©Nuotr. iš www.panarabiaenquirer.com

Prekybos centrai kviečiami mažinti plastikinių maišelių vartojimą

0 2014-06-10


Žaliosios politikos institutas kviečia Lietuvoje veikiančius prekybos centrus pasirašyti įsipareigojimą mažinti plastikinių maišelių vartojimą bei skatinti savo pirkėjus vartoti atsakingai.

Pasak Žaliosios politikos instituto prezidento Remigijaus Lapinsko, šia iniciatyva siekiama atkreipti prekybos centrų dėmesį į jų atsakomybę dėl didelio plastikinių maišelių naudojimo ir aplinkos jais taršos.

„Plastikinių pirkinių maišelių vartojimas tampa didele problema visame pasaulyje, nes jie dažniausiai nepatenka į atliekų šalinimo ir perdirbimo sistemas, o kaupiasi aplinkoje. Šiais metais Europos Sąjunga paragino šalis nares imtis iniciatyvų, mažinant plastikinių maišelių suvartojimą. Kokios tai bus iniciatyvos, valstybės turi nuspręsti pačios. Mūsų manymu, verslas jau dabar, nelaukdamas sprendimų „iš viršaus“, gali imtis iniciatyvų, kurios padėtų sumažinti taršą plastikiniais maišeliais. Dabar kai kuriuose prekybos centruose pardavinėjami plastikiniai pirkinių maišeliai su yrimą skatinančiais komponentais nesuyra pilnai ir jų skiautės lieka bei teršia dirvožemį, vandenis. Verslas, spręsdamas šią problemą ir gamindamas visiškai biologiškai suyrančius maišelius, galėtų įgyti konkurencinį pranašumą rinkoje. Prekybos centrai taip pat turėtų imtis plastikinių maišelių mažinimo ir atsakingo vartojimo skatinimo politikos“, – sakė R. Lapinskas.

Žaliosios politikos instituto parengtame ir Lietuvoje veikiančių prekybos centrų vadovams išsiųstame įsipareigojime kviečiama ant stendų prie plastikinių mokamų pirkinių maišelių bei plonųjų nemokamų plastikinių maišelių dalinimo ar pardavimo vietų skelbti informaciją apie šių maišelių sudėtį ir taršos jais žalą aplinkai bei žmogui, skatinti plastikinių maišelių naudoti kuo mažiau ir pateikti informaciją apie jų alternatyvas (daugkartinius, pagamintus iš biologiškai pilnai suyrančių medžiagų), informaciją apie teisingą maišelių rūšiavimą.

„Dažnai pastebime, kad perkant produktus kasininkai patys sudeda į plastikinius plonuosius maišelius jau ir taip supakuotus produktus taip neugdydami pirkėjų atsakingumo. Tikimės, kad prekybos centrų vadovai, pasirašydami šį įsipareigojimą, švies savo personalą apie plastikinių maišelių žalą aplinkai ir mokys juos ugdyti pirkėjų įprotį nedraugiškų aplinkai maišelių naudoti kuo mažiau“, – sakė R. Lapinskas.

Apie atsakingiausius prekybos centrus bei geriausias jų iniciatyvas, mažinant plastikinių maišelių vartojimą, Žaliosios politikos institutas planuoja informuoti ir visuomenę.

 

Ekonaujienos.lt straipsnius galima perspausdinti įdedant aktyvią nuorodą.

Susiję straipsniai

 • Turguose pasirodė dilgėlių

  0 2016-06-02

  Panevėžio turguje populiarėja nauja prekė – dilgėlės. Jas perka žmonės, norintys laikytis sveikesnio gyvenimo būdo.

 • Norintiems natūralių produktų – mobilieji turgeliai tiesiai iš kaimo

  0 2015-05-15

  Šiandien didžiuosiuose miestuose jau nieko nestebina kiekvieną savaitę natūraliais kaimiškais maisto produktais prekiaujantys mobilieji turgeliai, nors dar prieš dešimtmetį sunku buvo ir įsivaizduoti, kad tai įmanoma. Tiesioginis ūkininko kontaktas su vartotoju buvo nepasiekiamas ir vykdavo nebent nelegaliai, kai kaimiečiai miestiečiams atveždavo pieno ar bulvių ir bemat pasišalindavo, kol niekas nepamatė.

