Lietuviški saulės kolektoriai

0 2015-02-09


SaulesSildytuvai.lt

Saulės kolektoriai nebėra didelė naujiena pasaulyje. Jau ir Lietuvoje galima pastebėti ant namų stogų besipuikuojančius ekologiškus įrenginius.
Šių prietaisų yra įvairių rūšių, tačiau apie jas šiandien nesiplėsime. Mūsų klimatui vieni geriausiai tinkančių yra vakuuminiai saulės kolektoriai su vandens talpa. Šio tipo įrenginių paskirtis – sugerti saulės spindulius ir jų energiją panaudoti karšto vandens ruošimui namuose.

Anksčiau iš esmės visos Lietuvoje šiais saulės kolektoriais prekiaujančios įmonės juos atsigabendavo iš Kinijos. Būtų sunku įsivaizduoti, jog mažoje šalyje, kur žiemą spaudžia šaltukas iki -25 laipsnių Celsijaus, kažkas galėtų gaminti saulės kolektorius, kurių gamyba Tolimuosiuose Rytuose yra vykdoma didžiulėse gamyklose, su nesuskaičiuojamu žmonių skaičiumi.

Apie lietuviškus saulės kolektorius daugiau papasakoti sutiko įmonės UAB „Ekoplius“, prekiaujančios ekologiškais įrenginiais tinklapyje http://SaulesSildytuvai.lt, savininkas Tomas Klapatauskas.

Kaip kilo idėja pradėti prekiauti Lietuvoje pagamintais saulės kolektoriais?

Atostogų metu Turkijoje į akis krito ant bene kiekvieno stogo besipuikuojantys saulės kolektoriai su vandens talpa viršuje. Tačiau niekada net nekilo mintis, jog Lietuvos klimato sąlygos leistų juos naudoti ir čia.

Kartą važiuodamas automobiliu, išvydau tokį pat įrenginį mūsų šalyje, o plačiau pasikalbėjus su šeimininku paaiškėjo, jog šiltuoju metų laiku įrenginiai be problemų paruošia karštą vandenį, bet jis buvo nusivylęs atvežtinių saulės kolektorių pagaminimo kokybe.

Pradėjus ieškoti kolegų, kuriuos domintų tokių prietaisų gamyba Lietuvoje, susipažinau su bendraminčiais, ir po daugybės susitikimų bei diskusijų buvo nuspręsta, jog mūsų šalyje trūksta saulės kolektorių, kurie ne tik užtikrintų nepriekaištingą kokybę ir ilgą tarnavimo laiką, bet ir būtų pritaikyti mūsų klimato zonai.

Po kiek daugiau nei pusės metų rengimosi Lietuvoje buvo atidaryta pirmoji Šiaurės Europoje tokio tipo saulės kolektorių gamykla.

Ar Lietuva yra tinkama šalis Jūsų tipo saulės kolektoriams?

Taip, be jokių abejonių, čia turime ne ką mažiau ar net daugiau saulės, nei kraštuose, kuriuose šie įrenginiai yra itin paplitę. Mūsų šalyje šiltuoju metų laiku be jokių problemų galime paruošti nemokamą karštą vandenį 8 mėn. per metus.

Kada saulės kolektoriai yra efektyviausi? Ar jiems būtini tiesioginiai spinduliai?

Įprastai saulės kolektoriai yra efektyvūs nuo kovo pradžios iki spalio pabaigos, t. y., kaip ir minėjau, 8 mėnesius per metus. Žiemos metu galima sutaupyti iki 50 % išlaidų.

Tiesioginiai saulės spinduliai nėra būtini, kadangi įrenginiai sugeria ir infraraudonuosius spindulius, kuomet yra apsiniaukę.

Visi mūsų parduodami saulės kolektorių modeliai yra slėginiai. Jie gali būti jungiami ne tik prie esamo namų boilerio, bet ir tiesiogiai prie vandentiekio.

Ar įrenginiai žiemą neužšąla?

Dauguma žmonių mano, jog saulės kolektoriai žiemą yra visiškai neefektyvūs ir užšąla. Tai nėra tiesa.

Lietuviškų saulės kolektorių vandens talpa turi storą šilumos izoliaciją, kurios pilnai pakanka apsaugoti įrenginį nuo užšalimo. Itin apsiniaukusiomis žiemos dienomis, kuomet gausiai krinta sniegas ir saulės šviesa neprasiskverbia iki įrenginio ir kyla grėsmė vandeniui kolektoriuje užšalti, automatiškai įsijungia elektrinis kaitintuvas.

Galiu pažymėti, jog praėjusią žiemą saulės kolektorius buvo efektyvus ir paruošė karštą vandenį bendrai net vieną mėnesį iš trijų.

Iki kokios temperatūros prikaista vanduo žiemą bei vasarą?

Įprastą mūsų klimatui žiemos dieną (ypatingai gruodžio mėn.), kuomet viskas, ką gali pamatyti per langą, yra apsiniaukęs dangus – įrenginyje vandens temperatūra būna apie 15–20 laipsnių Celsijaus. Šviečiant skaisčiai saulei, galima pasiekti temperatūras net iki 80 laipsnių, beveik kaip vasarą.

Vasaros metu, apsiniaukusiomis dienomis sistemoje temperatūra svyruoja apie 60 laipsnių. Saulėtą dieną temperatūra pakyla iki 90 laipsnių, o kartais ir iki virimo temperatūros. Nuo užvirimo apsaugo įrengta speciali ventiliacinė anga.

Kiek pinigų per metus sutaupo žmonės, įsirengę Jūsų saulės kolektorių?

Yra paskaičiuota, jog vidutiniškai šeima vandens šildymui boilerio pagalba išleidžia 150 Lt/mėn. Žinant, kad saulės kolektoriai aštuonis mėnesius per metus pilnai pakeičia namų boilerį – per šį laikotarpį sutaupome virš tūkstančio litų.

Nepaminint, jog žiemą taip pat sutaupoma iki 50 % išlaidų. Pagal šiuos skaičiavimus ir atliktus bandymus, įrenginiai realiai atsiperka per kiek daugiau nei dvejus metus.

Kodėl lietuviai vis dar nesiryžta išnaudoti galingiausio atsinaujinančio energijos šaltinio – saulės energijos – teikiamų privalumų?

Saulės energijos panaudojimas Lietuvoje dar nėra stipriai paplitęs daugiausia dėl to, jog ne visi žmonės žino apie galimybes taupyti mūsų klimato sąlygomis. Mes norime tai pakeisti, norime, jog žmonės suprastų, kad propaguoti ekologiją galima ir čia – Lietuvoje, ir jog tai nėra brangu.

Žmonės, kurie jau žengė šį žingsnį – džiaugiasi, nes jie ne tik taupo didžiules pinigų sumas, kurias anksčiau paklodavo sąskaitoms apmokėti, bet ir saugo planetą.

Iš augančio susidomėjimo ir didėjančio lietuviškų saulės kolektorių klientų skaičiaus galime pasakyti, jog po truputį žmonės pripažįsta saulės energiją ne tik kaip iš nuogirdų girdėtą stebuklą, bet kaip realų reiškinį, kuriuo gali pasinaudoti kiekvienas iš mūsų.

Kur galima būtų rasti daugiau informacijos ir įsigyti Jūsų parduodamus saulės kolektorius?

Daugiau informacijos apie lietuviškus saulės kolektorius galima rasti mūsų tinklalapyje http://SaulesSildytuvai.lt arba pasiskambinus mums telefonu +370 645 94 327 darbo metu.

Užs. Nr. 321

 
 

Susiję straipsniai