©www.foodandwaterwatch.org

Lietuvoje surengtos antiskalūninės eitynės ir jų atgarsiai pasaulio žiniasklaidoje

0 2014-10-18


Žali.LT

Spalio 11 d. Panevėžyje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ir susivienijimo Žali.LT nariai, jungdamiesi prie pasaulinės solidarumo akcijos, nukreiptos prieš hidraulinį uolienų ardymą „GLOBAL FRACKDOWN“, surengė dideles eitynes. Tai bus didžiausias tokio pobūdžio renginys Panevėžyje nuo Nepriklausomybės atgavimo metų. Lietuvos akcijos atgarsiai atsidūrė ir Food and Water skelbtos informacijos apie akciją antraštėse.

Šia akcija norėta atkreipti valdžios dėmesį į aplinkai ir žmogui pražūtingas skalūnų dujų išgavimo pasekmes, pakviečiant vertinti ne vien finansinę pusę, bet ir galimas aplinkosaugines bei socialines problemas. Niekas Europoje neturi tokių gausių ir tokios geros kokybės geriamojo požeminio vandens išteklių, tad rizikuoti didžiausiu šalies turtu dėl trumpalaikės ir hipotetinės skalūnų dujų naudos (net nežinia kam ta nauda būtų didesnė – Lietuvai ar užsienio investuotojams), – būtų paprasčiausiai kvaila.

Hidraulinio ardymo technologijos, naudojamos skalūnų dujų pramonėje, šiandien kelią itin didelį nerimą visame pasaulyje. Viena po kitos Europos šalys atsisako šios technologijos arba atideda ją neribotam laikui. Tikriausiai negalima būtų dėl to Vokietiją ar Prancūziją apkaltinti prorusiškumu, tačiau Lietuvoje klijuoti prorusiškumo etiketę dėl valdžiai neįtinkančių protestų – itin populiaru. Visgi kuomet Vyriausybės vadovas vyksta už Atlanto, žadėdamas dar nematytas mokestines lengvatas galimiems investuotojams – tai kelia rimtą abejonę dėl to, kurioje vietoje atsidūrė Lietuvos piliečių nuomonė ir interesai.

Sukelti žemės drebėjimai, padidėjusi aplinkos tarša, reali grėsmė geriamam vandeniui – tai pakankamos priežastys, dėl kurių išsklaidytųjų angliavandenilių pramoninė gavyba nėra vykdoma nė vienoje Europos Sąjungos šalių. Dėl galimo neigiamo poveikio aplinkai bei grėsmių žmonių sveikatai Vokietija, Prancūzija, Švedija, Nyderlandai šią technologiją sustabdė ar uždraudė. Kasmet vykstanti pasaulinė akcija „GLOBAL FRACKDOWN“, kurioje Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga dalyvauja jau antrus metus, įkvepia vis naujų šalių vyriausybes žengti socialiai atsakingos ir aplinkai draugiškos energetikos keliu.

Yra labai neatsakinga aplinkai ir žmogui pražūtingą hidraulinio ardymo technologiją prastūminėti į pagalbą pasitelkus šiandien itin jautrų geopolitinį klausimą, nepaisant to, kad suskystintųjų dujų terminalas Klaipėdoje jau yra milžiniškas žingsnis į priekį, sprendžiant energetinės nepriklausomybės klausimą.

Pasaulinė akcija „Global Frackdown“ yra judėjimas, siekiantis uždrausti hidraulinį uolienų ardymą ir pradėtas organizuoti JAV. Šiais metais ši akcija organizuojama spalio 11 d. Jos tikslas – visose pasaulio šalyse surengti pasipriešinimo renginius, viso pasaulio politikams siunčiant žinią apie visuomenės norą kurti švarią ir saugią ateitį. Prie akcijos šiemet jungiasi daugiau kaip 200 pasaulio aplinkosauginių organizacijų, rengiančių akcijas Europoje, Amerikoje, Australijoje ir Afrikoje. Protesto renginius organizuoja visa eilė JAV, Australijos, Pietų Afrikos Respublikos, Maroko, Ispanijos, Nyderlandų, Didžiosios Britanijos, Airijos, Prancūzijos, Italijos, Čekijos, Ukrainos, Rumunijos, Bulgarijos miestų.

Akcijos atgarsiai pasaulinėje žiniasklaidoje:

http://www.foodandwaterwatch.org/blogs/the-global-frackdown-2014-a-recap/


©www.foodandwaterwatch.org
 
 

Susiję straipsniai

 • Laukinis maistas: nuo atpažinimo iki suvalgymo

  0 2017-04-21

  Gegužė – valgomų laukinių augalų pikas. Geriausias metas pasimokyti atpažinti valgomus augalus. Todėl gegužės savaitgaliais kviečiame į Ukmergės raj., prie Veprių į LAUKINIŲ AUGALŲ PAŽINIMO ir SUVARTOJIMO SEMINARĄ, kurį ves augalų žinovas – Laimis Žmuida.

