ES laisvosios prekybos sutartis su JAV gali patiekti chloru apdorotą vištieną

0 2015-03-23


Europos pilietinė visuomenė sunerimusi, kad ES laisvosios prekybos sutartis su JAV ant vartotojų stalų neatneštų nepažymėto genetiškai modifikuoto maisto, augimo stimuliatoriais užaugintos kiaulienos, chloro dioksidu apdorotos paukštienos ar kitaip nepablogintų ne tik maisto saugos, bet ir aplinkosauginių bei darbuotojų apsaugos standartų.

Europos Sąjungoje tiekiant naujus produktus į rinką remiamasi atsargumo principu, dėl ko daugelis abejotinos kokybės produktų į rinką nepatenka. JAV standartai daugeliu atvejų yra žemesni.

Europos žaliųjų teigimu, ES laisvosios prekybos sutartis JAV pramonės lobistams, jau seniai spaudžiantiems ES nuleisti kartelę ir leisti importuoti pavojingus produktus, yra tarsi įėjimas pro užpakalines duris.

„Kadangi derybos vyksta toli, Briuselyje ir Vašingtone, gali susidaryti klaidingas įspūdis, kad mūsų tai neliečia. Lietuvos visuomenė apie tai beveik nediskutuoja, tačiau iš tiesų ši sutartis palies daugelį kasdienio gyvenimo sričių: kokius produktus dėsime ant stalo, kiek mokėsime už vaistus, kokias teises turėsime kaip darbuotojai“, – sakė parašų rinkimą po peticija prieš šią sutartį Lietuvoje koordinuojanti susivienijimo ŽALI.LT narė Laura Gintalaitė.

Lietuvoje prie europinio aljanso prieš laisvos prekybos sutartį prisijungė Susivienijimas ŽALI.LT, darnaus vystymosi organizacija GYVA.LT, Lietuvos žaliųjų judėjimas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lietuvos žaliųjų partija, gyvūnų teisių organizacija „Tušti narvai“. Aljansas, kuris vienija beveik 400 organizacijų iš 26-erių ES šalių, ragina nutraukti derybas dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės sutarties su JAV (angl. santrumpa – TTIP) bei neratifikuoti Išsamaus ekonomikos ir prekybos susitarimo su Kanada (angl. CETA).

Europos pilietinė visuomenė nėra prieš prekybos susitarimą su JAV kaip tokį, bet prieš tokią sutartį, kokia derinama šiuo metu. Pavyzdžiui, chloro dioksidu apdorota paukštiena galėtų pasiekti europiečių stalus dėl vadinamojo bendradarbiavimo reguliavimo srityje, kuris yra svarbi derybų dalis. „Prekiaujama ir dabar, o norint tai daryti laisviau, svarbu neatsisakyti sunkiai pasiektų vartotojų apsaugos ir aplinkosaugos standartų, kurie turėtų būti gerinami visuomenės labui, o ne bloginami vardan laisvos prekybos“, – sakė Seimo narys, Lietuvos Žaliųjų partijos pirmininkas Linas Balsys.

Europos Komisijai nepritarus aljanso inicijuotai Europos Piliečių Iniciatyvai prieš TTIP ir CETA, ji organizuojama savarankiškai, o Europos Komisija už tai atsidūrė Europos Teisingumo teisme.

Aljansas, per rekordiškai trumpą laiką įvykdęs oficialius Europos Piliečių Iniciatyvai taikomus reikalavimus, jau surinko virš pusantro milijono parašų Europoje. Parašai naudojami kalbantis su politikais, įskaitant ir Europos Komisiją. Iki spalio planuojama surinkti 2 mln. parašų ir surengti protesto akcijas ES šalių sostinėse.

Savo pilietinę poziciją galima išreikšti internetu, adresu www.stop-ttip.org/pasirasyti.

Nuotraukos iš protesto akcijų prieš transatlantinę sutartį kitose Europos šalyse: https://www.flickr.com/photos/eci_ttip/

Daugiau informacijos:

Laura Gintalaitė
Kontaktinis asmuo savarankiškai organizuojamai Europos Piliečių Iniciatyvai prieš TTIP ir CETA Lietuvoje
Susivienijimas ŽALI.LT

www.zali.lt/ttip
www.stop-ttip.org

El.paštas: stopttiplietuva@gmail.com
Tel.: +49 15251600848

 

Ekonaujienos.lt straipsnius galima perspausdinti įdedant aktyvią nuorodą.

Susiję straipsniai

 • Laukinis maistas: nuo atpažinimo iki suvalgymo

  0 2017-04-21

  Gegužė – valgomų laukinių augalų pikas. Geriausias metas pasimokyti atpažinti valgomus augalus. Todėl gegužės savaitgaliais kviečiame į Ukmergės raj., prie Veprių į LAUKINIŲ AUGALŲ PAŽINIMO ir SUVARTOJIMO SEMINARĄ, kurį ves augalų žinovas – Laimis Žmuida.

