Pajudėjo Vyriausybės derybos su „Hitachi“: K. Masiulis geria šampaną, L. Balsys įtaria korupciją ir nekompetenciją

0 2014-08-01


Tiesos.lt

Trečiadienį buvo paskelbta: Energetikos ministerija ir Japonijos korporacija „Hitachi Ltd.“, strateginė naujos branduolinės elektrinės Lietuvoje investuotoja, pasirašė Supratimo memorandumą dėl bendrų veiksmų rengiantis įsteigti tarpinę projekto bendrovę.

Kaip LRT radijui trečiadienį komentavo energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius, susitarimas kurti tarpinę Visagino atominės elektrinės (VAE) projekto bendrovę yra bendro darbo pradžia – būsimai įmonei tektų užduotis nustatyti, kiek kainuotų nauja branduolinė elektrinė, ir apibrėžti projekto vystymo kryptis bei parengti potencialiems investuotojams – Latvijai ir Estijai – pasiūlymą dėl tarpinės projekto bendrovės steigimo

2012 metų spalį naujos Visagino atominės elektrinės projektas per patariamąjį referendumą buvo atmestas: 64,77 proc. balsavusiųjų pasisakė prieš naujos jėgainės statybą. Tačiau ir ankstesnioji Vyriausybė, ir dabartinė elgiasi taip, tarsi šis Tautos sprendimas jos niekuo neįpareigotų.

J.Neverovičiaus teigimu, naujos atominės elektrinės idėja vis dar neatmetama, nes Lietuvoje išlieka konkurencingos elektros gamybos problema: didžiausia dalis elektros perkama iš užsienio valstybių nepalankiomis kainomis. „Tai nepatikima ir neprisideda prie mūsų ekonomikos konkurencingumo, todėl šitas projektas išlieka viena iš alternatyvų, kurią rimtai vertiname“, – kalbėjo LRT J.Neverovičius.

Komentuodamas Energetikos ministerijos ir „Hitachi“ susitarimą, Seimo Energetikos komisijos pirmininko pavaduotojas konservatorius Kęstutis Masiulis neslėpė savo džiaugsmo: „Sugaišo daugiau nei dvejus metus, o pradeda vėl nuo to paties. Gerai atsimenu, kaip buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas sakė, kad mums pirmiesiems reikia žengti tokius žingsnius, o kiti, jeigu galės ir bus politinės valios, prisidės. Kol kas nematau naujos idėjos, bet labai sveikinu. Šiandien butelį šampano atidarysiu“.

Kitaip šį sprendimą įvertino Lietuvos žaliųjų partija – šiandien išplatintame pareiškime ji kategoriškai pasisakė prieš bet kokius bandymus reanimuoti susikompromitavusį Visagino atominės elektrinės projektą ir paragino visuomenę nepasiduoti vėl prasidedančiai atominės propagandos kampanijai.

„Mane, kaip pilietį ir politiką, stulbina ciniškas dabartinės Lietuvos valdžios požiūris į savo piliečius. Prieš dvejus metus, 2012 m. spalį kartu su Seimo rinkimais įvyko ir referendumas, kuriame Lietuvos žmonės aiškiai pasakė „ne“ naujos atominės elektrinės statyboms Lietuvos Respublikos teritorijoje. Referendume nebuvo klausiama, ar pritariate A. Kubiliaus Vyriausybės siūlomam konkrečiam „Hitachi“ kompanijos projektui. Buvo klausiama, ar mes, piliečiai, pritariame bet kokiai naujai atominei elektrinei, ir piliečių nuomonė buvo labai aiški – tam nepritarė. Nežiūrint to, energetikos ministras J. Neverovič lyg niekur nieko prieš kelias dienas su „Hitachi“ atstovu pasirašo tarpusavio supratimo memorandumą, kuriame Lietuvos piliečių sprendimą neturėti atominės energetikos ciniškai interpretuoja kaip raginimą „pagerinti“ ekonomiškai negyvybingą Kubiliaus-Sekmoko projektą! Tokio sprendimo paaiškinimai, mano nuomone, gali būti tik du: korupcinė-lobistinė tarptautinės branduolinės energetikos korporacijos įtaka arba paprasčiausia ministro nekompetencija bei nesusigaudymas Lietuvos geopolitinėje ir energetinio saugumo situacijoje“, – sakė Seimo narys Linas Balsys, šios partijos pirmininkas.

