Netradicine mokomąja priemone gali tapti ir išmestas kompiuteris arba telefonas

0 2014-11-13


Jei iki šiol manėte, kad išardyti mobilųjį telefoną yra juoko darbas, jums paprieštarautų tai padaryti pabandę Alytaus Putinų gimnazijos moksleiviai. Elektronikos atliekų surinkimą organizuojanti Elektronikos platintojų asociacija ir jos partnerė „Kuusakoski" pirmą kartą vaikams surengė netradicinį susitikimą. Jo metu moksleiviai ne tik įgijo naudingų žinių apie kasdien juos lydinčių elektroninių prietaisų rūšiavimą, poveikį aplinkai, bet ir turėjo neeilinę galimybę praktiškai susipažinti su vidine įvairių įrenginių sandara ir teisingu utilizavimu.

Mokiniai ardė telefonus ir kompiuterius

Renginys prasidėjo netradicine ir naudinga UAB „Kuusakoski" atliekų tvarkymo padalinio vadovo Sauliaus Norkaičio paskaita apie tai, kas laikoma elektroniniais prietaisais, kokia jų reikšmė mūsų gyvenime, tačiau daug svarbiau – kaip tinkamai juos apdoroti nepakenkiant aplinkai, kai šie nebeatlieka savo funkcijų ir tampa atliekomis.

„Mums patogu išmesti elektronikos prietaisą tiesiog į konteinerį, tačiau nedaugelis žino, į kiek daug dalių galima suskirstyti elektronikos prietaisus perdirbimui. Gerai išmanant chemiją, iš kompiuterių ir mobiliųjų telefonų dalių galima išgauti net ir tauriojo metalo – aukso. Tai žinodami, galbūt daugelis susimąstytų, ar verta išmesti savo seną kompiuterį į bendrą konteinerį", – sako elektronikos surinkimą organizuojančios Elektronikos platintojų asociacijos vadovas Mantas Varaška.

Įgavus teorinių žinių, prasidėjo smagioji dalis – elektroninių prietaisų ardymas. Po instruktažo, apsiginklavę reikalinga amunicija (šalmais, akiniais, apsauginėmis pirštinėmis), įvairiais atsuktuvais ir kitais specialiai pritaikytais įrankiais moksleiviai ardė kompiuterius, mobiliuosius telefonus, įvairias mikroschemas. Tokie prietaisai pasirinkti ne atsitiktinai – techniniu aspektu, dėl gausybės varžtelių ir kitų sudedamųjų dalių juos ardyti nelengva, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Ką jau kalbėti apie tinkamą dalių išrūšiavimą į specialius konteinerius. Elektronikos prietaisus taip pat entuziastingai ardė ir gimnazijos moksleivės.

Vertino ne už atlikimo greitį, bet kokybę

Antrojo etapo metu vyko elektronikos ardymo varžybos, kurių metu 10 moksleivių rungėsi dėl geriausio demontuotojo titulo. Moksleiviai, gavę specialius serverius (kompiuterių priedus), turėjo savarankiškai juos išardyti ir suskirstyti jo dalis. Nors greičiu pasižymėjo keletas moksleivių, varžybas kuravęs S. Norkaitis nusprendė laimėtojus skelbti patikrinęs darbo atlikimo kokybę. „Labai svarbu atskirti visas dalis, pavyzdžiui, prie mikroschemos primontuotą aliuminio radiatoriuką. Aliuminio vertė yra 6 kartus didesnė už juodojo metalo. Už toną aliuminio galima gauti 3000 litų ir daugiau", – sakė „Kuusakoski" atstovas. Geriausiai prietaisus išmontavo ir suskirstė Monika Truncaitė, Deimantė Bernatavičiūtė, Karolina Slavinskaitė.

„Kažkada teko išmesti televizorių į konteinerį, tačiau tik vėliau sužinojau, kodėl taip daryti nedera ir kokios pavojingos atliekos jį sudaro. Šiandien teko susipažinti su ardytojų ir rūšiuotojų darbu, kuris reikalauja daug kruopštumo, žinių ir atsakomybės", – savo atradimais dalijosi Alytaus Putinų gimnazijos moksleivis Saulius Tacionis.

Teikė džiaugsmingą atradimą

Tiesa, kad vaikams nebūtų pavojaus, S. Norkaitis paaiškino apie pavojingas medžiagas ir kaip jos paprastai žymimos. Pavyzdžiui, mobiliųjų telefonų baterijos, kurios galėtų būti kenksmingos, yra iškart išimamos ir utilizuojamos, ardant toliau dirbama tik su plastikinėmis dalimis, varžtais.

Po renginio moksleiviai veiduose neslėpė šypsenų, o S. Norkaitis džiaugėsi, kad susirinkusi publika buvo entuziastingai nusiteikusi, su dideliu susidomėjimu įsitraukė į veiklą.

„Manau, kad šis susitikimas moksleiviams turės pridėtinės vertės. Visi įpročiai ir sąmoningas rūšiavimas atsiranda per praktinę veiklą. Gyvename vartotojiškoje visuomenėje, tad privalome vengti būti nepasotinami vartotojai", – sakė biologijos mokytoja Vaida Sakalauskienė.

Alytaus Putinų gimnazijos informacija

 

Ekonaujienos.lt straipsnius galima perspausdinti įdedant aktyvią nuorodą.

