Lietuvos žaliųjų partija: „Kada pagaliau pradėsime rūšiuoti atliekas ir kapinėse?“

0 2014-10-31


Prieš ir po Visų Šventųjų dienos bei Vėlinių kapinėse ypač pagausėja atliekų, konteineriai perpildomi žaliosiomis atliekomis, kurios į komunalinių atliekų konteinerius metamos kartu su žvakėmis, plastiko ir stiklo gaminiais. Apžiūrėję Vilniaus miesto kapines Lietuvos žaliųjų partijos Pilietinių iniciatyvų komiteto nariai konstatavo, jog jose visiškai nesudarytos sąlygos rūšiuoti atliekas bei kreipėsi į sostinės savivaldybę, kad tokia galimybė tvarkantiems kapus būtų užtikrinta.
„Visi prieš Vėlines lankome savo artimųjų kapus, tvarkome juos, grėbiame lapus, surenkame šiukšles, pakeičiame žvakeles. Ir tada iškyla problema: o kur visa tai padėti? Jei Lietuvos miestuose, dažname kaime, prie privačių namų ir viešose vietose stovi rūšiavimui skirti konteineriai, statomi žaliųjų atliekų kompostavimo konteineriai, tai kapinėse esanti situacija glumina. Kai priėjęs prie kapinėse esančio atliekų konteinerio žmogus pamato užrašą „Medžių lapus, šakas, sausą žolę ir kitas žaliąsias atliekas pilti griežtai draudžiama!“, neranda šioms atliekoms skirto konteinerio, meta jas kur pakliūva. Jau nekalbu apie tai, kad plastiko, stiklo ar popieriaus antrinių žaliavų rūšiavimo konteinerių ir prie Vilniaus miesto, ir prie daugelio Lietuvos kapinių nei su žiburiu nerasi“, – sakė Lietuvos žaliųjų partijos Pilietinių iniciatyvų komiteto pirmininkas Laurynas Okockis.
Laurynas Okockis

Pasak jo, į komunalinių atliekų konteinerius metami gėlių krepšeliai, vainikų liekanos, stiklinės žvakių talpos, jų metaliniai ar plastikiniai dangteliai, plastikiniai vazonai, atskilusių senų antkapių gabalai kartu su žaliosiomis atliekomis keliauja į regioninius sąvartynus ir pildo sparčiai augančius šiukšlių kalnus, nors visą tai galima būtų atskirti, išrūšiuoti ir perdirbti.

Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko pavaduotoja Marija Tamkevičiūtė tam, kad įvertintų situaciją Vilniaus mieste, aplankė Sudervės katalikų, Antakalnio, Rasų ir Rokantiškių kapines. Vizitų į kapines metu paaiškėjo, kad daugelyje jų (išskyrus Sudervės) yra pastatyti komunalinių atliekų konteineriai, ant kurių nėra nurodyta, jog į juos draudžiama mesti žaliąsias atliekas.

Marija Tamkevičiūtė

„Daugiausiai susidariusių atliekų, galbūt dėl to, jog jos yra labiausiai prižiūrimos, pastebėjome Antakalnio kapinėse. Į maišus sukrautos bioskaidžios bei perdirbimui tinkamos atliekos keliauja į komunalinėms atliekoms skirtus konteinerius. Panašią situaciją rodo ir perpildyti konteineriai Rasų bei Rokantiškių kapinėse. O štai Sudervės katalikų kapinėse situacija kiek kitokia. Žaliosioms atliekoms (lapams, šakoms, žolėms ir gėlėms) kapinėse yra paruošta atskira vieta, o prie kapinių vartų pakabintas skelbimas, kuriame prašoma atliekas rūšiuoti atsakingai, atkreipiamas dėmesys, kur ir kokias atliekas mesti, tačiau žvakes, plastiką, metalą nurodoma mesti į komunalinių atliekų konteinerį“, – sakė Marija Tamkevičiūtė.

Pasak M. Tamkevičiūtės, norint pakeisti per ilgą laiką susiformavusius žmonių įpročius pirmiausiai reikia sudaryti sąlygas rūšiavimui.

„Atliekų tvarkymo įstatyme aiškiai nurodoma, jog savivaldybės privalo užtikrinti antrinių žaliavų rūšiavimo galimybę ir priemones visiems komunalinių atliekų turėtojams. Blogai yra tai, kad nors Atliekų tvarkymo įstatyme yra įtvirtintos savivaldybės pareigos atliekų tvarkymo srityje, tačiau jos kapinėse nevykdomos, o įstatymuose nėra nustatyta teisinė atsakomybė dėl jų nevykdymo. Viliamės, jog po problemos iškėlimo situacija keisis ir Vilniaus miesto savivaldybė sudarys tinkamas sąlygas tvarkyti miesto kapinėse susidarančias atliekas ir papildomai įrengs atskirus rūšiavimo konteinerius žaliosioms atliekoms bei antrinėms žaliavoms (stiklui ir plastikui). Šie konteineriai turėtų stovėti ištisus metus ir, priklausomai nuo kapinių dydžio, keliose ar keliolikoje teritorijos vietų taip, kad kapinių lankytojams būtų patogu juos pasiekti“, – sakė M. Tamkevičiūtė.

Lietuvos žaliųjų partija dėl neužtikrinamo atliekų rūšiavimo kapinėse kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę, reikalaudama papildomai įrengti konteinerius antrinėms žaliavoms bei žaliosioms atliekoms bei papildyti siūlomais reikalavimais savivaldybės atliekų tvarkymo taisykles.

