Saulės jėgainės testų metu ore suliepsnojo 130 pro šalį skridusių paukščių

1 2015-02-26


Technologijos.lt

Naujos saulės jėgainės bandymų metu buvo sužalota daugiau kaip 100 pro šalį skridusių paukščių. Biologų teigimu, 130 sparnuočių užsiliepsnojo tiesiog ore, kai įskrido į koncentruotos saulės energijos zoną, kurią sukuria nauja 110 MW galios „Crescent Dunes Solar Energy Project“ saulės jėgainė prie Tonopos (Nevada, JAV).
Specialistai mano, kad paukščius galėjo atvilioti saulės jėgainės švytėjimas. Vis dėlto bendrovės „SolarReserve“, kuriai priklauso jėgainė, atstovai teigia radę būdą sumažinti sparnuočių žūstamumą. Ši saulės jėgainė jau beveik paruošta darbui, jos atidarymas planuojamas kitą mėnesį.
Saulės jėgainė: dešimtys tūkstančių veidrodžių saulės spindulius nukreipia į centre stūksantį bokštą

Tūkstančiai jėgainės veidrodžių fokusuoja saulės spindulius į jėgainės centre stūksantį bokštą ir kaitina jame esančią druską, o ši kaitina vandenį, kurio garas suka turbinas ir generuoja elektros energiją. Jėgainės galia – iki 110 MW. Ji bus parduota bendrovei NV Energy, kuri elektros energija aprūpina didžiąją dalį Nevados gyventojų.

Testų metu trečdalis iš 10 tūkst. veidrodžių buvo nukreipti taip, kad Saulės spinduliai būtų fokusuojami į 360 metrų aukštį, t. y., maždaug dvigubai aukščiau nei siekia bokšto viršūnė. Po pusantros valandos biologai pastebėjo pirmąsias šio eksperimento aukas – ore užsiliepsnojusius paukščius, kurie ore palikdavo dūmų šleifą. Paukščiai užsidegdavo įskridę į spindulių koncentracijos zoną.

Saulės jėgainės testų metu ore suliepsnojo 130 pro šalį skridusių paukščių

Iš viso per bandymus, kurie prasidėjo sausio 14 d., nukentėjo apie 130 sparnuočių. Vėlesnių bandymų metu į fokusavimo tašką buvo nukreipta mažiau veidrodžių, tad buvo pastebėtas ir mažesnis pro šalį praskrendančių paukščių traumatizmas. „Per pastarąsias 30 testavimo dienų, kai buvo atliekami ilgalaikiai saulės spindulių nukreipimo į bokštą bandymai, virš jėgainės žuvo tik vienas paukštis“, – praneša „SolarReserve“ direktorius Kevinas Smithas. Pranešama, kad pernai vien Kalifornijoje virš Ivanpah Solar Electric Generating System saulės jėgainių ore sudegė dešimtys tūkstančių paukščių. Įvairiais vertinimais, per metus žūsta nuo 1 tūkst. (BrightSource Energy jėgainės Mohavio dykumoje specialistų vertinimu) iki 28 tūkst. (Centre for Biological Diversity specialistų vertinimu) paukščių. „Žūčių skaičius katastrofiškas, – pripažįsta Audubono bendruomenės Atsinaujinančios energetikos skyriaus direktorius Garry George. – Reikia imtis tam tikrų atsargumo priemonių.“

Nauja 110 mW galios „Crescent Dunes Solar Energy Project“ saulės jėgainė prie Tonopos (Nevada, JAV)
 

Susiję straipsniai

 • Galimybė gauti paramą atsinaujinančią energiją norintiems naudoti individualių namų savininkams

  0 2015-04-27

  Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas (LAAIF) priima paraiškas paramai gauti atsinaujinančių energijos išteklių diegimo projektams individualiuose namuose iš Klimato kaitos specialiosios programos lėšų. Dokumentų priėmimas iš fizinių asmenų dėl vieno ar dviejų butų gyvenamųjų namų modernizavimo jau užbaigtas.

 • Žuvinte – apie 17 tūkstančių žąsų

  0 2015-03-30

  Šis pavasaris ypatingas ne tik savo netikėta šiluma. Žuvinto apylinkėse susirinko daugybė migruojančių žąsų – tiek, kiek iki šiol dar nebuvo registruota. Tarp jų – ir labai retos rūšys.

