Pilietiniai ir visuomeniniai judėjimai visoje Europoje reiškia nerimą dėl skalūnų dujų paieškos ir gavybos plėtros Europoje

0 2014-01-20

Liutauras Stoškus
Tiesos.lt

Per pustrečio šimto pilietinių ir visuomeninių judėjimų savo atvirame laiške, išplatintame š.m. sausio 16 d., reiškia didelį susirūpinimą dėl išsklaidytųjų angliavandenilių paieškos ir gavybos plėtros Europoje.

Atvirame laiške, adresuotame Europos Komisijos pirmininkui J. M. Barosso, aplinkos, įmonių ir pramonės, klimato politikos, energetikos bei žemės ūkio ir kaimo plėtros komisarams, europarlamentarams, o taip pat Europos Sąjungos Tarybos nariams bei Europos Sąjungos šalių vadovams, yra perspėjama apie pavojus, kurie kyla išsklaidytųjų angliavandenilių paieškos ir gavybos metu.

Laiške sakoma, kad išsklaidytųjų angliavandenilių gavyba naudojant hidraulinio ardymo technologijas neišvengiamai yra susijusi su daugialypiais poveikiais aplinkai, klimatui, visuomenės sveikatai, pažeidžia fundamentalias žmonių teises ir laisves.

Pagrindinės priežastys dėl kurių pasisakoma prieš hidraulinio ardymo technologijų taikymą išsklaidytųjų angliavandenilių paieškos ir gavybos procese yra šios:

• didėja šiltnamio dujų išmetimai ir dėl to spartėja klimato kaitos procesai bei keliama grėsmė Europos Sąjungoje nusistatytiems energetikos ir klimato kaitos tikslams pasiekti;

• šios technologijos sukelia destruktyvius ir negrįžtamus pokyčius ekosistemose;

• gavybos metu prarandami neproporcingai dideli kiekiai pirminių išteklių, visų pirma – žemės paviršiaus plotų ir vandens;

• dėl labai intensyvaus sunkiojo transporto daromas didelis neigiamas poveikis esamoms transporto infrastruktūroms (keliams, tiltams ir pan.);

• didelė dalis gyventojų tiesiogiai patiria poveikį; ypač tie, kuriems žemės naudojimas yra pagrindinis pragyvenimo šaltinis;

• parama šiai veiklai iš esmės prieštarauja siekiams vystyti vietinę ekonomiką, paremtą natūralaus ir kultūrinio paveldo išsaugojimu bei atsinaujinančios energetikos naudojimu;

Europos Sąjungos institucijos yra parengusios ne vieną studiją, kuriose šios grėsmės yra įvardintos. Daugybė mokslinių straipsnių perspėja apie galimus pavojus ir grėsmes. Tačiau politikai yra linkę ignoruoti visus šiuos esminius faktus. Dar blogiau, poveikį dėl šios veiklos vystymo patiriančių bendruomenių nuomonė yra brutaliai ignoruojama.

Šiuo metu Europos Sąjungoje veikianti teisinė bazė negarantuoja, kad hidrauliniam ardymui bus visada atliekamas poveikio aplinkai vertinimas. Tokiu būdu yra pažeidžiami pagrindiniai Europos aplinkosaugos politikos principai, regioninio vystymo tikslai ir fundamentinės Europos demokratinės vertybės. Vietos bendruomenės yra eliminuojamos iš sprendimų priėmimo proceso.

Europos Komisija ruošiasi pateikti tik rekomendacinio pobūdžio dokumentą, kuris nebus privalomas ES šalims narėms. Tai prieštarauja jos pačios atlikto vertinimo rezultatams, pagal kuriuos teisinis reguliavimas ES privalo būti. Suvienytomis EK pirmininko J.M. Barosso, Jungtinės Karalystės, Lenkijos, Rumunijos, Čekijos ir Vengrijos pastangomis Europos Sąjungoje menkai reglamentuotai, bet labai taršiai technologijai yra atidaromos durys. Pažadai „parengti teisinę bazę saugiai išsklaidytųjų angliavandenilių gavybai“ nebus išpildyti.

Atvirame laiške sakoma, kad toks visuomenės nuomonės ignoravimas tampa rimtu demokratijos principų pažeidimu. Siekiant trumpalaikės naudos renkamasi žmonių sveikatai pavojingus ir darnaus vystymosi principus ignoruojančius sprendimus. Kai kur prie to prisideda ir korupcija. Vietos bendruomenės yra sekinamos, jos praranda saugumo jausmą. O susiduriant su tokiais žmogaus teisių pažeidimais, kaip neseniai buvo Pungesti (Rumunija), Zurawliow‘e (Lenkija) ir Barton Moss‘e (Didžioji Britanija), greitai pradeda nykti ir pasitikėjimas pačia Europos Sąjunga.

Toliau laiške atkreipiamas dėmesys į grėsmes, kurios gali kilti iš laisvos prekybos sutarties tarp ES ir JAV, dėl kurios šiuo metu vykdomos derybos visiškoje paslaptyje. Žvelgiant į tarptautinio arbitražo taisykles matyti, kad investitoriai gali ginčyti aplinkosauginius apribojimus remdamiesi vien tik tuo, kad tai sudaro kliūtis investicijoms ir tuo pačiu pelnui gauti. Tokiais atvejais šalys gali būti verčiamos mokėti ženklias finansines kompensacijas. Tokiu būdu finansinis interesas iškyla aukščiau visuomenės interesų ir pradeda grėsti šalių suverenitetui.