 • Skirtingas kartas vienija žemė

  0 2016-06-02

  Šį pavasarį Lietuvoje startavo socialinio verslo projektas „CoolŪkis“. Jo sumanytojai siekia suartinti kaimo ir miesto žmones. Projekto rengėjai orientuojasi į senjorų socialinę atskirtį, sveiką gyvenseną ir ekologinę daržininkystę.

 • Gamtinės žemdirbystės seminarai liepos mėnesį visoje Lietuvoje

  0 2016-05-31

  Kviečiame į gamtinės žemdirbystės seminarus, kurie vyks sodybose prie Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus ir Druskininkų liepos mėnesio savaitgaliais.

 • Ekologiškų daržovių karaliai: interviu su ekoūkininke Daiva Giedrikiene

  1 2015-05-17

  Daivos Giedrikienės paprasta ūkininke nepavadinsi ne tik dėl to, kad su vyru Arūnu ir vaikais ji ūkininkauja pagal ekologinės žemdirbystės principus, bet ir dėl to, kad jų asortimente gausu Lietuvoje retai auginamų daržovių. Kiaulių ir karvių jų ūkyje nėra. Jie - ekologiškų daržovių karaliai, šviesūs, švarūs ir visada šiltai besišypsantys. Ekologinę daržininkystę 2001 m. pradėjo nedideliuose ploteliuose. Šiandien jie turi didelį būrį ištikimų klientų Vil...

 • Senųjų veislių renesansas

  0 2015-05-17

  Netoli Kauno, Karmėlavoje, gyvenantis Valdas Stokna pastebėjo, kad parduotuvėse jau nėra senų, prieš 50 ar 100 metų augintų augalų veislių sėklų. Būtent jos tinka gamtinei ir ekstensyviai žemdirbystei.

 • Tradicinės Tibeto medicinos akademija Lietuvoje pristato paskaitas „Psichikos ligos ir požiūris į jas Tibeto medicinoje“

  0 2015-05-16

  Paskaitos skirtos šeimos gydytojams, neurologams, reabilitologams ir kitų sričių gydytojams ir visiems, kas domisi Tibeto medicina.
  Lektorius daktaras Nida Čenagtsang, remdamasis Tibeto medicina, mano, kad psichologiniai sutrikimai gali atsirasti dėl rLung (Vėjas) energijos arba tiksliau dėl sRog Zin rLung (gyvybę palaikančio Vėjo) sutrikimo. Priemonės, kurios naudojamos palengvinti šiai būsenai, gali būti siejamos su dieta, vaistais, išorine terapija, suteikiančiais kūnui ...

 • Tikrinant darželių ir mokyklų valgyklas, galės dalyvauti tėvų atstovai

  0 2015-05-16

  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kasmet daugelio vaikų darželių ir mokyklų valgyklose randa higienos, maisto saugos ar kokybės pažeidimų. 50 proc. patikrinimų nustatoma su pažeidimais. Taip pat jau ne vienerius metus maisto kokybe, neskaniu maistu skundžiasi vaikai ir jų tėvai. Tad VMVT nusprendė imtis konkrečių priemonių, kad situacija keistųsi, ir sudarė galimybes tėvų atstovams dalyvauti darželių bei mokyklų patikrinimuose.

 • Per metus kiekvienas Lietuvos gyventojas išmeta apie 50 kg maisto atliekų

  2 2015-05-15

  Per Seime vykusį Nacionalinį kovos su maisto švaistymu kongresą buvo aptarti ir aktualūs maisto atliekų, jų tvarkymo ir prevencijos klausimai.
  Per metus mūsų šalyje susidaro apie 80 tūkst. tonų maisto atliekų, o vienas gyventojas išmeta apie 50 kg maisto, kurio dalis dar tinkama vartoti. Šios atliekos nėra atskirai surenkamos ir tvarkomos, todėl patenka į bendrą komunalinių atliekų srautą ir keliauja į sąvartynus. Maisto atliekos Lietuvoje sudaro apie dešimtadalį vi...

 • Savanoriškas valstybinių parkų lankytojų bilietas

  0 2015-05-15

  Nuo gegužės 15 dienos 4 nacionaliniuose ir 28 regioniniuose parkuose įvedamas valstybinių parkų lankytojo bilietas. Ekologinio mąstymo žmonės, kuriems rūpi gamta, kraštovaizdžio vertybės, galės prisidėti prie saugomų teritorijų puoselėjimo.

 • Tradicinės Tibeto medicinos akademija Lietuvoje kviečia į atjaunėjimo kursą su gydytoju Nida Čenagtsangu

  0 2015-04-23

  VIII amžiuje Tibete gyveno žmogus, kuris sulaukė 125 metų amžiaus ir po mirties kartu su žmona ir savo šunimi pavirto vaivorykšte. Šis žmogus buvo Yuthok, tradicinės Tibeto medicinos tėvas, nuostabus sveikatos mokytojas, ėjęs dvasinio tobulėjimo keliu per kūną, energijas ir protą.
  Kyla klausimas – kaip jam pavyko gyventi taip ilgai ir įgyti ypatingų pasiekimų? Visi jo mokymai vis dar yra prieinami mums. Milžiniškos jo užuojautos dėka, mes galime rasti atsakymus į ...