©Nuotr. iš www.omg.com.ng

Alpinistus ant Everesto pražudė klimato kaita

0 2014-05-06


Bernardinai.lt

Mirtina lavina ant Everesto balandžio mėnesį nebuvo įprasta lavina. Tai buvo ledo nuošliauža – masyvaus ledo gabalų (serakų) griūtis. Žuvusius alpinistus užgriuvo ne išjudėjęs paviršiaus sniego sluoksnis, o krintantys namo dydžio ledo luitai iš tirpstančio Khumbu ledyno liežuvio. Šis ledynas yra neišvengiama kliūtis populiariausiame maršrute į Everestą.

Baisiausias įvykis kalnų istorijoje užbaigė 2014-ųjų alpinizmo sezoną. Kai kas pagrindiniu to kaltininku laiko globalinį atšilimą.

„Esu bazinėje Everesto stovykloje ir matau, kad situacija dėl klimato kaitos yra kritiška, – sakė Johnas All, alpinistas ir Vakarų Kentukio universiteto geografijos profesorius, – ledas tirpsta beprecedenčiu greičiu ir stipriai didina pavojų alpinistų gyvybei. Galima sakyti, kad klimato kaita šiemet uždarė Everestą.“

2012 m. pagrindinis ekspedicijų paslaugų tiekėjas nutraukė kopimo sezoną dėl Khumbu ledyno sueižėjimo į serakus. Daugybę metų prabangiausius komercinius kopimus į Everestą organizuojančią kompaniją pavadinimu „Himalajų patirtis“ valdo Naujosios Zelandijos alpinistas Russello Brice. 2012-ųjų pavasarį jis pradėjo rūpintis dėl ledo gabalų juostos, užšalusios ant vakarinio Everesto peties ir besitęsiančios beveik tris šimtus metrų. Jie kabojo kaip masyvus Damoklo kardas tiesiai virš pagrindinio maršruto į Everestą.

Ledai dažnai krenta nuo šio kabančio ledyno liežuvio ant vakarinio kalno šlaito ir kirsti ledyną visada buvo pavojinga. „Ledo gydytojai“, įrengiantys kopėčias ir virves toje zonoje koregavo ir koreguoja infrastruktūrą reaguodami į griūtis, dideles ir mažas, kurios įvyksta kasdien. Ekspertai mano, kad pavojus didėja kylant vidutinei temperatūrai. Ryškus Himalajų klimato atšilimas paskutiniaisiais metais pavertė ledyną kaip niekad nestabiliu ir yra neįmanoma nuspėti, kada serakai pradės verstis žemyn.

Timas Rippelis, Kanados lavinų asociacijos tikrasis narys teigia, kad „kalno padėtis dėl visuotinio atšilimo sparčiai prastėja pastaruosius trejus metus ir Khumbu ledyno yrimas yra dramatiškas, ypač viršutinėje dalyje. Turime geriau pažinti, kas ten, viršuje, vyksta. Kasdien sėdime bazinėje stovykloje ir klausomės ledo aižėjimo ir dardesio garsų“.

Ledokrytis yra Khumbu ledyno dalis, kuris tęsiasi tarp Everesto ir kaimyninės Lotsės viršūnės. Kaip ir kitur pasaulyje, šis ledynas tirpsta. Khumbu ledynas kasdien atsitraukia po keletą pėdų ir per pastaruosius 50 metų jau sutrumpėjo beveik kilometru – nuo 12040 iki 11097 m. „Jeigu tai nebūtų aukščiausias kalnas pasaulyje, niekada nekeltume kojos ant tokio aktyvaus ledyno“, – sakė gidas veteranas Adrian Ballinger dienraščiui Associated Press.

Himalajai vadinami „Trečiuoju poliumi“, nes šiuose kalnuose sukaupta daugiau sniego ir ledo negu bet kokiame kitame pasaulio regione, išskyrus šiaurės ir pietų polius. NASA duomenimis, vidutinė temperatūra Himalajų regione nuo 1980-ųjų kas dešimtmetį kilo po pusę laipsnio – dvigubai sparčiau nei globalus vidurkis. Globalinio atšilimo įtaka Himalajams yra panaši, kaip ir Arkčiai bei Antarkčiai, išskyrus vieną skirtumą: aplink „Trečiąjį polių“ gyvena daugybė žmonių.

