„Norfos mažmena“ pripažinta efektyviausiai energiją vartojančia įmone Lietuvoje

0 2015-03-06


veidas.lt

Vasario 12 d. Vilniuje, „Litexpo“ rūmuose, įteikti „Žaliojo protokolo“ apdovanojimai energijos taupymo lyderiams. Lietuvoje įmone Nr. 1 pagal energijos vartojimo efektyvumą savo ūkyje pripažintas mažmeninės prekybos tinklas „Norfos mažmena“.

„Norfos mažmenai“ pavyko įgyvendinti išmaniojo prekybos centro idėją, kai visi inžineriniai, energiją vartojantys tinklai yra sujungti į bendrą energijos valdymo sistemą, kad parduotuvių pastatuose ir jų teritorijose būtų efektyviai naudojama energija.

„Norfos mažmenos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis pasakojo, kad šiuose prekybos centruose įrengta išmani energijos valdymo sistema apima vėdinimą, kondicionavimą, šaldymą, šildymą, vidaus ir išorės apšvietimą. Ji reguliuoja visą energiją vartojančią technologinę įrangą. „Be to, naujos ar rekonstruojamos parduotuvės statomos ir įrengiamos vadovaujantis aukštais energijos taupymo standartais. Pradėję nuo darbuotojų mokymo taupyti, vėliau pakvietę profesionalius energijos taupymo sprendimų diegėjus, gavome gerą energijos efektyvumo rezultatą, kuris pranoko lūkesčius. Investavę į inovatyvias idėjas, technologijas ir energijos taupymo sprendimus, per ketverius metus elektros vartojimą sumažinome 25 proc. ir sutaupėme apie 11 mln. Lt“, – sakė pašnekovas.

Kai įmonėje buvo imta rimtai galvoti apie energijos taupymą, pradėta nuo darbuotojų įsitraukimo, įvesta nauja tvarka, pagal kurią darbuotojai buvo motyvuojami prisidėti prie energijos taupymo iniciatyvos. Daugiau nei 90 proc. suvartojamos energijos tenka parduotuvių tinklui. Tuo metu tinklą visoje Lietuvoje sudarė 122 parduotuvės. Pirmiausia su nauja iniciatyva buvo supažindintos viso tinklo parduotuvių direktorės, kurios kartu su savo komandomis tuo metu labiausiai ir prisidėjo prie energijos taupymo iniciatyvos įgyvendinimo. Praėjus daugiau nei pusmečiui nuo energijos taupymo strategijos įgyvendinimo pradžios, įtraukiant didžiąją dalį darbuotojų, analizuojant gautus rezultatus, pastebėta, jog iniciatyva pasiteisino, tačiau aišku, kad darbuotojai nėra profesionalūs energetikai, todėl norint pasiekti aukščiausių energijos vartojimo efektyvumo rodiklių reikia ieškoti ir samdyti įmonę, profesionaliai užsiimančią energijos taupymo idėjų ir sprendimų įgyvendinimu.

2010 m. buvo rasti partneriai, kurie tuo metu rinkai tik pradėjo siūlyti energijos taupymo paslaugas. Tada dar nebuvo aišku, kad tai duos naudos, tačiau nuspręsta surizikuoti. Rizika pasiteisino: šiuo metu, pradėjus nuo darbuotojų įsitraukimo iniciatyvos ir pakvietus profesionalius energijos taupymo sprendimų diegėjus, tada visa tai sujungus – gauti aukščiausi energijos efektyvumo rezultatai, net pranokę kūrėjų lūkesčius.

„Norfos mažmenos“ partnerės – Belgijos įmonės „ANGOMA NV“, kuri specializuojasi taupiųjų apšvietimo sistemų srityje, atstovas Marcas De Taevernier komentavo: „Pagrindinis veiksnys, paskatinęs mus ieškoti efektyvesnio energijos išteklių vartojimo, – siekis mažinti išlaidas energijos ištekliams ir investavimas į inovatyvias idėjas bei technologijas.“

„Norfos mažmenos“ darbuotojų, įsitraukiančių į elektros energijos tausojimo iniciatyvas, mastas siekia apie 70 proc. Pastebėta, kad labiausiai tausojančio vartojimo įpročius padeda ugdyti vadovo rodoma iniciatyva ir palaikymas, darbuotojų įsitraukimas, bendradarbiavimas su profesionaliais energijos taupymo sprendimų diegėjais, taip pat geri ir motyvuojantys, bendru darbu pasiekti didelio energijos vartojimo efektyvumo pavyzdžiai bei rezultatai.