Antakalnio kapinės
Rasų kapinės
Rokantiškių kapinės
Sudervės kapinės
 

Ekonaujienos.lt straipsnius galima perspausdinti įdedant aktyvią nuorodą.

Susiję straipsniai

 • Laukinis maistas: nuo atpažinimo iki suvalgymo

  0 2017-04-21

  Gegužė – valgomų laukinių augalų pikas. Geriausias metas pasimokyti atpažinti valgomus augalus. Todėl gegužės savaitgaliais kviečiame į Ukmergės raj., prie Veprių į LAUKINIŲ AUGALŲ PAŽINIMO ir SUVARTOJIMO SEMINARĄ, kurį ves augalų žinovas – Laimis Žmuida.

 • Skirtingas kartas vienija žemė

  0 2016-06-02

  Šį pavasarį Lietuvoje startavo socialinio verslo projektas „CoolŪkis“. Jo sumanytojai siekia suartinti kaimo ir miesto žmones. Projekto rengėjai orientuojasi į senjorų socialinę atskirtį, sveiką gyvenseną ir ekologinę daržininkystę.

 • Gamtinės žemdirbystės seminarai liepos mėnesį visoje Lietuvoje

  0 2016-05-31

  Kviečiame į gamtinės žemdirbystės seminarus, kurie vyks sodybose prie Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus ir Druskininkų liepos mėnesio savaitgaliais.

 • Ekologiškų daržovių karaliai: interviu su ekoūkininke Daiva Giedrikiene

  0 2015-05-17

  Daivos Giedrikienės paprasta ūkininke nepavadinsi ne tik dėl to, kad su vyru Arūnu ir vaikais ji ūkininkauja pagal ekologinės žemdirbystės principus, bet ir dėl to, kad jų asortimente gausu Lietuvoje retai auginamų daržovių. Kiaulių ir karvių jų ūkyje nėra. Jie - ekologiškų daržovių karaliai, šviesūs, švarūs ir visada šiltai besišypsantys. Ekologinę daržininkystę 2001 m. pradėjo nedideliuose ploteliuose. Šiandien jie turi didelį būrį ištikimų klientų Vil...

 • Senųjų veislių renesansas

  0 2015-05-17

  Netoli Kauno, Karmėlavoje, gyvenantis Valdas Stokna pastebėjo, kad parduotuvėse jau nėra senų, prieš 50 ar 100 metų augintų augalų veislių sėklų. Būtent jos tinka gamtinei ir ekstensyviai žemdirbystei.

 • Tikrinant darželių ir mokyklų valgyklas, galės dalyvauti tėvų atstovai

  0 2015-05-16

  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kasmet daugelio vaikų darželių ir mokyklų valgyklose randa higienos, maisto saugos ar kokybės pažeidimų. 50 proc. patikrinimų nustatoma su pažeidimais. Taip pat jau ne vienerius metus maisto kokybe, neskaniu maistu skundžiasi vaikai ir jų tėvai. Tad VMVT nusprendė imtis konkrečių priemonių, kad situacija keistųsi, ir sudarė galimybes tėvų atstovams dalyvauti darželių bei mokyklų patikrinimuose.

 • Per metus kiekvienas Lietuvos gyventojas išmeta apie 50 kg maisto atliekų

  0 2015-05-15

  Per Seime vykusį Nacionalinį kovos su maisto švaistymu kongresą buvo aptarti ir aktualūs maisto atliekų, jų tvarkymo ir prevencijos klausimai.
  Per metus mūsų šalyje susidaro apie 80 tūkst. tonų maisto atliekų, o vienas gyventojas išmeta apie 50 kg maisto, kurio dalis dar tinkama vartoti. Šios atliekos nėra atskirai surenkamos ir tvarkomos, todėl patenka į bendrą komunalinių atliekų srautą ir keliauja į sąvartynus. Maisto atliekos Lietuvoje sudaro apie dešimtadalį vi...

 • Savanoriškas valstybinių parkų lankytojų bilietas

  0 2015-05-15

  Nuo gegužės 15 dienos 4 nacionaliniuose ir 28 regioniniuose parkuose įvedamas valstybinių parkų lankytojo bilietas. Ekologinio mąstymo žmonės, kuriems rūpi gamta, kraštovaizdžio vertybės, galės prisidėti prie saugomų teritorijų puoselėjimo.

 • ES laisvosios prekybos sutartis su JAV kelia grėsmę maisto kokybei ir demokratijai

  0 2015-04-23

  ES laisvosios prekybos sutartis su JAV gali pabloginti įprastus maisto kokybės ir aplinkos apsaugos, gyvūnų gerovės standartus, darbuotojų teises ir net kelia pavojų šalių valdžios suverenitetą perduoti stambioms korporacijoms. Apie tai kalbėjosi į LUNI paskaitą apie Transatlantinę prekybos ir investicijų partnerystės (angl. santrumpa TTIP) sutartį susirinkę įvairių visuomeninių organizacijų atstovai.

 • Mados Revoliucijos diena – už socialiai atsakingą ir aplinkai draugišką mados pramonę

  0 2015-04-23

  2015 m. balandžio 24 d. – Mados Revoliucijos diena, kai mados vartotojai visame pasaulyje mes iššūkį mados gamintojams ir kvies juos teikti skaidrią informaciją apie mados gamybos procesus. Mados Revoliucijos diena yra skirta paminėti antrąsias siuvimo fabriko Dakoje, Bangladeše tragedijos metines, kurios metu žuvo 1133 ir buvo sužeista virš 2500 tuo metu fabrike dirbusių žmonių.