Susiję straipsniai

 • Per metus kiekvienas Lietuvos gyventojas išmeta apie 50 kg maisto atliekų

  0 2015-05-15

  Per Seime vykusį Nacionalinį kovos su maisto švaistymu kongresą buvo aptarti ir aktualūs maisto atliekų, jų tvarkymo ir prevencijos klausimai.
  Per metus mūsų šalyje susidaro apie 80 tūkst. tonų maisto atliekų, o vienas gyventojas išmeta apie 50 kg maisto, kurio dalis dar tinkama vartoti. Šios atliekos nėra atskirai surenkamos ir tvarkomos, todėl patenka į bendrą komunalinių atliekų srautą ir keliauja į sąvartynus. Maisto atliekos Lietuvoje sudaro apie dešimtadalį vi...

 • Lietuvoje pradedama kurti vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema

  0 2015-04-02

  Lietuvoje pradedama kurti vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema. Aplinkos ministerijos leidimą šios sistemos administratoriaus veiklai gavusi viešoji įstaiga „Užstato sistemos administratorius“ (USA) jau kreipėsi į šalies prekybos įmones, kviesdama per balandį pateikti paraiškas dėl taromatų – įrenginių, kurie užstato sistemos pakuotę atpažins automatiškai, ją priims ir grąžins pirkėjams depozitą, poreikio. Naujoji vienkartinių gėrimų pakuočių u...

 • Paprasti ir nemokami būdai atsikratyti senomis padangomis

  0 2015-03-31

  Artėjant laikui keisti padangas aplinkosaugininkai primena, kaip paprastai, nemokamai ir neteršiant aplinkos jomis atsikratyti.

 • Elektroniniai prietaisai: tvarkyti neverta išmesti

  0 2015-03-06

  Išgirdus meistro verdiktą, jog už sugedusio prietaiso tvarkymą teks pakloti nemenką sumą, savininkui belieka pasverti – tvarkyti ar, kiek pridėjus prie remonto kainos, nusipirkti naują? Pasak kompiuterinės ir buitinės technikos meistrų, vis dažniau pasitaiko atvejų, kai klientui tiesiog patariama nusipirkti naują prietaisą. Elektronikos platintojų asociacija atskleidžia kitą medalio pusę – didėjant tokių prietaisų vartojimui daugėja ir elektronikos atliekų, kurios ...

 • Stikliniai buteliai – su užstato ženklu

  0 2015-02-05

  Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas patvirtino užstato už daugkartines gėrimų pakuotes sistemos taikymo ženklą. Šiuo ženklu turi būti žymimi visi Lietuvoje parduodami ir į užstato už daugkartines pakuotes sistemą įtraukti stikliniai buteliai su gėrimais.

 • Praktiškas gerumas. Interviu su verslininku Almontu Kybartu

  0 2015-02-02

  Ar galima suderinti gamtos apsaugą su pelno siekimu? Ar galima tai daryti Lietuvoje? EMP Recycling įkūrėjas ir vadovas Almontas Kybartas yra gyvas to pavyzdys. Prieš 15 metų pradėjęs elektroninių atliekų perdirbimo verslą, šiandien jis vis dar mato labai daug iššūkių ir tiki, kad Lietuva gali būti ta šalis, kurioje atliekos į sąvartynus nepakliūna.

 • Lietuvoje išrūšiuojama ir perdirbama vis daugiau atliekų

  0 2015-01-22

  Lietuvoje kasmet perdirbama arba panaudojama energijai gauti vis daugiau komunalinių atliekų, kurių per metus susidaro apie 130 tūkst. tonų. Pavyzdžiui, 2010 m. iš tokio kiekio buvo perdirbta arba panaudota energijai gaminti tik 12,8 proc. tokių atliekų, o 2013 m. – beveik tris kartus daugiau (apie 35 proc.).

 • Auganti eko karta

  0 2015-01-05

  Lietuvoje pirmą kartą šalies ugdymo įstaigose įgyvendinta vieno kvadratinio metro sodininkavimo iniciatyva tūkstančiams vaikų atvėrė galimybes patiems kurti bei įgyvendinti unikalius teminius sodelius. Netradiciškai pažvelgę į daržo lysves vaikai užaugino iki šiol nematytus sodelius, o įgyta patirtis atskleidė didžiulę augalų auginimo naudą.

 • Jaunųjų žurnalistų konkurse pagerbti vaikai, rašę aplinkosaugos temomis

  0 2014-12-18

  „Technika genda – juk nieko nėra amžino, pasensta modeliai, juos keičiame modernesniais. Įsivaizduokime, kad klasės mokiniai suneša visus savo nenaudojamus telefonus ir sudeda į vieną vietą. O jeigu suneštų visos Lietuvos žmonės? (...) Ko gero, nemažas kalnas susidarytų. Gal ir ne Everestas, bet Šatrijos kalnas tai tikrai…“, – tokiomis išradingomis priemonėmis į aplinkosaugos problemas atkreipti dėmesį bandė Elektronikos Platintojų Asociacijos (EPA) organizuoj...

 • „Fortum Klaipėda“ leista kurui naudoti atliekas iš kitų Lietuvos regionų

  0 2014-11-27

  Aplinkos apsaugos agentūros taršos prevencijos ir leidimų departamento Klaipėdos skyrius 2014 m. lapkričio 26 d. „Fortum Klaipėda“ termofikacinei jėgainei išdavė pakeistą Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (TIPK) leidimą, pagal kurį galima deginti nepavojingas komunalines atliekas po antrinio rūšiavimo ir nepavojingas gamybos atliekas iš visos Lietuvos. Šis leidimas suteikia galimybę atliekų kiekį jėgainės kuro balanse padidinti iki 70 % arba iki 180 tūkst...