Pasak L. Balsio, Lietuvos politikai galėtų pasimokyti iš Austrijos patirties. Šioje šalyje 1978 m. buvo pastatyta atominė elektrinė, bet, kilus žmonių protestams ir įvykus antibranduoliniam referendumui, elektrinė niekuomet nebuvo paleista, vėliau – išmontuota, o savo piliečius gerbiantys šalies politikai priėmė sprendimą, jog Austrija bus nebranduolinės energetikos valstybė.

Seimo Energetikos komisijoje dirbančio žaliųjų atstovo Seime L. Balsio teigimu, per dvejus metus nuo referendumo atsirado dar daugiau įrodymų ir ekspertų išvadų, jog ne pagal kišenę Lietuvos mokesčių mokėtojams brangus atominis projektas bus ekonomiškai nekonkurencingas, gamins daug brangesnę už rinkos kainą elektros energiją, visą elektrinės gyvavimo laiką – apie penkis dešimtmečius – už jį mokės visi mokesčių mokėtojai ir jis niekada neatsipirks, o, įskaičiavus ir itin brangias branduolinio kuro laidojimo išlaidas, bus itin nuostolingas Lietuvos biudžetui.

„Negana to, tokio didelio galingumo reaktorius, kokį Lietuvai per jėgą perša korporacija „Hitachi“ , dar labiau pririš Lietuvą prie posovietinio Rusijos elektros perdavimo tinklo BRELL sistemos, kuri vienintelė šiuo metu gali garantuoti tokio galingumo elektrinės stabilumą. Apgailėtina, kad ministras J.Neverovič atvirai klaidina visuomenę, sakydamas, jog „Hitachi“ reaktorius palengvins Lietuvos atsijungimą nuo posovietinės BRELL elektros perdavimo tinklų sistemos ir pagreitins sinchronizaciją su kontinentinės Europos (pirmiausiai, Lenkijos, Vokietijos ir Prancūzijos) tinklais. Vienintelė šiuo metu atlikta galimybių studija šiuo klausimu yra atliktas Švedijos ekspertų kompanijos „Gothia Power“ tyrimas, kuris teigia ką kita: sinchronizacija su Europa, turint Lietuvoje galingą atominę, būtų apsunkinta ir gerokai pabrangintų ir taip labai brangų sinchronizacijos projektą“, – teigė L. Balsys.

Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko teigimu, atsakingi politikai privalo ginti pirmiausiai Lietuvos interesus, o ne komercinius „Hitachi“ ar geopolitinius Rusijos išskaičiavimus.

„Realią energetinę nepriklausomybę ir tiekimo patikimumą galime susikurti tik mažindami „Gazpromo“ dujų suvartojimą bei palaipsniui atsisakydami rusiškos elektros importo. Suskystintų dujų terminalas ir galinga elektros jungtis su Švedija mums padės realiai šiuos tikslus pasiekti ir turėti stabilų bei pigesnį energetikos išteklių ir elektros energijos tiekimą į Lietuvą. Tuo pat metu aktyviai plėtodami biokuro kogeneracinių elektrinių statybą, vėjo jėgainių parkų bei saulės kolektorių diegimą, sugebėsime apsirūpinti reikiamu kiekiu energijos iš savų, Lietuvoje esančių išteklių. Jų resursai tokie dideli, kad užtektų net ir eksportui. Reikia tik sąžiningo, nekorumpuoto politikų požiūrio“, – sakė Seimo narys L. Balsys.

 
 

Susiję straipsniai

 • Laukinis maistas: nuo atpažinimo iki suvalgymo

  0 2017-04-21

  Gegužė – valgomų laukinių augalų pikas. Geriausias metas pasimokyti atpažinti valgomus augalus. Todėl gegužės savaitgaliais kviečiame į Ukmergės raj., prie Veprių į LAUKINIŲ AUGALŲ PAŽINIMO ir SUVARTOJIMO SEMINARĄ, kurį ves augalų žinovas – Laimis Žmuida.

 • Skirtingas kartas vienija žemė

  0 2016-06-02

  Šį pavasarį Lietuvoje startavo socialinio verslo projektas „CoolŪkis“. Jo sumanytojai siekia suartinti kaimo ir miesto žmones. Projekto rengėjai orientuojasi į senjorų socialinę atskirtį, sveiką gyvenseną ir ekologinę daržininkystę.

 • Gamtinės žemdirbystės seminarai liepos mėnesį visoje Lietuvoje

  0 2016-05-31

  Kviečiame į gamtinės žemdirbystės seminarus, kurie vyks sodybose prie Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus ir Druskininkų liepos mėnesio savaitgaliais.