Didžiausias energijos taupymo entuziastas ir pačios energijos taupymo idėjos pradininkas šioje įmonėje – valdybos pirmininkas Dainius Dundulis. Pastebėta, kad kai aukščiausio lygio vadovas įmonėje stipriai suinteresuotas energijos taupymu, visos naujovės ir sprendimai dėl dar nepatikrintų energijos taupymo diegėjų pasiūlymų priimami daug greičiau. Taip dirbant laimima daug brangaus laiko, kurį būtų atėmę ilgi svarstymai. Esant aukščiausio lygio vadovo palaikymui, darbuotojai nebijo rizikuoti, dirbdami su profesionaliais energijos taupymo sprendimų diegėjais, o naujovės diegiamos viena po kitos.

Kita vertus, yra kliūčių įgyvendinant energijos tausojimo idėjas: tai nesuvokimas, kiek tiesioginės ir pridėtinės naudos duoda energijos taupymas, nesusikalbėjimas tarp aukščiausio lygio vadovų ir energetinio ūkio personalo, plačių diskusijų stoka visuomenėje apie energijos vartojimo efektyvumo naudą ir gerus, jau pasiektus pavyzdžius, kurie palengvintų kitų, dar abejojančiųjų sprendimus pradėti veikti.

Gana įspūdinga, kad per pastaruosius ketverius metus į energijos taupymo sprendimus buvo investuota daugiau nei 8 mln. Lt. Pradėta nuo energetinio „Norfos“ parduotuvių ūkio audito, kurio metu buvo nustatyti neefektyvaus energijos vartojimo atvejai ir sisteminės problemos; pasamdyti profesionalūs energijos taupymo sprendimų diegėjai pasiūlė išmanaus prekybos centro idėją, kad visos inžinerinės, energiją vartojančios sistemos būtų sujungtos į bendrą energijos valdymo sistemą, kurios tikslas – efektyviai naudoti energiją visame pastate ir teritorijoje.

Šiuo metu „Norfos“ prekybos centruose įrengta išmani energijos valdymo sistema apima visas energiją vartojančias sistemas, tokias kaip vidaus ir teritorijos apšvietimas, vėdinimas, kondicionavimas, šaldymas, šildymas ir kita technologinė įranga.

Kita inovacija susijusi su apšvietimu: iš pradžių parengtas energijos efektyvumo ir apšvietimo pritaikymo prie energijos valdymo sistemos projektas. Nuo 2013 m. buvo priimtas sprendimas „Norfos“ prekybos centruose fasado ir teritorijos apšvietimą pakeisti LED šviestuvais, o nuo 2014 m. naujai statomuose ir rekonstruojamuose prekybos centruose visą pastato vidaus apšvietimą įrengti LED šviestuvais.

Vėdinimo ir kondicionavimo sistemas prijungus prie pastato energijos valdymo sistemos pavyko pasiekti aukščiausią jų naudojimo efektyvumo lygį. Keletas pavyzdžių: sistemos veikia tik tada, kai reikia, pačių sistemų nustatymus galima keisti nuotoliniu būdu, nes pastatas stipriai apšiltintas, vasarą visas oras pastate yra keičiamas naktį, kai lauko temperatūra yra žemesnė, taip dienos metu sutaupoma energijos kondicionavimui.

Šiuo metu „Norfos“ parduotuvėse taip pat įrenginėjamos naujos kartos efektyvios šaldymo centralės su papildoma „free cooling“ sistema (šaltuoju metų laiku dalis šalčio paimama iš lauko – taip sutaupoma apie 30 proc. energijos pliusinės temperatūros šaldymo kontūre). Efektyviam šaldymo sistemos ūkio valdymui sugalvotas naujas modelis: už šalčio sistemos temperatūrinius režimus ir technologinius procesus atsako šaldymo sistemas įrengusi įmonė (visus šiuos procesus šaldymo įmonė stebi nuotoliniu būdu per įrengtą šalčio stebėsenos sistemą), o už energijos vartojimo efektyvumą atsako energijos taupymo sprendimus įgyvendinusi įmonė, dirbdama su pastato energijos valdymo sistema.

