2014 m. iš ES rinkos pašalinta beveik 2500 pavojingų produktų

0 2015-03-23


Europos Komisija paskelbė naujus duomenis, iš kurių matyti, kad 2014 m. beveik 2500 ES vartotojams pavojingų produktų, nuo žaislų iki variklinių transporto priemonių, buvo neleista įvežti į ES arba pašalinta iš rinkos. 12 metų Europos Komisija drauge su ES valstybėmis narėmis siekia užtikrinti, kad Europos rinkose pateikiamos vartojimo prekės būtų saugios. Šiuo tikslu naudojama ankstyvojo perspėjimo dėl pavojingų ne maisto produktų sistema.

„Kiekvienas produktas Europoje turi būti saugus mūsų piliečiams. Galinčius padaryti žalos produktus reikia kuo greičiau šalinti iš rinkos. Todėl ir buvo sukurta ankstyvojo perspėjimo apie pavojų sistema. Bėgant metams pasirodė, kad ji labai veiksmingai užtikrina vartotojų saugą. Tai praktinis mūsų piliečiams naudingo ES bendradarbiavimo pavyzdys“, – sakė Věra Jourová, už teisingumą, vartotojų klausimus ir lyčių lygybę atsakinga ES Komisijos narė.

Ankstyvojo perspėjimo apie pavojų sistema užtikrinama, kad informacija apie visoje Europoje pašalintus iš rinkos ir (arba) sugrąžintus pavojingus ne maisto produktus būtų greitai perduota valstybėms narėms ir Europos Komisijai. Tokiu būdu visoje ES galima imtis tinkamų tolesnių veiksmų (uždrausti ar sustabdyti pardavimą, pašalinti iš rinkos, sugrąžinti arba uždrausti importuoti muitinės institucijoms) ir informuoti vartotojus. 2014 m. sistemoje užregistruoti 2755 tokie tolesni veiksmai.

2014 m. ankstyvojo perspėjimo apie pavojų sistema interneto svetainėje naudojosi beveik 2 mln. lankytojų. Naudodami naujas paieškos priemones vartotojai ir įmonės yra geriau informuojami apie pavojingų produktų aptikimą ir pašalinimą iš rinkos.

Šiuo metu sistema apima 31 šalį (ES ir Islandiją, Lichtenšteiną ir Norvegiją).

Kokie produktai kelia pavojų?

2014 m. dvi pagrindinės produktų kategorijos, kurioms pritaikytos taisomosios priemonės, buvo žaislai (28 proc.) ir drabužiai bei tekstilės gaminiai (23 proc.). Dažniausiai buvo įspėjama apie šių produktų keliamą pavojų susižeisti ar paspringti ir cheminį pavojų.

2014 m. dažniausiai būdavo pranešama apie pavojus, keliamus cheminių medžiagų, susijusių su tokiais produktais, kaip batai ir odos gaminiai (pvz., odą jautrinantis chromas VI), žaislai ir vaikų priežiūros prekės (pvz., plastiko minkštikliai, kurie gali sukelti vaisingumo problemų) ir madingi papuošalai (pvz., kenksmingi sunkieji metalai).

Kokia šių produktų kilmė?

Kinija ir toliau yra perspėjimų sistemoje dažniausiai minima kilmės šalis. Praėjusiais metais, kaip ir 2013 m., 64 proc. iš visų pranešimų apie pavojingus produktus buvo susiję su produktais iš Kinijos. Europos Komisija glaudžiai bendradarbiauja su Kinija naudodama Kinijai pritaikytą ankstyvojo perspėjimo sistemos versiją, siekdama užtikrinti, kad Kinijos valdžios institucijos vietoje spręstų visas produktų saugos problemas.

Ankstyvojo perspėjimo apie pavojų sistema. Skaičiai

2014 m. iš viso gauti 2 345 pranešimai.

Tai 3 proc. daugiau negu praėjusiais metais, o tai reiškia, kad vartotojai saugomi geriau, nes sustabdyta daugiau pavojingų produktų.

2014 m. imtasi 2 755 tolesnių veiksmų.

Jei kuri nors valstybė narė nustato, kad gaminys yra nesaugus, ji skelbia pranešimą ankstyvojo perspėjimo sistemoje. Visos kitos šalys ieško savo rinkose atitinkamų produktų ir tos, kurios jų randa, nurodo, kokių tolesnių veiksmų (pardavimo draudimo ar sustabdymo, pašalinimo iš rinkos, sugrąžinimo arba draudimo importuoti muitinės tarnyboms) ėmėsi.

2014 m. dažniausiai buvo pranešama apie šių 5 kategorijų produktus:
2014 m. gauta pranešimų apie produktus, kurių kilmės šalys:

Daugiau informacijos:

Visi statistiniai duomenys: http://ec.europa.eu/consumers/safety/rapex/reports/index_en.htm

Už teisingumą atsakingos Europos Komisijos narės Věros Jourovos svetainė: http://ec.europa.eu/commission/2014-2019/jourova_en

Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje informacija

 

Ekonaujienos.lt straipsnius galima perspausdinti įdedant aktyvią nuorodą.

Susiję straipsniai

 • Paauglės nenaudojo kosmetikos su pavojingomis cheminėmis medžiagomis 3 dienas. Kas pasikeitė?

  0 2016-06-02

  Pagalvok.lt jau rašė apie pokyčius organizme valgant tik ekologiškus maisto produktus, o kas vyksta vengiant pavojingų cheminių medžiagų, esančių kosmetikos priemonėse?

