Laurynas Kazlauskas

„VSA Vilnius“: konteineriuose daugėja beverčių plastiko atliekų

0 2014-10-31


BNS Spaudos centras

Atliekų tvarkymo bendrovė „VSA Vilnius“ pastebi, kad per pastaruosius 3–5 metus antrinių žaliavų konteineriuose akivaizdžiai sumažėjo PET butelių ir laikraščių, tačiau padaugėjo kitų spausdintų leidinių ir skardinių. Taip pat daugėja beverčio plastiko atliekų – tokio, kuris negali būti perdirbamas.

„Vartojimo ir gamybos tendencijos atsispindi ir atliekų struktūroje. Prieš porą metų uždraudus prekybą stipriaisiais alkoholiniais gėrimais didesniuose nei 1l talpos PET buteliuose, jų kiekiai antrinių žaliavų konteineriuose sumažėjo iki 5 procentų. Tiesa, šį sumažėjimą kompensavo ūgtelėjęs skardinių atliekų kiekis. Taip pat konteinerių turinys patvirtina tendenciją, kad mažėja laikraščių paklausa – jų aptinkame net 10–15 proc. mažiau nei prieš 5 metus. Tačiau įdomu, kad apskritai spaudos atliekų nemažėja, o daugėja įvairių lankstinukų, bukletų, prekių katalogų ir žurnalų“, – teigė „VSA Vilnius“ Atliekų paruošimo perdirbimui skyriaus vadovas Laurynas Kazlauskas.

Tonos beverčio plastiko

„VSA Vilnius“ fiksuoja, kad plastikui skirtuose geltonuosiuose rūšiavimo konteineriuose padaugėjo atliekų, kurios pagamintos iš itin žemos kokybės plastiko. Bendrovė randa nereikalingų produktų, įrankių ar žaislų, kurie pagaminti iš plastikinių gaminių ar lydinių, kurie negali būti perdirbami. „Kai kurias šių atliekų netgi sunku pavadinti plastiku. Kokybišką plastiką panaudoti galima ne tik antrąkart, bet perdirbti jį kelias dešimtis kartų, tuo tarpu tai, ką randame konteineriuose, dažnai gali būti tinkama tik deginimui“, – sakė L. Kazlauskas.

Jis mano, kad daug tokių žemiausios medžiagų kokybės gaminių atkeliauja iš šiuolaikinės pramonės tėvynės – Kinijos. „Toks plastikas net nebūna pažymėtas. O kokybiškesnių produktų gamintojai paprastai nurodo naudojamo plastiko tipą – HDPE, PP ar kitą, kuris yra svarbus rodiklis rūšiavimui ir tolimesniame perdirbimo procese“, – aiškino L. Kazlauskas.

Keičia plastikinius langus

Kalbėdamas apie atliekų tendencijas šalyje „VSA Vilnius“ atliekų rūšiavimo ekspertas pastebi, kad pastaruoju metu atliekų tvarkytojai konteineriuose ar šalia jų dažniau aptinka plastikinių langų.

„Plastikinių langų mada Lietuvoje atkeliavo prieš dvi dešimtys metų, tad dalis jų atgyveno savo ciklą ir gyventojai juos pradėjo keisti. Gyventojams verta žinoti, kad plastikinius ar medinius langus su rėmais gyventojai turėtų mesti ne į buitinių atliekų konteinerius, o pristatyti į stambiagabarites aikšteles“, – aiškino L. Kazlauskas.

Pasak jo, plastikiniuose languose naudojamas plastikas gali būti perdirbamas ir medžiagos grąžinimo į gamybos procesą. Tačiau stiklas nėra perdirbamas ir laikomas pavojinga atlieka.

Apie UAB „VSA Vilnius“

Bendrovė „VSA Vilnius" – viena didžiausių atliekų surinkimo ir tvarkymo paslaugas teikiančių įmonių Lietuvoje. Bendrovė atliekų tvarkymo veiklą vykdo nuo 1945 metų, o iš valstybinės tapo privačia bendrove 2004-aisiais. Bendrovė savo paslaugas daugiausia siūlo ir teikia Vilniaus miesto ir jo rajono gyventojams bei šioje teritorijoje veikiančioms įmonėms ir organizacijoms. Šiuo metu Vilniaus mieste bendrovė užima apie 34 proc. atliekų tvarkymo rinkos.

„VSA Vilnius“ yra skaidraus verslo iniciatyvos „Baltoji banga“ narė.

 
 

Susiję straipsniai

 • Per metus kiekvienas Lietuvos gyventojas išmeta apie 50 kg maisto atliekų

  0 2015-05-15

  Per Seime vykusį Nacionalinį kovos su maisto švaistymu kongresą buvo aptarti ir aktualūs maisto atliekų, jų tvarkymo ir prevencijos klausimai.
  Per metus mūsų šalyje susidaro apie 80 tūkst. tonų maisto atliekų, o vienas gyventojas išmeta apie 50 kg maisto, kurio dalis dar tinkama vartoti. Šios atliekos nėra atskirai surenkamos ir tvarkomos, todėl patenka į bendrą komunalinių atliekų srautą ir keliauja į sąvartynus. Maisto atliekos Lietuvoje sudaro apie dešimtadalį vi...