 • Pilkasis garnys – 2015 metų paukštis

  0 2015-03-24

  Lietuvos ornitologų draugija (LOD), tęsdama ilgametes tradicijas, šiemet ir vėl skelbia „Metų paukštį“, kuriuo pasirinko pilkąjį garnį (Ardea cinerea). Kaip ir daugelyje kitų šalių, „Metų paukščio“ skelbiamos akcijos pagrindiniai tikslai – atkreipti visuomenės ir aplinkosaugos institucijų dėmesį į sparnuočių rūšis, kurioms tuo metu reikalingas žmonių išskirtinis dėmesys ar specialios apsaugos priemonės, o taip pat išsiaiškinti tikrąją rūšies popul...

 • Jonas Byla. Kodėl negalima lesinti laukinių paukščių

  0 2015-03-16

  Šį pavasarį, anksti parskridus gandrams, biologijos ekspertas Gintaras Riauba per televizijos laidą perspėjo gyventojus, kad „nerekomenduojama“ lesinti gandrų, tačiau „reikia“ (?) priglausti (?) ir globoti sužeistus gandrus.

 • Vokiečių planas – 80 proc. energijos iš atsinaujinančių šaltinių iki 2050 m.

  0 2015-03-13

  Prieš kurį laiką Lietuvoje lankėsi verslo delegacija iš Vokietijos. Kartu su ja keliavo ir Saksonijos federalinės žemės aplinkos ir žemės ūkio ministras Frankas Kupferis. Su juo susitikau trumpam interviu, kurio metu bandžiau išsiaiškinti Vokietijos pasiekimus atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojime ir verslo galimybes „žaliosios“ energijos gamybos sektoriuje jų šalyje. Be to, paprašiau įvardinti Lietuvos turimų atsinaujinančių energijos šaltinių potenci...

 • „Litgrid“ ir Lietuvos ornitologų draugija imasi bendro paukščių apsaugos projekto

  0 2015-03-06

  Elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid” ir Lietuvos ornitologų draugija pasirašė sutartį dėl bendro paukščių apsaugos projekto. Aukštos įtampos elektros linijos neretai tampa migruojančių arba perinčių paukščių žūties priežastimi. Siekiant sumažinti tokias grėsmes, bendradarbiaujant su mokslininkais ornitologais specialiais žymekliais bus žymimi elektros laidai, įrengiamos kitos paukščių apsaugos priemonės, gaminami ir keliami inkilai paukščiams pe...

 • Saulės jėgainės testų metu ore suliepsnojo 130 pro šalį skridusių paukščių

  1 2015-02-26

  Naujos saulės jėgainės bandymų metu buvo sužalota daugiau kaip 100 pro šalį skridusių paukščių. Biologų teigimu, 130 sparnuočių užsiliepsnojo tiesiog ore, kai įskrido į koncentruotos saulės energijos zoną, kurią sukuria nauja 110 MW galios „Crescent Dunes Solar Energy Project“ saulės jėgainė prie Tonopos (Nevada, JAV).

 • Lietuvoje žiemojantys baltieji gandrai

  0 2015-02-26

  Nors baltieji gandrai ir tolimieji migrantai kurie vengdami šaltų žiemų skrenda net iki Pietų Afrikos, tačiau kartais pasitaiko ir išimčių. Pastaraisiais metais šie paukščiai vis dažniau pasilieka žiemoti Lietuvoje.

 • Atsinaujinančių išteklių energijos kaina nukrito iki iškastinio kuro energijos kainos

  0 2015-02-25

  2014 m. atsinaujinančių energijos išteklių konkurencingumas pasaulyje pasiekė naują lygmenį. Sausumos vėjo jėgainės, hidroelektrinės, geoterminės elektrinės ir biokuro jėgainės dabar gamina elektrą, kurios kaina gali sėkmingai konkuruoti su iškastinio kuro elektrinėmis, skelbia Tarptautinė atsinaujinančios energetikos agentūra (International Renewable Energy Agency, IRENA), apibendrinusi 2014 m. duomenis.

 • Domiesi paukščiais – kviečia Neakivaizdinė jaunųjų ornitologų mokykla

  0 2015-02-18

  Domiesi paukščiais? Patinka žygiai ir stovyklos? Nori susipažinti su bendraminčiais iš visos šalies? Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras kviečia į Neakivaizdinę jaunųjų ornitologų mokyklą. Šios mokyklos tikslas – plėtoti bendrąją, gamtamokslinę, aplinkotyrinę ir biologinę kompetencijas (ypač ornitologijos, paukščių ekologijos ir gamtosaugos srityse), svarbias visaverčiam šiuolaikiškam gyvenimui.