES ir JAV automobilių gamintojai vadovaujasi skirtingomis saugumo taisyklėmis, bet gamina tokius pat saugius automobilius. TTIP palengvintų tokių pačių automobilių pardavimą abiejose Atlanto pusėse.

Tikriausiai nukentės balansas?

Nebūtinai. Sutartyje tikriausiai bus arbitražo procedūra ISDS – Investuotojo ir valstybės disputų sprendimas (Investor to State Dispute Settlement). Taip kompanijos galės paduoti į teismą vyriausybes, jei šios daro ką nors, kenkiančio jų pajamoms, tarkime, uždraudžia produktą sveikatos sumetimais, arba atmeta viešųjų paslaugų perėjimo prie rinkos reguliavimo įstatymus. Panašus kitų prekybos sutarčių reguliavimas sukūrė įstabių susitarimų korporacijų naudai.

Ar tai neišvengiama?

Tai ne pirmas kartas, kai JAV ir ES bandė sukurti plačią prekybos sutartį. TTIP derybos irgi gali nepavykti.

Bet TTIP turi plačią vyriausybių paramą, o nacionaliniai parlamentai prieš ratifikavimą jį galės tik trumpai nagrinėti.

O po ratifikavimo bus sunku reikalauti kieno nors atsakomybės. Visa dokumentacija bus užrakinta 30 metų.

---

TTIP – Transatlantinė prekybos ir investicijų partnerystė (Transatlantic Trade and Investment Partnership)

New Scientist № 2993

 

Susiję straipsniai

 • Turguose pasirodė dilgėlių

  0 2016-06-02

  Panevėžio turguje populiarėja nauja prekė – dilgėlės. Jas perka žmonės, norintys laikytis sveikesnio gyvenimo būdo.

 • Ekologinė grėsmė: JAV bitininkai per metus neteko beveik pusės bičių

  0 2015-05-16

  JAV bitininkai per praėjusius metus prarado 42,1 proc. turėtų bičių.
  Tai pirmas atvejis, kai vasarą bičių žuvo daugiau, nei žiemą – 27,4 proc. Pernai vasarą bitininkai prarado 19,8 proc. bičių.

 • Žalinimo reikalavimai neleis išgręžti žemės kaip citrinos

  0 2015-05-16

  Žemės ūkio sektoriui yra skiriama apie 40 proc. visų ES biudžeto lėšų. Didžioji jų dalis atitenka tiesioginėms išmokoms. Įvairios apklausos rodo, kad ES visuomenė norėtų, jog parama žemės ūkiui būtų skiriama kaip kompensacija ūkininkams už jų vykdomą žemės ūkio veiklą, nukreiptą į aplinkos tausojimą, viešųjų gėrybių kūrimą ir pan. Ši priežastis lėmė, kad po ilgų diskusijų mokslininkai, žemdirbiai, aplinkosaugos ir klimato kaitos specialistai bei s...

 • Norintiems natūralių produktų – mobilieji turgeliai tiesiai iš kaimo

  0 2015-05-15

  Šiandien didžiuosiuose miestuose jau nieko nestebina kiekvieną savaitę natūraliais kaimiškais maisto produktais prekiaujantys mobilieji turgeliai, nors dar prieš dešimtmetį sunku buvo ir įsivaizduoti, kad tai įmanoma. Tiesioginis ūkininko kontaktas su vartotoju buvo nepasiekiamas ir vykdavo nebent nelegaliai, kai kaimiečiai miestiečiams atveždavo pieno ar bulvių ir bemat pasišalindavo, kol niekas nepamatė.

 • Per metus kiekvienas Lietuvos gyventojas išmeta apie 50 kg maisto atliekų

  0 2015-05-15

  Per Seime vykusį Nacionalinį kovos su maisto švaistymu kongresą buvo aptarti ir aktualūs maisto atliekų, jų tvarkymo ir prevencijos klausimai.
  Per metus mūsų šalyje susidaro apie 80 tūkst. tonų maisto atliekų, o vienas gyventojas išmeta apie 50 kg maisto, kurio dalis dar tinkama vartoti. Šios atliekos nėra atskirai surenkamos ir tvarkomos, todėl patenka į bendrą komunalinių atliekų srautą ir keliauja į sąvartynus. Maisto atliekos Lietuvoje sudaro apie dešimtadalį vi...

 • Seimo narys K. Daukšys: „Vartotojai turi būti aiškiai informuojami apie GMO buvimą maisto produktuose“

  0 2015-05-15

  Balandžio 9 dieną Seimas po pateikimo pritarė Genetiškai modifikuotų organizmų įstatymo papildymo projektui, kuriuo siekiama, kad maisto produktų vartotojai gautų aiškią ir išsamią informaciją apie genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) buvimą maisto produktuose bei gaminiuose.
  Įstatymo projektas numato, kad ženklinant maisto produktus, kurių sudėtyje yra GMO, ant kiekvienos maisto produkto pakuotės turi būti pateiktas įspėjamasis užrašas apie neaiškų ir neišti...

 • Elektromobilių įkrovimo infrastruktūros plėtrai – žalia šviesa

  0 2015-05-07

  Susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius pasirašė įsakymą, kuriuo patvirtintos viešosios elektromobilių įkrovimo plėtros rekomendacijos ir šalia valstybinės reikšmės kelių numatomų įrengti viešųjų elektromobilių įkrovimo prieigų planas.

 • Ūkininkai nenori pyktis su bitėmis

  0 2015-04-24

  Artėjant vasarai, ūkininkams vis aktualesnis tampa klausimas dėl tinkamo augalų apsaugos produktų naudojimo. Dažniausiai pažeidimai nustatomi intensyvaus augalų žydėjimo metu, kai laukuose dūzgia bitės, o ūkininkai susiruošia purkšti savo laukus. Žemės ūkio ministerija primena, kad žemės naudotojų ir bičių laikytojų pareigos numatytos Augalų apsaugos produktų įvežimo, vežimo, saugojimo, naudojimo, tiekimo rinkai taisyklėse. Jomis siekiama suderinti visų žemės ...

 • ES laisvosios prekybos sutartis su JAV kelia grėsmę maisto kokybei ir demokratijai

  0 2015-04-23

  ES laisvosios prekybos sutartis su JAV gali pabloginti įprastus maisto kokybės ir aplinkos apsaugos, gyvūnų gerovės standartus, darbuotojų teises ir net kelia pavojų šalių valdžios suverenitetą perduoti stambioms korporacijoms. Apie tai kalbėjosi į LUNI paskaitą apie Transatlantinę prekybos ir investicijų partnerystės (angl. santrumpa TTIP) sutartį susirinkę įvairių visuomeninių organizacijų atstovai.

 • Siekiama tėvams suteikti galimybę spręsti, ką ugdymo įstaigose valgys jų vaikai

  0 2015-04-02

  Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo narys Linas Balsys Seime įregistravo Švietimo įstatymo pataisas, kuriomis siekiama į vaikų maitinimo organizavimą mokyklose ir vaikų darželiuose įtraukti ir tėvus.