Dėl šio santykinio gyventojų tankumo, klimato kaita turi didelių pasekmių ne tik pačiam Everestui, bet visam regionui. 1,3 milijardo žmonių priklauso nuo upių, ištekančių iš Himalajų ledynų, kaip kad Khumbu. Keli šimtai milijonų iš tų žmonių gyvena pakankamai arti kalnų, todėl jiems gresia niokojančių nuošliaužų ir potvynių proveržių pavojus, kurie susidaro ledynams tirpstant ir perpildant kalnų ežerus. Himalajuose yra tūkstančiai ledyninių ežerų ir daugelis jų susitelkę aplink Everestą.

Jungtinių Tautų klimato kaitos grupė galėjo klysti, kai 2007 m. apskaičiavo, jog Himalajų ledynai gali ištirpti iki 2035 metų (vėliau jie patvirtino, kad jų prognozės buvo prastai pagrįstos). Tačiau dabar aukščiausio pasaulio kalnyno ledynai tikrai tirpsta, keldami vandens tiekimo pavojų šimtams milijonų Azijos žmonių.

Šie kritiškai klimato pokyčiai vyksta tuo pat metu, kai žmonių kamščiai ant Everesto šlaito auga. Geriausias laikas kopti į viršūnę yra gegužės vidurys, kai smarkūs vėjai, gaubiantys viršūnę beveik ištisus metus, laikinai pasislenka į šiaurę. Geriausia diena pasiekti viršūnę yra mažai vėjuota ir be kritulių. Tačiau ateityje tokių dienų gali būti vis mažiau, todėl augant alpinistų skaičiui kamščiai ant nestabilios viršūnės tik augs.

Pagal www.theatlantic.com straipsnį parengė Monika Midverytė OFS

 
 

Susiję straipsniai

 • Vokiečių mokslo žurnalistas Christianas Schwägerlis: šalys, atsakingos už klimato kaitą, turbūt mažiausiai nuo jos nukentės

  0 2014-12-10

  Kauno technologijos universitete (KTU) viešėjęs vokiečių žurnalistas, knygų autorius, biologas Christianas Schwägerlis teigia, jog atėjo laikas pripažinti žmones pagrindine planetos veidą keičiančia jėga. „Šiandien 97 proc. visų Žemės gyvūnų biomasės sudaro žmonės ir jų auginami gyvūnai. Esame dominuojanti rūšis“, – gruodį KTU vykstančiame „Zooetikos“ paskaitų cikle teigė C. Schwägerlis.

 • Kinija ir JAV susitarė mažinti atmosferos taršą

  0 2014-11-13

  Kinija ir JAV susitarė sumažinti anglies dioksido emisijas. Prezidentas Barackas Obama pavadino susitarimą „istoriniu žingsniu“. Jis patvirtino JAV tikslą iki 2025 m. sumažinti šiltnamio dujų emisijas 26–28 proc. lyginant su 2005 m. Kinija nenustatė konkretaus tikslo, tačiau pasižadėjo, kad emisijos šalyje nustos augti iki 2030 m.

 • INTERVIU: Kaip paskatinti pramonę mažiau teršti nerizikuojant darbo vietomis?

  0 2014-09-25

  Europos Sąjunga skiria pernelyg daug nemokamų apyvartinių taršos leidimų pramonės šakoms, kurios pajėgtų už juos susimokėti nerizikuodamos savo konkurencingumu, pažymi europarlamentaras Bas Eickhout (Žalieji, Nyderlandai). Visgi Aplinkos komitetas trečiadienio popietę nepritarė jo siūlymui blokuoti Komisijos sprendimą suteikti nemokamų taršos leidimų sektoriams, kurie esą antraip perkeltų gamybą į trečiąsias šalis, kur aplinkosaugos reikalavimai ne tokie griežti.

