Ar pavyks reabilituoti nekonkurencingą VAE projektą?

0 2014-08-13


„Žalioji Lietuva”

Nors faktai ir mokslinės išvados rodo, kad naujai pastatytos branduolinės elektrinės dabartinėmis aplinkybėmis negali konkuruoti atvirose energijos rinkose, Energetikos ministerija pranešė, kad toliau vysto naujos branduolinės elektrinės Lietuvoje projektą ir liepos 30 d. pasirašė su strateginiu investuotoju Hitachi Ltd. memorandumą dėl bendrų veiksmų rengiantis įsteigti tarpinę projekto bendrovę.

Energetikos ministerija informuoja, kad tarpinė projekto bendrovė steigiama siekiant toliau gerinti projekto konkurencingumą ir įgyvendinimo sąlygas.

Lietuvos parlamentinės politinės partijos laikosi pozicijos neatidėliotinai įgyvendinti strateginius energetikos projektus, tarp jų ir Visagino branduolinės elektrinės projektą. Tuo tarpu Tarptautinės Energetikos Ekonomikos Asociacijos viceprezidentas ir šios asociacijos Lietuvos skyriaus pirmininkas prof. Jurgis Vilemas šį projektą vadina reklaminiu, viešiesiems ryšiams skirtu dokumentu, kuris nėra praėjęs jokios profesionalios nepriklausomos ekspertizės. Mokslininko teigimu, visame pasaulyje naujų branduolinių elektrinių statybos kaina pastaraisiais metais tik augo, todėl kyla ir jose pagaminamos elektros energijos kaina, tuo tarpu konkuruojančių technologijų, ypač atsinaujinančios energetikos – sparčiai mažėja. Viešai prieinama informacija apie naujai pradedamų elektrinių statybos kaštus JAV, Jungtinėje Karalystėje, Turkijoje, Prancūzijoje rodo, kad branduolinė energetika Vakaruose nekonkurencinga.

Pasak prof. Jurgio Vilemo, branduolinė energetika artimiausius porą dešimtmečių plėtosis šalyse, kuriose elektros poreikiai auga labai sparčiai, o energetinis ūkis yra centralizuotas ir nėra atviros elektros energijos rinkos (Kinijoje, Pietų Korėjoje, Indijoje). Tuo tarpu didžiausi stabdžiai branduolinės energetikos plėtrai Vakarų šalyse, anot profesoriaus, yra šie: per pastarąjį dešimtmetį keliskart išaugusi atominių elektrinių statybos kaina, konkurencija atviros elektros energijos rinkose, kvalifikuotų specialistų stoka bei visuomenės daugumos nepalankus požiūris į branduolinę energetiką. Visiškai naujas nepalankus branduolinei energetikai veiksnys – tai nepaprastai spartus technologinis ir ekonominis progresas atsinaujinančių energijos šaltinių įsisavinimo srityje.

Prof. J. Vilemas

J. Vilemo teigimu, pastaraisiais metais naujai pastatomų atominių elektrinių skaičius yra mažesnis nei uždaromų, tad jose pagaminamos energijos kiekiai mažėja. Dabartinės Europos Sąjungos 28 šalyse didžiausias bendras reaktorių skaičius buvo 1990 metais – 177 ir sumažėjo iki 136 – 2012 metais.

Prof. J. Vilemo duomenimis, naujų branduolinių elektrinių statybos kaina pastaraisiais metais tik augo, o konkuruojančių technologijų, ypač atsinaujinančios energetikos – sparčiai mažėjo ir vis dar mažėja. Branduolinės saugos ir aplinkosauginiai reikalavimai vis griežtėja, o tai brangina naujų branduolinių elektrinių statybą. Atskirų pavienių elektrinių statyba yra nepalyginamai brangesnė, nei jas statant didelėmis serijomis po keletą blokų vienoje aikštelėje. Tokios serijinės statybos Vakarų šalyse būtų neadekvačios elektros energijos poreikiui.

Profesorius atkreipia dėmesį, jog Europos ir JAV elektros rinkose didmeninė kaina, skirtingai nei prognozuota, ne didėjo, o mažėjo. Pasak jo, JAV kai kurios netgi seniau pastatytos branduolinės jėgainės nebegali konkuruoti ir yra uždaromos, nors turi licencijas jas eksploatuoti dar bent porą dešimtmečių.

J. Vilemas teigia, kad atominės energetikos plėtrai minimaliai būtinos šios palankios sąlygos:

1. spartus ilgalaikis elektros energijos poreikių augimas, o tai reiškia – labai sparti ekonomikos plėtra, spartus gyventojų skaičiaus didėjimas;

2. didelė (galinga) energetinė sistema, kuri būtų pajėgi lengvai kompensuoti labai galingo energetinio vieneto netikėtą sustojimą;

3. palanki daugumos visuomenės nuomonė.

Pasak profesoriaus, kol kas tik antroji sąlyga galėtų būti patenkinta, jei neatsijungtume nuo Rytų kaimynų sistemos. Tačiau ši sąlyga prieštarauja energetinės nepriklausomybės nuo Rytų idėjai.

Profesoriaus J. Vilemo teigimu, branduolinės elektrinės statyba dėl technologijos pavojingumo reikalauja ypatingai aukštos kokybės ir labai atsakingos priežiūros, kurią gali užtikrinti tik tokiems projektams įgyvendinti subrendusi šalis: „Dabartinė Lietuva, mano nuomone, toli gražu netenkina šios sąlygos. Korupcija, telefoninė teisė, siauri verslo grupių savanaudiški interesai ir į juos įsivėlę politikai, jų populistinės spekuliacijos energetikos politikos temomis nėra tai, kas gali užtikrinti tokio projekto įgyvendinimo sėkmę ir būtiną kokybę“.