 • Ekologiškų daržovių karaliai: interviu su ekoūkininke Daiva Giedrikiene

  1 2015-05-17

  Daivos Giedrikienės paprasta ūkininke nepavadinsi ne tik dėl to, kad su vyru Arūnu ir vaikais ji ūkininkauja pagal ekologinės žemdirbystės principus, bet ir dėl to, kad jų asortimente gausu Lietuvoje retai auginamų daržovių. Kiaulių ir karvių jų ūkyje nėra. Jie - ekologiškų daržovių karaliai, šviesūs, švarūs ir visada šiltai besišypsantys. Ekologinę daržininkystę 2001 m. pradėjo nedideliuose ploteliuose. Šiandien jie turi didelį būrį ištikimų klientų Vil...

 • Senųjų veislių renesansas

  0 2015-05-17

  Netoli Kauno, Karmėlavoje, gyvenantis Valdas Stokna pastebėjo, kad parduotuvėse jau nėra senų, prieš 50 ar 100 metų augintų augalų veislių sėklų. Būtent jos tinka gamtinei ir ekstensyviai žemdirbystei.

 • Tikrinant darželių ir mokyklų valgyklas, galės dalyvauti tėvų atstovai

  0 2015-05-16

  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kasmet daugelio vaikų darželių ir mokyklų valgyklose randa higienos, maisto saugos ar kokybės pažeidimų. 50 proc. patikrinimų nustatoma su pažeidimais. Taip pat jau ne vienerius metus maisto kokybe, neskaniu maistu skundžiasi vaikai ir jų tėvai. Tad VMVT nusprendė imtis konkrečių priemonių, kad situacija keistųsi, ir sudarė galimybes tėvų atstovams dalyvauti darželių bei mokyklų patikrinimuose.

 • Žalinimo reikalavimai neleis išgręžti žemės kaip citrinos

  0 2015-05-16

  Žemės ūkio sektoriui yra skiriama apie 40 proc. visų ES biudžeto lėšų. Didžioji jų dalis atitenka tiesioginėms išmokoms. Įvairios apklausos rodo, kad ES visuomenė norėtų, jog parama žemės ūkiui būtų skiriama kaip kompensacija ūkininkams už jų vykdomą žemės ūkio veiklą, nukreiptą į aplinkos tausojimą, viešųjų gėrybių kūrimą ir pan. Ši priežastis lėmė, kad po ilgų diskusijų mokslininkai, žemdirbiai, aplinkosaugos ir klimato kaitos specialistai bei s...

 • Per metus kiekvienas Lietuvos gyventojas išmeta apie 50 kg maisto atliekų

  2 2015-05-15

  Per Seime vykusį Nacionalinį kovos su maisto švaistymu kongresą buvo aptarti ir aktualūs maisto atliekų, jų tvarkymo ir prevencijos klausimai.
  Per metus mūsų šalyje susidaro apie 80 tūkst. tonų maisto atliekų, o vienas gyventojas išmeta apie 50 kg maisto, kurio dalis dar tinkama vartoti. Šios atliekos nėra atskirai surenkamos ir tvarkomos, todėl patenka į bendrą komunalinių atliekų srautą ir keliauja į sąvartynus. Maisto atliekos Lietuvoje sudaro apie dešimtadalį vi...

 • Seimo narys K. Daukšys: „Vartotojai turi būti aiškiai informuojami apie GMO buvimą maisto produktuose“

  0 2015-05-15

  Balandžio 9 dieną Seimas po pateikimo pritarė Genetiškai modifikuotų organizmų įstatymo papildymo projektui, kuriuo siekiama, kad maisto produktų vartotojai gautų aiškią ir išsamią informaciją apie genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) buvimą maisto produktuose bei gaminiuose.
  Įstatymo projektas numato, kad ženklinant maisto produktus, kurių sudėtyje yra GMO, ant kiekvienos maisto produkto pakuotės turi būti pateiktas įspėjamasis užrašas apie neaiškų ir neišti...

 • Savanoriškas valstybinių parkų lankytojų bilietas

  0 2015-05-15

  Nuo gegužės 15 dienos 4 nacionaliniuose ir 28 regioniniuose parkuose įvedamas valstybinių parkų lankytojo bilietas. Ekologinio mąstymo žmonės, kuriems rūpi gamta, kraštovaizdžio vertybės, galės prisidėti prie saugomų teritorijų puoselėjimo.