©Nuotr. iš www.enviromom.com

Gyventojai jau gali mesti elektronikos atliekas į universalius atliekų konteinerius

0 2014-05-25


Dar iki liepos 1 d. Lietuvoje bus pastatyta daugiau kaip 3 600 įvairaus dydžio universalios paskirties elektronikos atliekų surinkimo konteinerių. Į naujuosius konteinerius bus galima mesti elektroninę įrangą, baterijas, akumuliatorius ir lemputes. Tai pirmoji Lietuvoje kelias atliekų rūšis apimanti surinkimo sistema.

Nors gyventojai nuolat informuojami apie elektroninių atliekų rūšiavimą ir perdirbimą, daug tokių atliekų vis dar metamos į bendrus konteinerius arba kaupiamos namuose. Skaičiuojama, kad per metus nuperkama beveik 25 tūkst. tonų elektroninių prietaisų. Vadinasi, tiek pat anksčiau ar vėliau yra išmetama. „Atliekų, ypač smulkiosios elektronikos, rūšiavimas vis dar yra didelė problema. Lietuva iki šiol nepasiekia nustatytos per metus privalomos surinkti elektronikos atliekų normos – 4 kg per metus vienam gyventojui,“ – pristatydamas plačiausią Lietuvoje elektronikos, baterijų ir dujošvyčių lempų surinkimo tinklą kalbėjo Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) vadovas Mantas Varaška. – „Kuo arčiau gyventojų bus pastatomi konteineriai, tuo daugiau surinksime atliekų.“

Elektroninių atliekų surinkimo tinklas plečiamas kasmet

Elektroninių atliekų surinkimą ir perdirbimą organizuojanti EPA tokių atliekų surinkimo vietų tinklą plečia kasmet. Įgyvendinant Aplinkos ministerijos finansuojamą projektą, didelė dalis Lietuvos miestų ir miestelių gyventojų nuo šiol galės lengviau atsikratyti elektronikos atliekų – šalyje bus pastatyta per 3 600 įvairaus dydžio universalios paskirties elektronikos atliekų surinkimo konteinerių. Kiekviena savivaldybė gaus apie 60 tokių konteinerių. Jiems nupirkti Aplinkos ministerijos Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas skyrė 450 tūkst. Lt. Šiuo metu konteineriai gaminami ir įrenginėjami EPA lėšomis ir įgyvendinus projektą asociaciją pasieks fondo finansavimas.

„Džiaugiuosi, kad Seimas patvirtino mūsų parengtą planą 2015 m. įsivesti užstato sistemą plastikinei ir metalinei pakuotei, tačiau lygiagrečiai toliau vystome ir atliekų surinkimo sistemą. Elektroninės atliekos ypatingos, nes negali jų bet kur mesti, o ir vietą atrasti, kur atiduoti, sunku. Nuo šiol tokių bus daug daugiau ir jos bus ten, kur lankosi daug žmonių. Elektroninių atliekų surinkimą kaip reikiant pastūmėsime į priekį“, – sako aplinkos ministras Valentinas Mazuronis.

Naujieji konteineriai skatins rūšiuoti

Kaip per Aplinkos ministerijos surengtą spaudos konferenciją naujiesiems elektronikos atliekų surinkimo konteineriams pristatyti sakė aplinkos viceministras Almantas Petkus, tvarkydami elektronines atliekas žmonės ne visada elgiasi teisingai. „Elektroniniai žaislai, dantų šepetėliai vis dar keliauja į buitinių atliekų kibirus. Naujieji konteineriai paskatins į atliekas pažiūrėti kitaip“, – sakė A. Petkus.

Pasak spaudos konferencijoje dalyvavusio EPA vadovo Manto Varaškos, Lietuvoje kol kas nėra visuotinės ir universalios elektros ir elektroninės įrangos bei baterijų ir akumuliatorių atliekų surinkimo sistemos. 550 tokių didelių metalinių konteinerių bus pastatyta įvairiuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose. Planuojama, kad per metus kiekvienas jų surinks apie 250 tonų atliekų. Dar vienas šios sistemos privalumas – mobilumas. Konteineriai, skirtingai nei supirktuvės ar surinktuvės, gali būti perkeliami į kitas vietas. Šie universalūs konteineriai bus pastatyti prekybos centruose, juos prižiūrės informacijos centrų darbuotojai.