ŽL informacija

 
 

Susiję straipsniai

 • Laukinis maistas: nuo atpažinimo iki suvalgymo

  0 2017-04-21

  Gegužė – valgomų laukinių augalų pikas. Geriausias metas pasimokyti atpažinti valgomus augalus. Todėl gegužės savaitgaliais kviečiame į Ukmergės raj., prie Veprių į LAUKINIŲ AUGALŲ PAŽINIMO ir SUVARTOJIMO SEMINARĄ, kurį ves augalų žinovas – Laimis Žmuida.

 • Gamtinės žemdirbystės seminarai liepos mėnesį visoje Lietuvoje

  0 2016-05-31

  Kviečiame į gamtinės žemdirbystės seminarus, kurie vyks sodybose prie Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus ir Druskininkų liepos mėnesio savaitgaliais.

 • Galimybė gauti paramą atsinaujinančią energiją norintiems naudoti individualių namų savininkams

  0 2015-04-27

  Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas (LAAIF) priima paraiškas paramai gauti atsinaujinančių energijos išteklių diegimo projektams individualiuose namuose iš Klimato kaitos specialiosios programos lėšų. Dokumentų priėmimas iš fizinių asmenų dėl vieno ar dviejų butų gyvenamųjų namų modernizavimo jau užbaigtas.

 • Mišri Seimo narių grupė: Žemės gelmių įstatymo pataisos žlugdo skalūnų verslo kontrolę ir tenkina naftos oligarchų interesus

  0 2015-03-31

  Nepritardama Žemės gelmių įstatymo pakeitimo ir papildymo projektui XIIP-2753, kuriam po pateikimo pritarta Seime, Mišri Seimo narių grupė atkreipia dėmesį, kad juo siekiama įtvirtinti nuostatas, galinčias turėti pragaištingų pasekmių Lietuvos žemės gelmių apsaugai.

 • Aurelija Stancikienė. Kas svarbiau: sauja skalūnų ar žmogaus sveikata?

  0 2015-03-25

  Ką balsuodami už Žemės gelmių įstatymo pataisas pasirinks mano kolegos – Seimo nariai: neįkainuojamą visų mūsų turtą – geriamąjį vandenį ar juos deginančią sąžinę – skalūnų dujas?

 • Beveik pusėje ES maisto aptinkami pesticidų likučiai

  0 2015-03-23

  Kovo 12 d. Europos maisto saugos tarnyba (angl. European Food Safety Authority (EFSA)) paskelbė studiją apie pesticidų likučius maiste. Tyrimo rezultatai parodė, kad pesticidų likučių buvo aptikta beveik pusėje (45 %) tirtų maisto mėginių. Nors nustatytos koncentracijos neviršija pavojingos ribos, tačiau jie nevertino skirtingų pesticidų likučių poveikio žmogaus sveikatai.

 • Vokiečių planas – 80 proc. energijos iš atsinaujinančių šaltinių iki 2050 m.

  0 2015-03-13

  Prieš kurį laiką Lietuvoje lankėsi verslo delegacija iš Vokietijos. Kartu su ja keliavo ir Saksonijos federalinės žemės aplinkos ir žemės ūkio ministras Frankas Kupferis. Su juo susitikau trumpam interviu, kurio metu bandžiau išsiaiškinti Vokietijos pasiekimus atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojime ir verslo galimybes „žaliosios“ energijos gamybos sektoriuje jų šalyje. Be to, paprašiau įvardinti Lietuvos turimų atsinaujinančių energijos šaltinių potenci...

 • „Norfos mažmena“ pripažinta efektyviausiai energiją vartojančia įmone Lietuvoje

  0 2015-03-06

  Vasario 12 d. Vilniuje, „Litexpo“ rūmuose, įteikti „Žaliojo protokolo“ apdovanojimai energijos taupymo lyderiams. Lietuvoje įmone Nr. 1 pagal energijos vartojimo efektyvumą savo ūkyje pripažintas mažmeninės prekybos tinklas „Norfos mažmena“.

 • „Litgrid“ ir Lietuvos ornitologų draugija imasi bendro paukščių apsaugos projekto

  0 2015-03-06

  Elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid” ir Lietuvos ornitologų draugija pasirašė sutartį dėl bendro paukščių apsaugos projekto. Aukštos įtampos elektros linijos neretai tampa migruojančių arba perinčių paukščių žūties priežastimi. Siekiant sumažinti tokias grėsmes, bendradarbiaujant su mokslininkais ornitologais specialiais žymekliais bus žymimi elektros laidai, įrengiamos kitos paukščių apsaugos priemonės, gaminami ir keliami inkilai paukščiams pe...

 • Saulės jėgainės testų metu ore suliepsnojo 130 pro šalį skridusių paukščių

  1 2015-02-26

  Naujos saulės jėgainės bandymų metu buvo sužalota daugiau kaip 100 pro šalį skridusių paukščių. Biologų teigimu, 130 sparnuočių užsiliepsnojo tiesiog ore, kai įskrido į koncentruotos saulės energijos zoną, kurią sukuria nauja 110 MW galios „Crescent Dunes Solar Energy Project“ saulės jėgainė prie Tonopos (Nevada, JAV).