Baltijos jūros regiono žalieji pristatė savo reikalavimus dėl Baltijos jūros išsaugojimo

0 2014-05-21


Savaitgalį žalieji iš Lietuvos, Suomijos, Vokietijos, Latvijos ir Švedijos dalyvavimo bendruose renginiuose, kurių geografija apėmė net trylika Baltijos jūros pakrančių. Baltijos jūros regiono valstybių žalieji, dalyvaudami plaukimo renginiuose kvietė visuomenę susipažinti su Baltijos jūros problemomis, tokiomis kaip žuvies išteklių pereikvojimas, tarša mineralinėmis trąšomis, plastiko atliekomis.

Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko, Seimo nario Lino Balsio teigimu, Europos žalieji savo akcija siekė atkreipti dėmesį į tai, kad Baltijos jūros problemos yra tarptautinio masto, todėl jos turi būti sprendžiamos glaudžiau bendradarbiaujant visoms Baltijos jūros regiono valstybėms.

„Šiandien Baltijos jūrai didelę žalą daro besaikis trąšų žemės ūkyje naudojimas. Deja, dėl aktyvaus stambiųjų ūkininkų lobizmo Seime niekaip nepavyksta ratifikuoti Helsinkio konvencijos, kuri uždraustų naudoti besaikius kiekius trąšų, kurios su upių vandenimis atiteka į Baltijos jūrą. Taip pat jūrą pasiekia ir pramoninės bei buitinės nuotekos. Dabar dėl vis didėjančios taršos Baltijos jūroje negalime valgyti žuvies tiek, kiek norėtume. Dėl netausios žvejybos sparčiai nykstantys žuvies ištekliai kelia grėsmę žvejyba besiverčiančių klaipėdiečių pragyvenimo šaltiniui. Tiksinčia bomba jūroje yra ir nuo Pirmojo pasaulinio karo Baltijos jūroje likusios cheminio ginklo atsargos. Šių problemų vieni neišspręsime. Štai, kodėl turime koordinuoti savo veiksmus kartu su kitomis Baltijos jūros regiono valstybėmis“, – sakė L. Balsys.
Akcijų Palangoje metu pajūrio gyventojai ir poilsiautojai buvo supažindinami ne tik su pagrindinėmis problemomis, su kuriomis susiduria Baltijos jūra, bet ir jų sprendimo būdais, kuriuos Europos Parlamente kartu siekia įgyvendinti Europos žalieji.

Europos žaliųjų partijos pirmininkas Reinhard Bütikofer atkreipė dėmesį, jog Baltijos jūros apsaugai reikalingi aktyvesni sprendimai, naujos Europos Sąjungos direktyvos dėl Baltijos jūros aplinkos apsaugos, žuvininkystės, energetikos politikos.

Žalieji Europos Parlamente jau yra inicijavę tvaresnę ES bendrosios žuvininkystės politikos reformą, kurios pirmas žingsnis yra atkurti menkių ir lašišų Baltijos jūroje populiaciją, siekiama užtikrinti, kad žuvininkystės politika ir toliau būtų vykdoma tinkamai. Taip pat Europos žalieji atkreipia dėmesį į būtinybę kuo greičiau sumažinti kenksmingų medžiagų iš žemės ūkio, pramonės srautus į jūrą išsaugant nuo taršos kenčiančią biologinę įvairovę, pagerinti atliekų tvarkymo sistemą, kad kuo mažiau plastiko patektų į vandenis, išplėsti saugomų jūrinių teritorijų ribas.

Prie Europos žaliųjų partijų narių organizuojamų Baltijos jūros apsaugai skirtų plaukimo renginių prisijungė ir kandidatė į Europos Komisijos prezidentus Ska Keller.
 

Ekonaujienos.lt straipsnius galima perspausdinti įdedant aktyvią nuorodą.

Susiję straipsniai

 • Žalinimo reikalavimai neleis išgręžti žemės kaip citrinos

  0 2015-05-16

  Žemės ūkio sektoriui yra skiriama apie 40 proc. visų ES biudžeto lėšų. Didžioji jų dalis atitenka tiesioginėms išmokoms. Įvairios apklausos rodo, kad ES visuomenė norėtų, jog parama žemės ūkiui būtų skiriama kaip kompensacija ūkininkams už jų vykdomą žemės ūkio veiklą, nukreiptą į aplinkos tausojimą, viešųjų gėrybių kūrimą ir pan. Ši priežastis lėmė, kad po ilgų diskusijų mokslininkai, žemdirbiai, aplinkosaugos ir klimato kaitos specialistai bei s...

 • Per metus kiekvienas Lietuvos gyventojas išmeta apie 50 kg maisto atliekų

  0 2015-05-15

  Per Seime vykusį Nacionalinį kovos su maisto švaistymu kongresą buvo aptarti ir aktualūs maisto atliekų, jų tvarkymo ir prevencijos klausimai.
  Per metus mūsų šalyje susidaro apie 80 tūkst. tonų maisto atliekų, o vienas gyventojas išmeta apie 50 kg maisto, kurio dalis dar tinkama vartoti. Šios atliekos nėra atskirai surenkamos ir tvarkomos, todėl patenka į bendrą komunalinių atliekų srautą ir keliauja į sąvartynus. Maisto atliekos Lietuvoje sudaro apie dešimtadalį vi...

