Saugomose teritorijose likviduota šimtai apleistų pastatų

0 2014-06-10


Keliaujant po Lietuvą, daugeliui akis bado sugriuvusios fermos, buvusių kolūkių sandėliai ir kiti apleisti pastatai. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie AM, vykdydama projektą „Apleistų statinių ir kitų aplinką žalojančių objektų likvidavimas", sutvarkė 252 objektus saugomose teritorijose.
Projekto tikslas – atkurti žmogaus veiklos pažeistus kraštovaizdžio kompleksus, todėl buvo atrinkti ir likviduoti labiausiai apleisti statiniai ir kiti aplinką žalojantys objektai (seni sovietiniai pastatai, kolūkių statiniai, garažai, fermos, karjerai, siloso duobės ir kt.) nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose. Nugriautų pastatų statybinės atliekos perdirbamos į skaldą, kuri naudojama keliams tiesti.
Apleisti statiniai Anykščių regioniniame parke prieš tvarkymą
Apleisti statiniai Anykščių regioniniame parke po tvarkymo

Pasak Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos, kuri kuruoja veiklą Lietuvos nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose, direktorės Rūtos Baškytės, seni apleisti pastatai bjauroja gražiausius Lietuvos kampelius. Tad norint išvengti nelaimių, ilgalaikių ekologinių problemų ir stengiantis gražinti šalies saugomų teritorijų natūralią gamtą, jie yra likviduojami bei sutvarkoma aplinka.

Lietuva, dar 2002 metais pasirašiusi Europos kraštovaizdžio konvenciją, įsipareigojo vykdyti veiksmus, užtikrinančius kraštovaizdžio apsaugą ir tvarkymą – išsaugoti ir palaikyti kraštovaizdžiui svarbias arba būdingas ypatybes.

Projekto pradžioje planuota likviduoti 170 objektus Lietuvos saugomose teritorijose. Tačiau, vykdant projekto lėšomis finansuojamų darbų pirkimus, buvo sutaupyta nemažai lėšų, todėl sutvarkyta 82 objektais daugiau. Viso buvo sutvarkyti 252 objektai saugomose teritorijose.

Apleisti statiniai Žagarės regioniniame parke prieš tvarkymą
Apleisti statiniai Žagarės regioniniame parke po tvarkymo

Apleisti statiniai buvo griaunami Aukštaitijos, Dzūkijos, Kuršių nerijos nacionaliniuose parkuose, taip pat Anykščių, Biržų, Salantų, Tytuvėnų, Pajūrio, Sartų, Sirvėtos, Ventos, Nemuno deltos, Vištyčio ir kituose regioniniuose parkuose.

Projektas „Apleistų statinių ir kitų aplinką žalojančių objektų likvidavimas (I etapas)" buvo vykdomas kartu su partneriais – saugomų teritorijų direkcijomis ir savivaldybių administracijomis. Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos biudžeto lėšomis.

Nuo apleistų (bešeimininkių) statinių ir kitų aplinką žalojančių objektų išvalytas kraštovaizdis padeda sukurti saugesnę ir patrauklesnę aplinką. Įgyvendinus projektą sudarytos sąlygos išsaugoti gamtos ir kultūros paveldo vertybes, kraštovaizdžio ir biologinę įvairovę. Saugomos teritorijos tampa dar patrauklesnės lankytojams bei turizmo vystymui.

Daugiau susipažinti su projekto „Apleistų statinių ir kitų aplinką žalojančių objektų likvidavimas (I etapas)" veiklos rezultatais galite – http://www.vstt.lt/VI/index.php#a/850.

Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos informacija

 

Ekonaujienos.lt straipsnius galima perspausdinti įdedant aktyvią nuorodą.

Susiję straipsniai

 • Prie saugomų teritorijų puoselėjimo galės prisidėti kiekvienas

  0 2015-03-23

  Nuo gegužės nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose planuojama įvesti lankytojo bilietą. 5 dienų bilietas lankytis konkrečioje saugomoje teritorijoje galėtų kainuoti 1 eurą.
  Planuojamas įvesti bilietas būtų savanoriškas – jo neįsigiję žmonės galėtų patekti į Lietuvos saugomas teritorijas. O jį gera valia įsigiję lankytojai prisidėtų prie pažintinių gamtos objektų priežiūros, švietėjiškos gamtosauginės veiklos, tvarkymo.

 • Alius Dominauskas. Kas nori pamatyti tikrą žemės laivą?

  0 2015-02-26

  Ispanijoje prie Almerijos yra pastatytas „gyvas“ žemės laivas, kuriame mes svečiavomės. Ten gyvena anglai, kurie prieš 13 metų migravo į Ispaniją mėgautis saule. Kadangi mes taip pat šiuo metu mėgaujamės Ispanijos saule, tai ir užsukom pas juos į svečius.

