©Nuotr. iš eandt.theiet.org

B.Ropė: Lietuvos Vyriausybė neturėtų brukti nepatikimų technologijų

0 2014-10-12


Daugiau nei 30 Europos Parlamento narių kreipėsi į Lietuvos Respublikos Prezidentę, Seimo pirmininkę ir Ministrą pirmininką išreikšdami didelį susirūpinimą dėl pastarosiomis savaitėmis pasirodžiusios informacijos, susijusios su skalūnų dujų gavybos planais Lietuvoje.

Laiško iniciatorius, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Europos Parlamento narys Bronis Ropė pabrėžia, kad Vyriausybės siūloma mokestinė iniciatyva nėra įvertinta dėl jos suderinamumo su sąžiningos konkurencijos taisyklėmis. Be to, švelninant aplinkosauginius reikalavimus kyla pavojus, kad Lietuvoje bus pakartota blogoji skalūnų angliavandenilių gavybos pradininkų patirtis.

„Daugelis Europos politikų supranta kokia prieštaringai vertinama yra hidraulinio ardymo technologija. Jos patikimumu abejoja ir būsimasis Europos Komisijos pirmininkas. Kaip žinia, kai kurios skalūnus išgaunančios kompanijos šiuo metu yra kaltinamos teismuose, reikalaujant kompensuoti milijardais eurų vertinamą vietos bendruomenėms ir aplinkai toksiškų chemikalų padarytą žalą. Nesuprantu, kodėl Vyriausybė, nepaisydama vietos bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų nuogąstavimų, mokslininkų argumentų, taip stengiasi įbrukti Lietuvai nepatikimas technologijas“, – retoriškai klausė Bronis Ropė.

Pasak B. Ropės, Lietuvoje dar neužbaigtas suskystintų dujų terminalo projektas. Tiksliai nežinoma kaip jis paveiks dujų kainas ir Lietuvos ūkį. „Ar nereikėtų palaukti bei įsitikinti ką atneš minėtas projektas ir tik tuomet imtis naujų iniciatyvų. Kur garantija, kad skalūnų dujos Lietuvoje iš tiesų bus parduodamos pigiau?“, – teigia Bronis Ropė.

Pasak jo, dar daugiau abejonių kelia Vyriausybės planai lengvinti sąlygas skalūnų gavybos verslo įmonėms, ypač ketinimai skalūninių dujų gavybą pirmuosius trejus metus apmokestinti 1 procento tarifu. Atrodo pamirštama, kad bet kokia nauja veikla skalūnų gavybos srityje turi atitikti ES lygiu priimtas gaires ir apie jų laikymąsi turi būti reguliariai atsiskaitoma Europos Komisijai. Todėl Europos Parlamento nariai laišku ragina Lietuvą sustabdyti galimai jau vykstančią apmokestinimo ir aplinkosauginių reikalavimų skalūnų angliavandenilių paieškos ir gavybos veiklai mažinimo iniciatyvą.

„Dar daugiau, mes sakome, kad prieš vykdant bet kokius veiksmus būtina konsultuotis su gyventojas tų vietovių, kuriuose planuojama netradicinė angliavandenilių paieškos ir gavybos veikla. Nei Vyriausybė, nei Seimas neturi užmerkti akių ir nematyti bendruomenių reiškiamo susirūpinimo, juo labiau kad europinių konsultacijų taisyklių nesilaikymas gali sąlygoti rimtas teisines pasekmes ES lygmeniu“, – sako Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Europos Parlamento narys Bronis Ropė.

Europos Parlamento nario teigimu, Lietuva turi visas galimybes užsitikrinti energetinį saugumą per atsinaujinančios energetikos plėtrą bei vietinių energijos šaltinių naudojimą. Tokiu būdu būtų užtikrinta švarios ir saugios energetikos pasiūla, kuriamos naujos darbo vietos regionuose. Be to, tai būtų daug didesnė parama vietos žmonėms, nei šiuo metu siūloma dalis nuo netradicinių angliavandenilių paieškos kompanijų sumokėtų mokesčių.

 

Ekonaujienos.lt straipsnius galima perspausdinti įdedant aktyvią nuorodą.

Susiję straipsniai

 • Laukinis maistas: nuo atpažinimo iki suvalgymo

  0 2017-04-21

  Gegužė – valgomų laukinių augalų pikas. Geriausias metas pasimokyti atpažinti valgomus augalus. Todėl gegužės savaitgaliais kviečiame į Ukmergės raj., prie Veprių į LAUKINIŲ AUGALŲ PAŽINIMO ir SUVARTOJIMO SEMINARĄ, kurį ves augalų žinovas – Laimis Žmuida.

 • Skirtingas kartas vienija žemė

  0 2016-06-02

  Šį pavasarį Lietuvoje startavo socialinio verslo projektas „CoolŪkis“. Jo sumanytojai siekia suartinti kaimo ir miesto žmones. Projekto rengėjai orientuojasi į senjorų socialinę atskirtį, sveiką gyvenseną ir ekologinę daržininkystę.