Viešosiose įstaigose, seniūnijose ar bendrijose dar planuojama pastatyti apie 3 000 mažesnių dvinarių baterijų ir dujošvyčių lempų rinktuvų.

Žmonės daugiausiai atsikrato virduliais, plaukų džiovintuvais, skaičiavimo mašinėlėmis

Pirmieji 183 konteineriai jau stovi „Maxima“ tinklo parduotuvėse nuo šių metų kovo mėn. „Jau pastebime akivaizdų susidomėjimą šiais konteineriais. Pastačius juos, kai kuriuose mūsų parduotuvėse smulkios elektros ir elektronikos įrangos atliekų surinkimas išaugo nuo kelių iki keliolika kartų. Turime parduotuvių, kur šis, išties nemažas konteineris užsipildė kiek greičiau nei per mėnesį, kai anksčiau panašiam kiekiui atliekų surinkti prireikdavo pusmečio ar net metų. Tai rodo, kad naujieji konteineriai pastatyti mūsų parduotuvėse, kurios veikia visoje Lietuvoje, visuomenei – tai patogus ir patrauklus būdas atsakingai rūšiuoti atliekas ir taip prisidėti prie aplinkos tausojimo“, - sako UAB MAXIMA LT, generalinis direktorius Arūnas Zimnickas.

Iš smulkios elektros ir elektronikos įrangos dažniausiai žmonės atneša nebeveikiančius virdulius, plaukų džiovintuvus, kalkuliatorius. Pastačius naujuosius konteinerius beveik dvigubai daugiau surenkama ir senų baterijų bei lempučių.

Didieji metaliniai konteineriai stovės prekybos tinklų parduotuvėse, o mažesnieji – visuomeniniuose objektuose: seniūnijose, Lietuvos pašto skyriuose, mokyklose ir kitur.

Elektronikos atliekų surinkimo taškus galite sužinoti www.epa.lt tinklapyje.

 

Ekonaujienos.lt straipsnius galima perspausdinti įdedant aktyvią nuorodą.

Susiję straipsniai

 • Per metus kiekvienas Lietuvos gyventojas išmeta apie 50 kg maisto atliekų

  0 2015-05-15

  Per Seime vykusį Nacionalinį kovos su maisto švaistymu kongresą buvo aptarti ir aktualūs maisto atliekų, jų tvarkymo ir prevencijos klausimai.
  Per metus mūsų šalyje susidaro apie 80 tūkst. tonų maisto atliekų, o vienas gyventojas išmeta apie 50 kg maisto, kurio dalis dar tinkama vartoti. Šios atliekos nėra atskirai surenkamos ir tvarkomos, todėl patenka į bendrą komunalinių atliekų srautą ir keliauja į sąvartynus. Maisto atliekos Lietuvoje sudaro apie dešimtadalį vi...

 • Lietuvoje pradedama kurti vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema

  0 2015-04-02

  Lietuvoje pradedama kurti vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema. Aplinkos ministerijos leidimą šios sistemos administratoriaus veiklai gavusi viešoji įstaiga „Užstato sistemos administratorius“ (USA) jau kreipėsi į šalies prekybos įmones, kviesdama per balandį pateikti paraiškas dėl taromatų – įrenginių, kurie užstato sistemos pakuotę atpažins automatiškai, ją priims ir grąžins pirkėjams depozitą, poreikio. Naujoji vienkartinių gėrimų pakuočių u...

 • Paprasti ir nemokami būdai atsikratyti senomis padangomis

  0 2015-03-31

  Artėjant laikui keisti padangas aplinkosaugininkai primena, kaip paprastai, nemokamai ir neteršiant aplinkos jomis atsikratyti.