 • Skirtingas kartas vienija žemė

  0 2016-06-02

  Šį pavasarį Lietuvoje startavo socialinio verslo projektas „CoolŪkis“. Jo sumanytojai siekia suartinti kaimo ir miesto žmones. Projekto rengėjai orientuojasi į senjorų socialinę atskirtį, sveiką gyvenseną ir ekologinę daržininkystę.

 • Turguose pasirodė dilgėlių

  0 2016-06-02

  Panevėžio turguje populiarėja nauja prekė – dilgėlės. Jas perka žmonės, norintys laikytis sveikesnio gyvenimo būdo.

 • Gamtinės žemdirbystės seminarai liepos mėnesį visoje Lietuvoje

  0 2016-05-31

  Kviečiame į gamtinės žemdirbystės seminarus, kurie vyks sodybose prie Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus ir Druskininkų liepos mėnesio savaitgaliais.

 • Kas nutiks, jei dvi savaites valgysim tik ekologišką maistą?

  0 2016-05-31

  Kas atsitiktų, jeigu įprastus, tradiciškai auginamus maisto produktus pakeistume ekologiškai užaugintu maistu? Viena Švedijos šeima dalyvavo eksperimente, kurį organizavo Švedijos parduotuvių tinklas Coop ir Švedijos aplinkos tyrimų institutas. Tyrimo metu norėta išsiaiškinti, kaip keičiasi žmogaus organizme pavojingų cheminių junginių koncentracija valgant ekologiškai užaugintą maistą.

 • Ekologiškų daržovių karaliai: interviu su ekoūkininke Daiva Giedrikiene

  0 2015-05-17

  Daivos Giedrikienės paprasta ūkininke nepavadinsi ne tik dėl to, kad su vyru Arūnu ir vaikais ji ūkininkauja pagal ekologinės žemdirbystės principus, bet ir dėl to, kad jų asortimente gausu Lietuvoje retai auginamų daržovių. Kiaulių ir karvių jų ūkyje nėra. Jie - ekologiškų daržovių karaliai, šviesūs, švarūs ir visada šiltai besišypsantys. Ekologinę daržininkystę 2001 m. pradėjo nedideliuose ploteliuose. Šiandien jie turi didelį būrį ištikimų klientų Vil...

 • Senųjų veislių renesansas

  0 2015-05-17

  Netoli Kauno, Karmėlavoje, gyvenantis Valdas Stokna pastebėjo, kad parduotuvėse jau nėra senų, prieš 50 ar 100 metų augintų augalų veislių sėklų. Būtent jos tinka gamtinei ir ekstensyviai žemdirbystei.

 • Tikrinant darželių ir mokyklų valgyklas, galės dalyvauti tėvų atstovai

  0 2015-05-16

  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kasmet daugelio vaikų darželių ir mokyklų valgyklose randa higienos, maisto saugos ar kokybės pažeidimų. 50 proc. patikrinimų nustatoma su pažeidimais. Taip pat jau ne vienerius metus maisto kokybe, neskaniu maistu skundžiasi vaikai ir jų tėvai. Tad VMVT nusprendė imtis konkrečių priemonių, kad situacija keistųsi, ir sudarė galimybes tėvų atstovams dalyvauti darželių bei mokyklų patikrinimuose.

 • Žalinimo reikalavimai neleis išgręžti žemės kaip citrinos

  0 2015-05-16

  Žemės ūkio sektoriui yra skiriama apie 40 proc. visų ES biudžeto lėšų. Didžioji jų dalis atitenka tiesioginėms išmokoms. Įvairios apklausos rodo, kad ES visuomenė norėtų, jog parama žemės ūkiui būtų skiriama kaip kompensacija ūkininkams už jų vykdomą žemės ūkio veiklą, nukreiptą į aplinkos tausojimą, viešųjų gėrybių kūrimą ir pan. Ši priežastis lėmė, kad po ilgų diskusijų mokslininkai, žemdirbiai, aplinkosaugos ir klimato kaitos specialistai bei s...

 • Norintiems natūralių produktų – mobilieji turgeliai tiesiai iš kaimo

  0 2015-05-15

  Šiandien didžiuosiuose miestuose jau nieko nestebina kiekvieną savaitę natūraliais kaimiškais maisto produktais prekiaujantys mobilieji turgeliai, nors dar prieš dešimtmetį sunku buvo ir įsivaizduoti, kad tai įmanoma. Tiesioginis ūkininko kontaktas su vartotoju buvo nepasiekiamas ir vykdavo nebent nelegaliai, kai kaimiečiai miestiečiams atveždavo pieno ar bulvių ir bemat pasišalindavo, kol niekas nepamatė.