 • Gamtinės žemdirbystės seminarai liepos mėnesį visoje Lietuvoje

  0 2016-05-31

  Kviečiame į gamtinės žemdirbystės seminarus, kurie vyks sodybose prie Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus ir Druskininkų liepos mėnesio savaitgaliais.

 • Ekologiškų daržovių karaliai: interviu su ekoūkininke Daiva Giedrikiene

  1 2015-05-17

  Daivos Giedrikienės paprasta ūkininke nepavadinsi ne tik dėl to, kad su vyru Arūnu ir vaikais ji ūkininkauja pagal ekologinės žemdirbystės principus, bet ir dėl to, kad jų asortimente gausu Lietuvoje retai auginamų daržovių. Kiaulių ir karvių jų ūkyje nėra. Jie - ekologiškų daržovių karaliai, šviesūs, švarūs ir visada šiltai besišypsantys. Ekologinę daržininkystę 2001 m. pradėjo nedideliuose ploteliuose. Šiandien jie turi didelį būrį ištikimų klientų Vil...

 • Senųjų veislių renesansas

  0 2015-05-17

  Netoli Kauno, Karmėlavoje, gyvenantis Valdas Stokna pastebėjo, kad parduotuvėse jau nėra senų, prieš 50 ar 100 metų augintų augalų veislių sėklų. Būtent jos tinka gamtinei ir ekstensyviai žemdirbystei.

 • Tikrinant darželių ir mokyklų valgyklas, galės dalyvauti tėvų atstovai

  0 2015-05-16

  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kasmet daugelio vaikų darželių ir mokyklų valgyklose randa higienos, maisto saugos ar kokybės pažeidimų. 50 proc. patikrinimų nustatoma su pažeidimais. Taip pat jau ne vienerius metus maisto kokybe, neskaniu maistu skundžiasi vaikai ir jų tėvai. Tad VMVT nusprendė imtis konkrečių priemonių, kad situacija keistųsi, ir sudarė galimybes tėvų atstovams dalyvauti darželių bei mokyklų patikrinimuose.

 • Žalinimo reikalavimai neleis išgręžti žemės kaip citrinos

  0 2015-05-16

  Žemės ūkio sektoriui yra skiriama apie 40 proc. visų ES biudžeto lėšų. Didžioji jų dalis atitenka tiesioginėms išmokoms. Įvairios apklausos rodo, kad ES visuomenė norėtų, jog parama žemės ūkiui būtų skiriama kaip kompensacija ūkininkams už jų vykdomą žemės ūkio veiklą, nukreiptą į aplinkos tausojimą, viešųjų gėrybių kūrimą ir pan. Ši priežastis lėmė, kad po ilgų diskusijų mokslininkai, žemdirbiai, aplinkosaugos ir klimato kaitos specialistai bei s...

 • Per metus kiekvienas Lietuvos gyventojas išmeta apie 50 kg maisto atliekų

  2 2015-05-15

  Per Seime vykusį Nacionalinį kovos su maisto švaistymu kongresą buvo aptarti ir aktualūs maisto atliekų, jų tvarkymo ir prevencijos klausimai.
  Per metus mūsų šalyje susidaro apie 80 tūkst. tonų maisto atliekų, o vienas gyventojas išmeta apie 50 kg maisto, kurio dalis dar tinkama vartoti. Šios atliekos nėra atskirai surenkamos ir tvarkomos, todėl patenka į bendrą komunalinių atliekų srautą ir keliauja į sąvartynus. Maisto atliekos Lietuvoje sudaro apie dešimtadalį vi...

 • Seimo narys K. Daukšys: „Vartotojai turi būti aiškiai informuojami apie GMO buvimą maisto produktuose“

  0 2015-05-15

  Balandžio 9 dieną Seimas po pateikimo pritarė Genetiškai modifikuotų organizmų įstatymo papildymo projektui, kuriuo siekiama, kad maisto produktų vartotojai gautų aiškią ir išsamią informaciją apie genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) buvimą maisto produktuose bei gaminiuose.
  Įstatymo projektas numato, kad ženklinant maisto produktus, kurių sudėtyje yra GMO, ant kiekvienos maisto produkto pakuotės turi būti pateiktas įspėjamasis užrašas apie neaiškų ir neišti...

 • Savanoriškas valstybinių parkų lankytojų bilietas

  0 2015-05-15

  Nuo gegužės 15 dienos 4 nacionaliniuose ir 28 regioniniuose parkuose įvedamas valstybinių parkų lankytojo bilietas. Ekologinio mąstymo žmonės, kuriems rūpi gamta, kraštovaizdžio vertybės, galės prisidėti prie saugomų teritorijų puoselėjimo.