©Orproject Orproject

Azijos kova su užterštumu – gyvenimas po milžinišku kupolu

0 2014-03-03


Technologijos.lt

Azijai kovojant su vis didėjančiomis taršos problemomis, viena įmonė tikisi įgyvendinti projektą, kurio idėja tarsi atkeliavusi iš mokslinės fantastikos filmo siužeto.

Londono dizaino agentūra „Orproject“ nori sukurti milžinišku „burbulu“ uždengtą parką Kinijoje. Be to, tvirtina, kad mažesnėmis švaraus oro tiekimo sistemos versijomis galėtų būti uždengtos ir mokyklų aikštelės.

Sodas po kupolu
©Orproject Orproject

Nuo išorinio pasaulio visiškai užsandarintame parke būtų didelis botanikos sodas, o jo lankytojai kvėpuotų nuolat pumpuojamu tyru oru. „Parke įsikurtų botanikos sodas, o be tobulai švaraus oro, sistema pasirūpintų ir temperatūros bei drėgmės kontrole ištisus metus. Parką supantys pastatai, kuriuose įsikurtų butai, biurai ir parduotuvės, būtų taip pat prijungti prie kontroliuojamos oro sistemos. Ypač ji pasitarnautų sporto ar medicinos paslaugų tiekėjams, kurių klientams sveikas oras ypač svarbus“, – teigia įmonė.

Mažesnės švaraus oro sistemos versijos
©Orproject Orproject

Kuriant šią neįprastą struktūrą, įmonė sudarė algoritmą, kuris imituoja lapų gyslų ar drugelio sparnų išsidėstymą. Šiam projektui reikalinga elektra galėtų būti generuojama į kupolo paviršių integruotų saulės elementų, o oro šildymui ar vėsinimui pasitelkta geoterminės šilumos mainų sistema.

Įmonė teigia, kad projekto pagrindinis aspektas yra botanikos sodas, kuris suteikia gyventojams atokvėpį nuo užteršto oro lauke. Jis pritrauktų nemažai turistų bei vietinių poilsiautojų, nes be buvimo gamtos apsuptyje, tiek vaikai, tiek suaugę gali sužinoti daug naujo apie augalus. Jie gyvuotų zonose, kuriose būtų atkurtos jų augimui būdingos gamtinės sąlygos iš viso pasaulio.

Švaraus oro projekto modelis
©Orproject Orproject

Siūloma stogo sistema puikiai tinka šiam urbanistiniam botanikos sodui. Ji „skolinasi“ daugelio kitų įvairaus lygio projektų technologijas. „Orproject“ teigia, kad šia struktūra galima atitverti žaidimų aikšteles bei mokyklos kiemus, taip pat formuoti biurų pastatus ar prekybos centro atriumus, kaip ir padengti gyvenamųjų kompleksų sodus.

 

Susiję straipsniai

 • Bishnoi gentis paaukoja savo gyvybes, kad išsaugotų medžius

  0 2015-03-31

  Viskas prasidėjo dar prieš 300 metų, kai marahadžia (karalius) iš Jodhpuro – antikinio miesto rytinėje Indijos dalyje – norėjo pastatyti savo naujus rūmus. Jis pasiuntė karius į mišką surinkti medieną šalia esančiame regione Khejarli kaime, kuriame Bishnoi gyventojai padėjo puoselėti gausybę khejri (Prosopis cineraria) medžių. Kai karaliaus vyrai pradėjo kenkti medžiams ir juos naikinti, Bishnoi tauta ėmė protestuoti iš sielvarto, tačiau jie buvo ignoruojami kari...

 • Kaip kinams sekasi statyti Didžiąją Žaliąją/Gyvąją sieną?

  1 2014-12-16

  „Statyti“, šiuo atveju – ne pats tinkamiausias žodis.
  Nes Didžioji Žalioji kinų siena ne statoma, o sodinama. Nuo ko ja mėgina atsitverti kinai? Ne, ne nuo Rusijos, o nuo Gobio, tiksliau – nuo šioje dykumoje kylančių ir į Kiniją atklystančių dulkių audrų.