 • Turguose pasirodė dilgėlių

  0 2016-06-02

  Panevėžio turguje populiarėja nauja prekė – dilgėlės. Jas perka žmonės, norintys laikytis sveikesnio gyvenimo būdo.

 • Kas nutiks, jei dvi savaites valgysim tik ekologišką maistą?

  0 2016-05-31

  Kas atsitiktų, jeigu įprastus, tradiciškai auginamus maisto produktus pakeistume ekologiškai užaugintu maistu? Viena Švedijos šeima dalyvavo eksperimente, kurį organizavo Švedijos parduotuvių tinklas Coop ir Švedijos aplinkos tyrimų institutas. Tyrimo metu norėta išsiaiškinti, kaip keičiasi žmogaus organizme pavojingų cheminių junginių koncentracija valgant ekologiškai užaugintą maistą.

 • Tradicinės Tibeto medicinos akademija Lietuvoje pristato paskaitas „Psichikos ligos ir požiūris į jas Tibeto medicinoje“

  0 2015-05-16

  Paskaitos skirtos šeimos gydytojams, neurologams, reabilitologams ir kitų sričių gydytojams ir visiems, kas domisi Tibeto medicina.
  Lektorius daktaras Nida Čenagtsang, remdamasis Tibeto medicina, mano, kad psichologiniai sutrikimai gali atsirasti dėl rLung (Vėjas) energijos arba tiksliau dėl sRog Zin rLung (gyvybę palaikančio Vėjo) sutrikimo. Priemonės, kurios naudojamos palengvinti šiai būsenai, gali būti siejamos su dieta, vaistais, išorine terapija, suteikiančiais kūnui ...

 • Žalinimo reikalavimai neleis išgręžti žemės kaip citrinos

  0 2015-05-16

  Žemės ūkio sektoriui yra skiriama apie 40 proc. visų ES biudžeto lėšų. Didžioji jų dalis atitenka tiesioginėms išmokoms. Įvairios apklausos rodo, kad ES visuomenė norėtų, jog parama žemės ūkiui būtų skiriama kaip kompensacija ūkininkams už jų vykdomą žemės ūkio veiklą, nukreiptą į aplinkos tausojimą, viešųjų gėrybių kūrimą ir pan. Ši priežastis lėmė, kad po ilgų diskusijų mokslininkai, žemdirbiai, aplinkosaugos ir klimato kaitos specialistai bei s...

 • Seimo narys K. Daukšys: „Vartotojai turi būti aiškiai informuojami apie GMO buvimą maisto produktuose“

  0 2015-05-15

  Balandžio 9 dieną Seimas po pateikimo pritarė Genetiškai modifikuotų organizmų įstatymo papildymo projektui, kuriuo siekiama, kad maisto produktų vartotojai gautų aiškią ir išsamią informaciją apie genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) buvimą maisto produktuose bei gaminiuose.
  Įstatymo projektas numato, kad ženklinant maisto produktus, kurių sudėtyje yra GMO, ant kiekvienos maisto produkto pakuotės turi būti pateiktas įspėjamasis užrašas apie neaiškų ir neišti...

 • Tradicinės Tibeto medicinos akademija Lietuvoje kviečia į atjaunėjimo kursą su gydytoju Nida Čenagtsangu

  0 2015-04-23

  VIII amžiuje Tibete gyveno žmogus, kuris sulaukė 125 metų amžiaus ir po mirties kartu su žmona ir savo šunimi pavirto vaivorykšte. Šis žmogus buvo Yuthok, tradicinės Tibeto medicinos tėvas, nuostabus sveikatos mokytojas, ėjęs dvasinio tobulėjimo keliu per kūną, energijas ir protą.
  Kyla klausimas – kaip jam pavyko gyventi taip ilgai ir įgyti ypatingų pasiekimų? Visi jo mokymai vis dar yra prieinami mums. Milžiniškos jo užuojautos dėka, mes galime rasti atsakymus į ...

 • Gyvenamosios aplinkos poveikis sveikatai

  0 2015-04-23

  Aplinka, kurioje gyvename, turi neabejotiną įtaką sveikatai: ji net 20 proc. priklauso nuo aplinkos veiksnių. Žmogus savo veikla gali keisti aplinką. Esant neįprastiems fizikiniams, cheminiams ar socialiniams dirgikliams, sutrinka tam tikrų organizmo funkcijų reguliavimo mechanizmai. Tai sumažina jo prisitaikymo prie aplinkos galimybes, atsparumą nepalankiems veiksniams.

 • Maisto sauga: griežtesni kokybės reikalavimai ar lengvesnis patekimas į rinka?

  0 2015-03-31

  Europos Parlamento Informacijos biuras kartu su KTU Europos Institutu balandžio 9 d. Kaune organizuoja diskusiją apie maisto saugą. Diskusijoje daugiausia dėmesio bus skiriama genetiškai modifikuotų organizmų ir naujoviškų maisto produktų problematikai. Renginio tikslas – nušviesti ES teisėkūros procesus ir įtraukti į juos suinteresuotas grupes.

 • Tibeto medicinos akademija Lietuvoje kviečia į tradicinės Tibeto medicinos fundamentalius tęstinius mokymus

  0 2015-03-24

  Tradicinės Tibeto medicinos gydytojas, remdamasis kelis tūkstančius metų patikrintomis žiniomis, gauna gilų supratimą apie tai, kaip funkcionuoja žmogaus kūnas ir kokiu būdu grąžinti jį į sveiką bei subalansuotą būseną. Tokiu būdu sugebama diagnozuoti ir gydyti šiuolaikinei medicinai nepasiduodančias (šiuolaikinės gyvensenos) ligas, tokias kaip vėžys, cukrinis diabetas ir pan.