 • Lietuvoje pradedama kurti vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema

  0 2015-04-02

  Lietuvoje pradedama kurti vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema. Aplinkos ministerijos leidimą šios sistemos administratoriaus veiklai gavusi viešoji įstaiga „Užstato sistemos administratorius“ (USA) jau kreipėsi į šalies prekybos įmones, kviesdama per balandį pateikti paraiškas dėl taromatų – įrenginių, kurie užstato sistemos pakuotę atpažins automatiškai, ją priims ir grąžins pirkėjams depozitą, poreikio. Naujoji vienkartinių gėrimų pakuočių u...

 • Paprasti ir nemokami būdai atsikratyti senomis padangomis

  0 2015-03-31

  Artėjant laikui keisti padangas aplinkosaugininkai primena, kaip paprastai, nemokamai ir neteršiant aplinkos jomis atsikratyti.

 • Elektroniniai prietaisai: tvarkyti neverta išmesti

  0 2015-03-06

  Išgirdus meistro verdiktą, jog už sugedusio prietaiso tvarkymą teks pakloti nemenką sumą, savininkui belieka pasverti – tvarkyti ar, kiek pridėjus prie remonto kainos, nusipirkti naują? Pasak kompiuterinės ir buitinės technikos meistrų, vis dažniau pasitaiko atvejų, kai klientui tiesiog patariama nusipirkti naują prietaisą. Elektronikos platintojų asociacija atskleidžia kitą medalio pusę – didėjant tokių prietaisų vartojimui daugėja ir elektronikos atliekų, kurios ...

 • Stikliniai buteliai – su užstato ženklu

  0 2015-02-05

  Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas patvirtino užstato už daugkartines gėrimų pakuotes sistemos taikymo ženklą. Šiuo ženklu turi būti žymimi visi Lietuvoje parduodami ir į užstato už daugkartines pakuotes sistemą įtraukti stikliniai buteliai su gėrimais.

 • Praktiškas gerumas. Interviu su verslininku Almontu Kybartu

  0 2015-02-02

  Ar galima suderinti gamtos apsaugą su pelno siekimu? Ar galima tai daryti Lietuvoje? EMP Recycling įkūrėjas ir vadovas Almontas Kybartas yra gyvas to pavyzdys. Prieš 15 metų pradėjęs elektroninių atliekų perdirbimo verslą, šiandien jis vis dar mato labai daug iššūkių ir tiki, kad Lietuva gali būti ta šalis, kurioje atliekos į sąvartynus nepakliūna.

 • Lietuvoje išrūšiuojama ir perdirbama vis daugiau atliekų

  0 2015-01-22

  Lietuvoje kasmet perdirbama arba panaudojama energijai gauti vis daugiau komunalinių atliekų, kurių per metus susidaro apie 130 tūkst. tonų. Pavyzdžiui, 2010 m. iš tokio kiekio buvo perdirbta arba panaudota energijai gaminti tik 12,8 proc. tokių atliekų, o 2013 m. – beveik tris kartus daugiau (apie 35 proc.).

 • „Fortum Klaipėda“ leista kurui naudoti atliekas iš kitų Lietuvos regionų

  0 2014-11-27

  Aplinkos apsaugos agentūros taršos prevencijos ir leidimų departamento Klaipėdos skyrius 2014 m. lapkričio 26 d. „Fortum Klaipėda“ termofikacinei jėgainei išdavė pakeistą Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (TIPK) leidimą, pagal kurį galima deginti nepavojingas komunalines atliekas po antrinio rūšiavimo ir nepavojingas gamybos atliekas iš visos Lietuvos. Šis leidimas suteikia galimybę atliekų kiekį jėgainės kuro balanse padidinti iki 70 % arba iki 180 tūkst...

 • EP nariai taria „sudie“ aplinką teršiantiems plastikiniams maišeliams

  0 2014-11-25

  Praeitą savaitę Europos Parlamento ir ES Tarybai pirmininkaujančios Italijos atstovai pasiekė susitarimą dėl taisyklių, kuriomis siekiama sumažinti plastikinių maišelių naudojimą, nes jie teršia aplinką. Šįvakar dėl šio susitarimo balsuoja Aplinkos komitetas. Kaip tai atrodytų per fotoaparato objektyvą? Jūsų dėmesiui – fotografijos konkurso šia tema nugalėtojo vengro Gáboro Szellő nuotrauka „Dabar“.

 • Žengtas dar vienas žingsnis, siekiant pažaboti taršą plastikiniais maišeliais

  0 2014-11-23

  Europos Komisija pritarė Žaliųjų frakcijos narės Margrete Auken pasiūlymui Europoje iki 2019 m. 50 proc., o iki 2025 metų 80 proc. sumažinti lengvųjų plastikinių maišelių naudojimą.