Dėl šių priežasčių Europos Tarybos nariai, komisarai bei europarlamentarai yra kviečiami veikti ginant visų pirma ES šalių gyventojų interesus. Anksčiau išvardintų faktų ignoravimas reikš, kad ES politikos formuotojai yra pasirengę prisiimti atsakomybę dėl galimų pasekmių ateities kartoms.

Atviras laiškas yra skelbiamas įvairių ES šalių žiniasklaidos priemonėse.

Šis laiškas taip pat buvo tiesiogiai persiųstas LR Prezidentūros bei LR Vyriausybės kanceliarijoms, aplinkos ministrui Valentinui Mazuroniui.

 
 

Susiję straipsniai

 • Laukinis maistas: nuo atpažinimo iki suvalgymo

  0 2017-04-21

  Gegužė – valgomų laukinių augalų pikas. Geriausias metas pasimokyti atpažinti valgomus augalus. Todėl gegužės savaitgaliais kviečiame į Ukmergės raj., prie Veprių į LAUKINIŲ AUGALŲ PAŽINIMO ir SUVARTOJIMO SEMINARĄ, kurį ves augalų žinovas – Laimis Žmuida.

 • Skirtingas kartas vienija žemė

  0 2016-06-02

  Šį pavasarį Lietuvoje startavo socialinio verslo projektas „CoolŪkis“. Jo sumanytojai siekia suartinti kaimo ir miesto žmones. Projekto rengėjai orientuojasi į senjorų socialinę atskirtį, sveiką gyvenseną ir ekologinę daržininkystę.

 • Paauglės nenaudojo kosmetikos su pavojingomis cheminėmis medžiagomis 3 dienas. Kas pasikeitė?

  1 2016-06-02

  Pagalvok.lt jau rašė apie pokyčius organizme valgant tik ekologiškus maisto produktus, o kas vyksta vengiant pavojingų cheminių medžiagų, esančių kosmetikos priemonėse?

 • Turguose pasirodė dilgėlių

  0 2016-06-02

  Panevėžio turguje populiarėja nauja prekė – dilgėlės. Jas perka žmonės, norintys laikytis sveikesnio gyvenimo būdo.

 • Gamtinės žemdirbystės seminarai liepos mėnesį visoje Lietuvoje

  0 2016-05-31

  Kviečiame į gamtinės žemdirbystės seminarus, kurie vyks sodybose prie Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus ir Druskininkų liepos mėnesio savaitgaliais.

 • Kas nutiks, jei dvi savaites valgysim tik ekologišką maistą?

  0 2016-05-31

  Kas atsitiktų, jeigu įprastus, tradiciškai auginamus maisto produktus pakeistume ekologiškai užaugintu maistu? Viena Švedijos šeima dalyvavo eksperimente, kurį organizavo Švedijos parduotuvių tinklas Coop ir Švedijos aplinkos tyrimų institutas. Tyrimo metu norėta išsiaiškinti, kaip keičiasi žmogaus organizme pavojingų cheminių junginių koncentracija valgant ekologiškai užaugintą maistą.

 • Ekologiškų daržovių karaliai: interviu su ekoūkininke Daiva Giedrikiene

  0 2015-05-17

  Daivos Giedrikienės paprasta ūkininke nepavadinsi ne tik dėl to, kad su vyru Arūnu ir vaikais ji ūkininkauja pagal ekologinės žemdirbystės principus, bet ir dėl to, kad jų asortimente gausu Lietuvoje retai auginamų daržovių. Kiaulių ir karvių jų ūkyje nėra. Jie - ekologiškų daržovių karaliai, šviesūs, švarūs ir visada šiltai besišypsantys. Ekologinę daržininkystę 2001 m. pradėjo nedideliuose ploteliuose. Šiandien jie turi didelį būrį ištikimų klientų Vil...

 • Senųjų veislių renesansas

  0 2015-05-17

  Netoli Kauno, Karmėlavoje, gyvenantis Valdas Stokna pastebėjo, kad parduotuvėse jau nėra senų, prieš 50 ar 100 metų augintų augalų veislių sėklų. Būtent jos tinka gamtinei ir ekstensyviai žemdirbystei.

 • Tradicinės Tibeto medicinos akademija Lietuvoje pristato paskaitas „Psichikos ligos ir požiūris į jas Tibeto medicinoje“

  0 2015-05-16

  Paskaitos skirtos šeimos gydytojams, neurologams, reabilitologams ir kitų sričių gydytojams ir visiems, kas domisi Tibeto medicina.
  Lektorius daktaras Nida Čenagtsang, remdamasis Tibeto medicina, mano, kad psichologiniai sutrikimai gali atsirasti dėl rLung (Vėjas) energijos arba tiksliau dėl sRog Zin rLung (gyvybę palaikančio Vėjo) sutrikimo. Priemonės, kurios naudojamos palengvinti šiai būsenai, gali būti siejamos su dieta, vaistais, išorine terapija, suteikiančiais kūnui ...

 • Tikrinant darželių ir mokyklų valgyklas, galės dalyvauti tėvų atstovai

  0 2015-05-16

  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kasmet daugelio vaikų darželių ir mokyklų valgyklose randa higienos, maisto saugos ar kokybės pažeidimų. 50 proc. patikrinimų nustatoma su pažeidimais. Taip pat jau ne vienerius metus maisto kokybe, neskaniu maistu skundžiasi vaikai ir jų tėvai. Tad VMVT nusprendė imtis konkrečių priemonių, kad situacija keistųsi, ir sudarė galimybes tėvų atstovams dalyvauti darželių bei mokyklų patikrinimuose.