Šiuo metu įmonėje nuspręsta investuoti į naujausios kartos becentralės šaldymo sistemos kūrimą: pirminiais skaičiavimais, atliktais prieš apsisprendimą investuoti į šį inovatyvų projektą, sukurta šaldymo sistema naudos dar apie 30 proc. mažiau elektros energijos, palyginti su sistemomis, kurios naudojamos šiandien.

Dar kita sritis – šildymo energijos taupymas. „Norfos mažmenai“ pavyko pasiekti, kad vidutinė 2000 kv. m ploto parduotuvės sąskaita už šildymą šaltuoju metų laiku per mėnesį neviršytų 1500 Lt. Tam pasiekti pagelbėjo tai, kad rekonstruojamų ir naujai statomų parduotuvių stogo danga buvo apšiltinta 50 cm storio akmens vatos sluoksniu (juk vasarą pastatas mažiau įšyla, žiemą geriau sulaiko šilumą), visose parduotuvėse įrengtos šilumos grąžinimo iš šaldymo kompresorinės į vidaus patalpas sistemos, kurios žiemos metu, užuot perteklinę šilumą išmetusios į lauką, grąžina ją į vidaus patalpas: šitaip sumažindamos ir taip efektyvaus pastato šildymo poreikį.

2014 m. pradžioje „Norfos mažmena“ su partneriais atliko investicijų atsiperkamumo analizę ir nusprendė naujai statomose parduotuvėse įrengti geoterminio šildymo sistemas. Pasirodė, kad pasiekti rezultatai aktyviai dirbant energijos taupymo srityje – iškalbūs: vieno mėnesio elektros energijos suvartojimo vidurkis visose „Norfos“ parduotuvėse (2010 m. jų buvo 122) – 4 933 518 kWh; 2014 m. parduotuvių buvo 136, o visų jų vieno mėnesio suvartojimo vidurkis – 4 510 915 kWh.

Po energijos taupymo sprendimų įgyvendinimo ir atliktų išsamių skaičiavimų stipriai sumažėjo instaliuotos galios poreikis. Įvairios elektros projektavimo ir aukštos įtampos tinklų montavimo įmonės negali patikėti, kad naujai statomam 2000 kv. m bendro ploto „Norfos“ prekybos centrui iš skirstomųjų tinklų užtenka 90 kW instaliuotos galios, kai konkurentų prekybos centrai tokio pat ploto objektui iš skirstomųjų tinklų užsakinėja 350 kW. Iš viso po ketverių metų laikotarpiu įgyvendintų energijos taupymo sprendimų, tarp jų ir po instaliuotos galios mažinimo bei elektros energijos pirkimo sąlygų pakeitimo, „Norfos mažmenos“ skaičiavimais, sutaupyta apie 11 mln. Lt. Vien per 2014 m. buvo sutaupyta 4 330 478 kWh.

M.De Taevernier pabrėžė, kad visų šių rezultatų nebūtų buvę pasiekta be „Norfos mažmenos“ valdybos pirmininko D.Dundulio iniciatyvos: „Jo gebėjimas žvelgti toli į priekį ir diegti naujoves veda visą šį verslą pirmyn. Tai yra inovatyvu, sektina ir kitoms įmonėms.“

 
 

Susiję straipsniai

 • Galimybė gauti paramą atsinaujinančią energiją norintiems naudoti individualių namų savininkams

  0 2015-04-27

  Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas (LAAIF) priima paraiškas paramai gauti atsinaujinančių energijos išteklių diegimo projektams individualiuose namuose iš Klimato kaitos specialiosios programos lėšų. Dokumentų priėmimas iš fizinių asmenų dėl vieno ar dviejų butų gyvenamųjų namų modernizavimo jau užbaigtas.

 • Mišri Seimo narių grupė: Žemės gelmių įstatymo pataisos žlugdo skalūnų verslo kontrolę ir tenkina naftos oligarchų interesus

  0 2015-03-31

  Nepritardama Žemės gelmių įstatymo pakeitimo ir papildymo projektui XIIP-2753, kuriam po pateikimo pritarta Seime, Mišri Seimo narių grupė atkreipia dėmesį, kad juo siekiama įtvirtinti nuostatas, galinčias turėti pragaištingų pasekmių Lietuvos žemės gelmių apsaugai.

 • Aurelija Stancikienė. Kas svarbiau: sauja skalūnų ar žmogaus sveikata?