 • Seimo narys K. Daukšys: „Vartotojai turi būti aiškiai informuojami apie GMO buvimą maisto produktuose“

  0 2015-05-15

  Balandžio 9 dieną Seimas po pateikimo pritarė Genetiškai modifikuotų organizmų įstatymo papildymo projektui, kuriuo siekiama, kad maisto produktų vartotojai gautų aiškią ir išsamią informaciją apie genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) buvimą maisto produktuose bei gaminiuose.
  Įstatymo projektas numato, kad ženklinant maisto produktus, kurių sudėtyje yra GMO, ant kiekvienos maisto produkto pakuotės turi būti pateiktas įspėjamasis užrašas apie neaiškų ir neišti...

 • Elektromobilių įkrovimo infrastruktūros plėtrai – žalia šviesa

  0 2015-05-07

  Susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius pasirašė įsakymą, kuriuo patvirtintos viešosios elektromobilių įkrovimo plėtros rekomendacijos ir šalia valstybinės reikšmės kelių numatomų įrengti viešųjų elektromobilių įkrovimo prieigų planas.

 • Ūkininkai nenori pyktis su bitėmis

  0 2015-04-24

  Artėjant vasarai, ūkininkams vis aktualesnis tampa klausimas dėl tinkamo augalų apsaugos produktų naudojimo. Dažniausiai pažeidimai nustatomi intensyvaus augalų žydėjimo metu, kai laukuose dūzgia bitės, o ūkininkai susiruošia purkšti savo laukus. Žemės ūkio ministerija primena, kad žemės naudotojų ir bičių laikytojų pareigos numatytos Augalų apsaugos produktų įvežimo, vežimo, saugojimo, naudojimo, tiekimo rinkai taisyklėse. Jomis siekiama suderinti visų žemės ...

 • ES laisvosios prekybos sutartis su JAV kelia grėsmę maisto kokybei ir demokratijai

  0 2015-04-23

  ES laisvosios prekybos sutartis su JAV gali pabloginti įprastus maisto kokybės ir aplinkos apsaugos, gyvūnų gerovės standartus, darbuotojų teises ir net kelia pavojų šalių valdžios suverenitetą perduoti stambioms korporacijoms. Apie tai kalbėjosi į LUNI paskaitą apie Transatlantinę prekybos ir investicijų partnerystės (angl. santrumpa TTIP) sutartį susirinkę įvairių visuomeninių organizacijų atstovai.

 • Siekiama tėvams suteikti galimybę spręsti, ką ugdymo įstaigose valgys jų vaikai

  0 2015-04-02

  Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo narys Linas Balsys Seime įregistravo Švietimo įstatymo pataisas, kuriomis siekiama į vaikų maitinimo organizavimą mokyklose ir vaikų darželiuose įtraukti ir tėvus.

 • Maisto sauga: griežtesni kokybės reikalavimai ar lengvesnis patekimas į rinka?

  0 2015-03-31

  Europos Parlamento Informacijos biuras kartu su KTU Europos Institutu balandžio 9 d. Kaune organizuoja diskusiją apie maisto saugą. Diskusijoje daugiausia dėmesio bus skiriama genetiškai modifikuotų organizmų ir naujoviškų maisto produktų problematikai. Renginio tikslas – nušviesti ES teisėkūros procesus ir įtraukti į juos suinteresuotas grupes.

 • Plėšrūnų aritmetika: 2015-ųjų versija

  0 2015-03-31

  Pagaliau paskelbti oficialūs šių metų stambiųjų plėšrūnų apskaitos rezultatai (http://www.am.lt/VI/index.php#a/15734). Nustatyta, kad šalies miškuose gyvena bent 292 vilkai ir 97 lūšys. Paprastai po rezultatų paskelbimo diskusijos ne baigiasi, bet įsisiūbuoja. Manančių, kad gauti skaičiai yra netikslūs, o plėšrūnų yra daug daugiau arba daug mažiau, greičiausiai netrūks ir šįsyk. O kokia yra GAA „Baltijos vilkas“ nuomonė apie šiuos rezultatus – ar jie tiks...

 • Mišri Seimo narių grupė: Žemės gelmių įstatymo pataisos žlugdo skalūnų verslo kontrolę ir tenkina naftos oligarchų interesus

  0 2015-03-31

  Nepritardama Žemės gelmių įstatymo pakeitimo ir papildymo projektui XIIP-2753, kuriam po pateikimo pritarta Seime, Mišri Seimo narių grupė atkreipia dėmesį, kad juo siekiama įtvirtinti nuostatas, galinčias turėti pragaištingų pasekmių Lietuvos žemės gelmių apsaugai.