 • Elektroniniai prietaisai: tvarkyti neverta išmesti

  0 2015-03-06

  Išgirdus meistro verdiktą, jog už sugedusio prietaiso tvarkymą teks pakloti nemenką sumą, savininkui belieka pasverti – tvarkyti ar, kiek pridėjus prie remonto kainos, nusipirkti naują? Pasak kompiuterinės ir buitinės technikos meistrų, vis dažniau pasitaiko atvejų, kai klientui tiesiog patariama nusipirkti naują prietaisą. Elektronikos platintojų asociacija atskleidžia kitą medalio pusę – didėjant tokių prietaisų vartojimui daugėja ir elektronikos atliekų, kurios ...

 • Stikliniai buteliai – su užstato ženklu

  0 2015-02-05

  Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas patvirtino užstato už daugkartines gėrimų pakuotes sistemos taikymo ženklą. Šiuo ženklu turi būti žymimi visi Lietuvoje parduodami ir į užstato už daugkartines pakuotes sistemą įtraukti stikliniai buteliai su gėrimais.

 • Praktiškas gerumas. Interviu su verslininku Almontu Kybartu

  0 2015-02-02

  Ar galima suderinti gamtos apsaugą su pelno siekimu? Ar galima tai daryti Lietuvoje? EMP Recycling įkūrėjas ir vadovas Almontas Kybartas yra gyvas to pavyzdys. Prieš 15 metų pradėjęs elektroninių atliekų perdirbimo verslą, šiandien jis vis dar mato labai daug iššūkių ir tiki, kad Lietuva gali būti ta šalis, kurioje atliekos į sąvartynus nepakliūna.

 • Lietuvoje išrūšiuojama ir perdirbama vis daugiau atliekų

  0 2015-01-22

  Lietuvoje kasmet perdirbama arba panaudojama energijai gauti vis daugiau komunalinių atliekų, kurių per metus susidaro apie 130 tūkst. tonų. Pavyzdžiui, 2010 m. iš tokio kiekio buvo perdirbta arba panaudota energijai gaminti tik 12,8 proc. tokių atliekų, o 2013 m. – beveik tris kartus daugiau (apie 35 proc.).

 • „Fortum Klaipėda“ leista kurui naudoti atliekas iš kitų Lietuvos regionų

  0 2014-11-27

  Aplinkos apsaugos agentūros taršos prevencijos ir leidimų departamento Klaipėdos skyrius 2014 m. lapkričio 26 d. „Fortum Klaipėda“ termofikacinei jėgainei išdavė pakeistą Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (TIPK) leidimą, pagal kurį galima deginti nepavojingas komunalines atliekas po antrinio rūšiavimo ir nepavojingas gamybos atliekas iš visos Lietuvos. Šis leidimas suteikia galimybę atliekų kiekį jėgainės kuro balanse padidinti iki 70 % arba iki 180 tūkst...

 • EP nariai taria „sudie“ aplinką teršiantiems plastikiniams maišeliams

  0 2014-11-25

  Praeitą savaitę Europos Parlamento ir ES Tarybai pirmininkaujančios Italijos atstovai pasiekė susitarimą dėl taisyklių, kuriomis siekiama sumažinti plastikinių maišelių naudojimą, nes jie teršia aplinką. Šįvakar dėl šio susitarimo balsuoja Aplinkos komitetas. Kaip tai atrodytų per fotoaparato objektyvą? Jūsų dėmesiui – fotografijos konkurso šia tema nugalėtojo vengro Gáboro Szellő nuotrauka „Dabar“.

 • Žengtas dar vienas žingsnis, siekiant pažaboti taršą plastikiniais maišeliais

  0 2014-11-23

  Europos Komisija pritarė Žaliųjų frakcijos narės Margrete Auken pasiūlymui Europoje iki 2019 m. 50 proc., o iki 2025 metų 80 proc. sumažinti lengvųjų plastikinių maišelių naudojimą.