  0 2015-03-25

  Ką balsuodami už Žemės gelmių įstatymo pataisas pasirinks mano kolegos – Seimo nariai: neįkainuojamą visų mūsų turtą – geriamąjį vandenį ar juos deginančią sąžinę – skalūnų dujas?

 • Vokiečių planas – 80 proc. energijos iš atsinaujinančių šaltinių iki 2050 m.

  0 2015-03-13

  Prieš kurį laiką Lietuvoje lankėsi verslo delegacija iš Vokietijos. Kartu su ja keliavo ir Saksonijos federalinės žemės aplinkos ir žemės ūkio ministras Frankas Kupferis. Su juo susitikau trumpam interviu, kurio metu bandžiau išsiaiškinti Vokietijos pasiekimus atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojime ir verslo galimybes „žaliosios“ energijos gamybos sektoriuje jų šalyje. Be to, paprašiau įvardinti Lietuvos turimų atsinaujinančių energijos šaltinių potenci...

 • „Norfos mažmena“ pripažinta efektyviausiai energiją vartojančia įmone Lietuvoje

  0 2015-03-06

  Vasario 12 d. Vilniuje, „Litexpo“ rūmuose, įteikti „Žaliojo protokolo“ apdovanojimai energijos taupymo lyderiams. Lietuvoje įmone Nr. 1 pagal energijos vartojimo efektyvumą savo ūkyje pripažintas mažmeninės prekybos tinklas „Norfos mažmena“.

 • „Litgrid“ ir Lietuvos ornitologų draugija imasi bendro paukščių apsaugos projekto

  0 2015-03-06

  Elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid” ir Lietuvos ornitologų draugija pasirašė sutartį dėl bendro paukščių apsaugos projekto. Aukštos įtampos elektros linijos neretai tampa migruojančių arba perinčių paukščių žūties priežastimi. Siekiant sumažinti tokias grėsmes, bendradarbiaujant su mokslininkais ornitologais specialiais žymekliais bus žymimi elektros laidai, įrengiamos kitos paukščių apsaugos priemonės, gaminami ir keliami inkilai paukščiams pe...

 • Saulės jėgainės testų metu ore suliepsnojo 130 pro šalį skridusių paukščių

  1 2015-02-26

  Naujos saulės jėgainės bandymų metu buvo sužalota daugiau kaip 100 pro šalį skridusių paukščių. Biologų teigimu, 130 sparnuočių užsiliepsnojo tiesiog ore, kai įskrido į koncentruotos saulės energijos zoną, kurią sukuria nauja 110 MW galios „Crescent Dunes Solar Energy Project“ saulės jėgainė prie Tonopos (Nevada, JAV).

 • Atsinaujinančių išteklių energijos kaina nukrito iki iškastinio kuro energijos kainos

  0 2015-02-25

  2014 m. atsinaujinančių energijos išteklių konkurencingumas pasaulyje pasiekė naują lygmenį. Sausumos vėjo jėgainės, hidroelektrinės, geoterminės elektrinės ir biokuro jėgainės dabar gamina elektrą, kurios kaina gali sėkmingai konkuruoti su iškastinio kuro elektrinėmis, skelbia Tarptautinė atsinaujinančios energetikos agentūra (International Renewable Energy Agency, IRENA), apibendrinusi 2014 m. duomenis.

 • Daugiau apie skalūnų ardymo technologiją: Kalifornija jau nebe JAV žemės drebėjimų sostinė – ja tapo Oklahoma

  0 2015-02-17

  Naujausi tyrimai konstatuoja: Kalifornija jau nebe Amerikos žemės drebėjimų sostinė ir netgi Aliaska užleido šį titulą visai netikėtam konkurentui.
  Naująja sostine tapo Oklahoma, nors iki 2009 metų ši valstija net neegzistavo Jungtinių valstijų Geologijos stebėjimų statistikos žemėlapyje.

 • Lietuviški saulės kolektoriai

  0 2015-02-09

  Saulės kolektoriai nebėra didelė naujiena pasaulyje. Jau ir Lietuvoje galima pastebėti ant namų stogų besipuikuojančius ekologiškus įrenginius.
  Šių prietaisų yra įvairių rūšių, tačiau apie jas šiandien nesiplėsime. Mūsų klimatui vieni geriausiai tinkančių yra vakuuminiai saulės kolektoriai su vandens talpa. Šio tipo įrenginių paskirtis – sugerti saulės spindulius ir jų energiją panaudoti karšto vandens ruošimui namuose.