 • Per metus kiekvienas Lietuvos gyventojas išmeta apie 50 kg maisto atliekų

  0 2015-05-15

  Per Seime vykusį Nacionalinį kovos su maisto švaistymu kongresą buvo aptarti ir aktualūs maisto atliekų, jų tvarkymo ir prevencijos klausimai.
  Per metus mūsų šalyje susidaro apie 80 tūkst. tonų maisto atliekų, o vienas gyventojas išmeta apie 50 kg maisto, kurio dalis dar tinkama vartoti. Šios atliekos nėra atskirai surenkamos ir tvarkomos, todėl patenka į bendrą komunalinių atliekų srautą ir keliauja į sąvartynus. Maisto atliekos Lietuvoje sudaro apie dešimtadalį vi...

 • Lietuvoje pradedama kurti vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema

  0 2015-04-02

  Lietuvoje pradedama kurti vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema. Aplinkos ministerijos leidimą šios sistemos administratoriaus veiklai gavusi viešoji įstaiga „Užstato sistemos administratorius“ (USA) jau kreipėsi į šalies prekybos įmones, kviesdama per balandį pateikti paraiškas dėl taromatų – įrenginių, kurie užstato sistemos pakuotę atpažins automatiškai, ją priims ir grąžins pirkėjams depozitą, poreikio. Naujoji vienkartinių gėrimų pakuočių u...

 • Paprasti ir nemokami būdai atsikratyti senomis padangomis

  0 2015-03-31

  Artėjant laikui keisti padangas aplinkosaugininkai primena, kaip paprastai, nemokamai ir neteršiant aplinkos jomis atsikratyti.

 • Naujiena vilniečiams – Lėtas turgus

  0 2015-03-24

  Ūkininkų užaugintus ir paruoštus produktus iš pirmų rankų vilniečiai galės įsigyti ne tik ketvirtadieniais. Nuo šiol Tymo kvartale bus prekiaujama ir šeštadienio rytais, o greta kokybiško maisto bus siūloma artimiau pažinti kaimo gyventojus, jų gyvenimo būdą bei auginamus produktus. „Lėtame turguje“ miestiečiai galės užmiršti greitą darbo savaitės tempą ir skirti laiko bendravimui.

 • Elektroniniai prietaisai: tvarkyti neverta išmesti

  0 2015-03-06

  Išgirdus meistro verdiktą, jog už sugedusio prietaiso tvarkymą teks pakloti nemenką sumą, savininkui belieka pasverti – tvarkyti ar, kiek pridėjus prie remonto kainos, nusipirkti naują? Pasak kompiuterinės ir buitinės technikos meistrų, vis dažniau pasitaiko atvejų, kai klientui tiesiog patariama nusipirkti naują prietaisą. Elektronikos platintojų asociacija atskleidžia kitą medalio pusę – didėjant tokių prietaisų vartojimui daugėja ir elektronikos atliekų, kurios ...

 • Stikliniai buteliai – su užstato ženklu

  0 2015-02-05

  Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas patvirtino užstato už daugkartines gėrimų pakuotes sistemos taikymo ženklą. Šiuo ženklu turi būti žymimi visi Lietuvoje parduodami ir į užstato už daugkartines pakuotes sistemą įtraukti stikliniai buteliai su gėrimais.

 • Praktiškas gerumas. Interviu su verslininku Almontu Kybartu

  0 2015-02-02

  Ar galima suderinti gamtos apsaugą su pelno siekimu? Ar galima tai daryti Lietuvoje? EMP Recycling įkūrėjas ir vadovas Almontas Kybartas yra gyvas to pavyzdys. Prieš 15 metų pradėjęs elektroninių atliekų perdirbimo verslą, šiandien jis vis dar mato labai daug iššūkių ir tiki, kad Lietuva gali būti ta šalis, kurioje atliekos į sąvartynus nepakliūna.

 • Lietuvoje išrūšiuojama ir perdirbama vis daugiau atliekų

  0 2015-01-22

  Lietuvoje kasmet perdirbama arba panaudojama energijai gauti vis daugiau komunalinių atliekų, kurių per metus susidaro apie 130 tūkst. tonų. Pavyzdžiui, 2010 m. iš tokio kiekio buvo perdirbta arba panaudota energijai gaminti tik 12,8 proc. tokių atliekų, o 2013 m. – beveik tris kartus daugiau (apie 35 proc.).