 • Monika Midverytė OFS. Ką skęstant Balkanams kandidatai į EP sako apie klimato kaitą

  0 2014-05-21

  Priartėjus Europos Parlamento (EP) rinkimams paaiškėjo, kuriems iš kandidatuojančių Lietuvos politikų rūpi klimato kaitos klausimai. Devynios nevyriausybinės organizacijos įsitraukė į europinio masto akciją, siūlydamos politikams pasirašyti asmeninius pasižadėjimus, kuriuose jie pripažintų klimato kaitos problemą, įsipareigotų remti sprendimus, skatinančius ekonomikos dekarbonizaciją, ir ragintų neatidėlioti EP debatų klimato kaitos klausimais. Iniciatyva vyko bevei...

 • Alpinistus ant Everesto pražudė klimato kaita

  0 2014-05-06

  Mirtina lavina ant Everesto balandžio mėnesį nebuvo įprasta lavina. Tai buvo ledo nuošliauža – masyvaus ledo gabalų (serakų) griūtis. Žuvusius alpinistus užgriuvo ne išjudėjęs paviršiaus sniego sluoksnis, o krintantys namo dydžio ledo luitai iš tirpstančio Khumbu ledyno liežuvio. Šis ledynas yra neišvengiama kliūtis populiariausiame maršrute į Everestą.

 • Pasaulinė klimato kaitos ataskaita: klimato kaitos padariniai stipresni nei manyta

  0 2014-04-01

  Pirmadienį pasirodžiusioje naujausioje Tarpvyriausybinės klimato kaitos komisijos (IPCC) ataskaitoje gerų naujienų nedaug. Mokslininkai teigia, kad klimato kaitos padariniai jau patiriami kiekviename žemyne ir vandenyne, jie yra rimtesni nei buvo tikėtasi, o ateityje tik dar labiau sustiprės.

 • Lietuvos ir Europos piliečiai raginami reikalauti aktyvesnių politikų veiksmų dėl klimato kaitos

  0 2014-03-06

  Didžiausia Europoje klimato kaitos srityje veikiančių nevyriausybinių organizacijų koalicija Climate Action Network Europe paskelbė akciją, kurios metu visi Europos piliečiai turi galimybę paraginti savo valstybių vadovus siekti ambicingesnių klimato kaitos tikslų po 2030 m. Nuo vasario 28 d., Lietuvos aplinkosaugos organizacijų dėka, tapo prieinama lietuviška šio kreipimosi versija.

 • Mokslininkai ištyrė, jog bitės gali skraidyti aukštesniame nei Everesto kalnas aukštyje

  0 2014-02-13

  Mokslininkai nustatė, jog alpinės bitės turi gebėjimą skraidyti didesniame aukštyje negu Everesto kalno viršūnė.

 • EP siekia privalomų kovos su klimato kaita tikslų iki 2030 m.

  0 2014-02-05

  ES kovos su klimato kaitos padariniais politika turi remtis naujais privalomais tikslais: iki 2030 m. 40 proc. sumažinti anglies dvideginio išlakas, 30 proc. energijos gaminti iš atsinaujinančių šaltinių ir 40 proc. padidinti energijos vartojimo efektyvumą. Tai sakoma trečiadienį priimtoje Europos Parlamento rezoliucijoje (341 balsai už, 263 prieš ir 26 susilaikė), kuri kritikuoja nepakankamai ryžtingą Europos Komisijos pasiūlymą šioje srityje.

 • Pilietiniai ir visuomeniniai judėjimai visoje Europoje reiškia nerimą dėl skalūnų dujų paieškos ir gavybos plėtros Europoje

  0 2014-01-20

  Per pustrečio šimto pilietinių ir visuomeninių judėjimų savo atvirame laiške, išplatintame š.m. sausio 16 d., reiškia didelį susirūpinimą dėl išsklaidytųjų angliavandenilių paieškos ir gavybos plėtros Europoje.