 • Dėl ko „šlubuoja“ didžiųjų miestų oro kokybė?

  0 2014-11-17

  Aplinkos monitoringo duomenys rodo, kad 2013–2014 m. oro kokybė Lietuvos miestuose buvo blogesnė nei 2011–2012 m. Tiesa, ji išliko geresnė nei daugelyje ES šalių.

 • Kinija ir JAV susitarė mažinti atmosferos taršą

  0 2014-11-13

  Kinija ir JAV susitarė sumažinti anglies dioksido emisijas. Prezidentas Barackas Obama pavadino susitarimą „istoriniu žingsniu“. Jis patvirtino JAV tikslą iki 2025 m. sumažinti šiltnamio dujų emisijas 26–28 proc. lyginant su 2005 m. Kinija nenustatė konkretaus tikslo, tačiau pasižadėjo, kad emisijos šalyje nustos augti iki 2030 m.

 • Tunai grįžta!

  0 2014-10-19

  Atlanto mėlynpelekiai tunai, atsidūrę ties išnykimo riba, pirmą kartą po daugelio dešimtmečių suteikė populiacijos atsikūrimo vilčių. Atlantinių tunų mėgėjai gali šiek tiek lengviau atsikvėpti: jūrų biologai pranešė, kad grėsmingai sumažėjusi mėlynpelekių tunų populiacija pamažu pradeda atsigauti. Manoma, kad prie tunų grįžimo labai prisidėjo Vakaruose populiarių aktorių, dainininkų ir kitų įžymybių surengta kampanija mėlynpelekiams tunams išsaugoti:...

 • Nuostabios medžiagos: plastiką naikina vorai su krevetėmis

  0 2014-10-18

  Sujunkite kietą krevečių kiautų medžiagą su vorų šilko baltymu ir gausite krilką, kietą, biologiškai skaidų pasaulį dusinančio plastiko pakaitalą.

 • Lietuvos žaliųjų partija kreipėsi į specialiąsias tarnybas dėl nepagrįsto žaliųjų siejimo su Rusija

  0 2014-06-23

  Po viešo NATO generalinio sekretoriaus Anderso Fogho Rasmusseno pasisakymo apie žaliųjų organizacijų, nepalaikančių skalūninių dujų gavybos, galimas sąsajas su Rusija, Lietuvos žaliųjų partija kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą bei Krašto apsaugos ministerijos antrąjį operatyvinių tarnybų departamentą, kad šios tarnybos pateiktų visą informaciją, jei tokios esama, apie bet kokią galimą Rusijos įtaką partijai.

 • Padangos iš… Lietuvoje užaugintų pienių? (Video)

  0 2014-04-24

  Netrukus Lietuvos pievos pasidengs akinančio geltonumo kiaulpienių žiedų kilimais. Pasirodo, šios piktžolės puikiausiai tinka automobilinių padangų gamybai, mat kai kurių rūšių kiaulpienės – puiki natūralios gumos, kuri gaminama iš kaučiukmedžio, žaliava. Bendra Indijos ir Olandijos bendrovė „Apollo Vredestein“ pirmoji susidomėjo padangų iš Europoje išaugintų medžiagų gamyba.

 • Kinija žada pašalinti smogą iš miestų

  0 2014-03-25

  Laikas išvalyti orą. Kinijos valdžia pažadėjo, kad 60% miestų iki 2020 metų atitiks oro jos taršos standartus. Šiuo metu atitinka vos keletas.

 • Nors Lietuvoje oro kokybė geresnė nei daugumoje ES šalių, ji irgi kelia susirūpinimą

  0 2014-03-20

  Oro kokybė Lietuvoje yra geresnė nei daugumoje ES šalių – tokią išvadą leidžia daryti valstybinio aplinkos monitoringo, kurį atlieka Aplinkos apsaugos agentūra, duomenys, taip pat kasmečių oro kokybės tyrimų Vilniaus ir Kauno aglomeracijose ir likusioje Lietuvos teritorijoje (zonoje) apžvalgos. Tačiau didėjanti tarša jau kelia susirūpinimą.