 • Apie buitį be pavojingų cheminių medžiagų – parodoje „Eko Logika“

  0 2014-11-05

  Jau nuo rytojaus prasideda pirmoji ekologiškų prekių ir paslaugų namams paroda-forumas „Eko Logika“. Joje lankytojai galės ne tik sužinoti apie sveikesnius produktus, pasikalbėti su gamintojais, bet ir išmokti skaityti etiketes, pasikonsultuoti su cheminių medžiagų specialistais, dalyvauti dviejose diskusijose apie visapusiškai švaresnę namų aplinką.

 • Aplinkos ministerija: Norintiems keisti žemės ūkio paskirties žemės paskirtį jau neverta tapti „popieriniais“ ūkininkais

  0 2014-09-17

  Šiemet įsigaliojus pagrindinei žemės naudojimo paskirties nustatymo ir keitimo tvarkai, pasikeitė pagrindinės žemės naudojimo paskirties ir būdo keitimo tvarka ir sąlygos. „Dabar norintiems be didelių keblumų pakeisti žemės ūkio paskirties sklypo paskirtį nebeverta tapti „popieriniais“ ūkininkais“, – sako aplinkos viceministrė Daiva Matonienė.

 • Aplinkos vice-ministrės požiūris durpių naudojimo klausimais šokiravo gamtininkus

  0 2014-08-25

  Š.m. rugpjūčio 18 d. Aplinkos ministerijos svetainėje paviešinta informacija dėl durpių panaudojimo būstų šildymui šokiravo šalies gamtininkus. Didžiausias šokas buvo dėl Aplinkos vice-ministrės svarstomos statistikos – straipsnyje svarstoma apie visų šalies durpių išteklių panaudojimo galimybes ir ekonominę naudą. Įvertinus, jog ženkli durpių išteklių dalis yra Valstybiniuose gamtiniuose rezervatuose – Čepkelių, Kamanų, Viešvilės, Žuvinto – o taip pat...

 • Parengti techniniai įvertinimai šiaudiniams pastatams

  0 2014-08-08

  Statybos produkcijos sertifikavimo centras (SPSC) parengė nacionalinį techninį įvertinimą šiaudiniams sienos elementams, kurie gali būti naudojami statant namus iš šiaudų.

 • Daugėja energiškai naudingų pastatų

  0 2014-08-08

  Nuo metų pradžios užregistruoti ir paskelbti 5 A+ klasės, 8 – A klasės ir daugiau kaip 1 000 B klasės energinio naudingumo pastatų sertifikatų. Per septynis 2014 m. mėnesius ypač taupių A ir A+ klasės pastatų energinio naudingumo sertifikatų išduota daugiau nei 2012 m. ir 2013 m. kartu sudėjus.

 • Kitoks gyvenimas vilioja ir jaunus

  0 2014-07-20

  Daug sėkmės istorijų rodo, kad gyvenimas kaime gali būti ne prastesnis, o dažnai net geresnis, turiningesnis ir sveikesnis nei mieste. Vis dažniau tai supranta ir jauni žmonės. Kartą per savaitę Druskininkų turguje prekiaujantį Mantą Baršį pažįsta ožkų ir karvių pieno mėgėjai. Tačiau retas kuris žino, kokius ateities planus puoselėja energingas vyras.

 • Saugomose teritorijose likviduota šimtai apleistų pastatų

  0 2014-06-10

  Keliaujant po Lietuvą, daugeliui akis bado sugriuvusios fermos, buvusių kolūkių sandėliai ir kiti apleisti pastatai. Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie AM, vykdydama projektą „Apleistų statinių ir kitų aplinką žalojančių objektų likvidavimas", sutvarkė 252 objektus saugomose teritorijose.

 • Alius Dominauskas. Už kokį namą nereikia mokėti?

  0 2014-06-05

  Ar jūsų neužknisa tai, kad norint gyventi namie, reikia kažkam už tai mokėti pinigus? Kiek kainuoja gyventi jūsų name? O kiek kainuoja gyventi jūsų bute? Padorus būstas kainuoja tiek, kad vidutinis gyventojas turi pusę gyvenimo jam taupyti. Atrodo, išsimokėsime skolas ir turėsime kur gyventi. Stop. Apžvelkime šiuolaikinę gyvenamą vietą. Šiuolaikinis būstas – tai yra izoliuota dėžė, pajungta prie įvairių komunikacijų, kurios siurbia iš jūsų pinigus. Elektra, š...