©Nuotr. iš trans-americas.com

Lietuvoje pradedama kurti vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema

0 2015-04-02


Lietuvoje pradedama kurti vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema. Aplinkos ministerijos leidimą šios sistemos administratoriaus veiklai gavusi viešoji įstaiga „Užstato sistemos administratorius“ (USA) jau kreipėsi į šalies prekybos įmones, kviesdama per balandį pateikti paraiškas dėl taromatų – įrenginių, kurie užstato sistemos pakuotę atpažins automatiškai, ją priims ir grąžins pirkėjams depozitą, poreikio. Naujoji vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema pradės veikti 2016 m. vasarį.

„Iki naujosios sistemos starto liko mažiau nei metai, tad gavę Aplinkos ministerijos patvirtinimą iš karto pradedame sistemos kūrimo darbus. Vienas svarbiausių – įvertinti taromatų poreikį, tad kviečiame šalies prekybininkus per balandžio mėnesį įvertinti taros rūšiavimo poreikius ir pateikti paraiškas“, – sako USA vadovas Gintaras Varnas. Įstaigos planuose – ne tik užsakyti taromatus, bet ir įrengti perdirbamos taros skaičiavimo centrą, atrinkti ir pasirašyti sutartis su logistikos partneriais ir pakuočių perdirbėjais bei atlikti kitus sistemos kūrimo darbus.

Paraiškas iš prekybos įmonių dėl taromatų USA planuoja surinkti per balandį. Remiantis šia informacija paaiškės, kiek ir kokio modelio taromatų reikia Lietuvoje. Tuomet su tiekėjais planuojama pasirašyti taromatų tiekimo sutartį. Iš taromatų ir pridavimo taškų surinktos užstato sistemos pakuotės bus gabenamos į skaičiavimo centrą.

Nuo to, kokio dydžio yra prekybos centras ir kiek gėrimų pakuočių jame parduodama per mėnesį, priklausys taromato modeliai bei dydžiai. Juos administratorius prekybininkams suteiks nemokamai, taip pat finansuos jų techninę priežiūrą. Iš viso planuojama paskirstyti tūkstantį taromatų.

Be to, specialiai USA bus sukurta programinė įranga, padėsianti apdoroti informaciją, kiek kokios gėrimų rūšies buvo parduota, kiek ir kurioje prekybos vietoje kiekvienos rūšies pakuočių surinkta. Tai leis tiksliai paskirstyti užstato lėšas, finansuoti surinkimo kaštus bei valdyti procesus.

USA jau pasirašė sutartį dėl 5600 kvadratinių metrų ploto patalpų skaičiavimo centrui nuomos. Planuojama, kad pakuočių skaičiavimo, rūšiavimo, presavimo įranga į šį centrą atkeliaus iki šių metų pabaigos. Planuojama, kad USA sistemai sukurti skirs apie 5,2 mln. eurų (beveik 18 mln. Lt).

Pakuočių užstato sistemoje privalės dalyvauti vienkartinėje stiklo, plastiko ir metalo pakuotėje įvairius gėrimus (alų, alaus kokteilius, sidrą, kriaušių sidrą, vaisių vyną, vaisių vyno kokteilius ir gėrimus, kitus fermentuotus gėrimus, alkoholinius kokteilius ir nealkoholinius gėrimus – gaiviuosius gėrimus, stalo vandenį, girą, natūralų mineralinį vandenį, šaltinio vandenį, fasuotą geriamąjį vandenį, sultis, nektarą) tiekiantys Lietuvos gamintojai ir importuotojai.

Viešąją įstaigą „Užstato sistemos administratorius“ įsteigė Lietuvos aludarių gildija, Lietuvos prekybos įmonių asociacija ir Lietuvos mineralinio vandens gamintojų asociacija. Šioms organizacijoms priklausantys gėrimų gamintojai ir prekybininkai Lietuvoje į rinką išleidžia apie 80 proc. visų į užstato sistemą įtrauktų pakuočių, tad jie bus pagrindiniai sistemos naudotojai ir finansuotojai.

 

Ekonaujienos.lt straipsnius galima perspausdinti įdedant aktyvią nuorodą.

Susiję straipsniai

 • Per metus kiekvienas Lietuvos gyventojas išmeta apie 50 kg maisto atliekų

  0 2015-05-15

  Per Seime vykusį Nacionalinį kovos su maisto švaistymu kongresą buvo aptarti ir aktualūs maisto atliekų, jų tvarkymo ir prevencijos klausimai.
  Per metus mūsų šalyje susidaro apie 80 tūkst. tonų maisto atliekų, o vienas gyventojas išmeta apie 50 kg maisto, kurio dalis dar tinkama vartoti. Šios atliekos nėra atskirai surenkamos ir tvarkomos, todėl patenka į bendrą komunalinių atliekų srautą ir keliauja į sąvartynus. Maisto atliekos Lietuvoje sudaro apie dešimtadalį vi...

 • Lietuvoje pradedama kurti vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema

  0 2015-04-02

  Lietuvoje pradedama kurti vienkartinių gėrimų pakuočių užstato sistema. Aplinkos ministerijos leidimą šios sistemos administratoriaus veiklai gavusi viešoji įstaiga „Užstato sistemos administratorius“ (USA) jau kreipėsi į šalies prekybos įmones, kviesdama per balandį pateikti paraiškas dėl taromatų – įrenginių, kurie užstato sistemos pakuotę atpažins automatiškai, ją priims ir grąžins pirkėjams depozitą, poreikio. Naujoji vienkartinių gėrimų pakuočių u...

 • Paprasti ir nemokami būdai atsikratyti senomis padangomis

  0 2015-03-31

  Artėjant laikui keisti padangas aplinkosaugininkai primena, kaip paprastai, nemokamai ir neteršiant aplinkos jomis atsikratyti.

 • Elektroniniai prietaisai: tvarkyti neverta išmesti

  0 2015-03-06

  Išgirdus meistro verdiktą, jog už sugedusio prietaiso tvarkymą teks pakloti nemenką sumą, savininkui belieka pasverti – tvarkyti ar, kiek pridėjus prie remonto kainos, nusipirkti naują? Pasak kompiuterinės ir buitinės technikos meistrų, vis dažniau pasitaiko atvejų, kai klientui tiesiog patariama nusipirkti naują prietaisą. Elektronikos platintojų asociacija atskleidžia kitą medalio pusę – didėjant tokių prietaisų vartojimui daugėja ir elektronikos atliekų, kurios ...

 • Stikliniai buteliai – su užstato ženklu

  0 2015-02-05

  Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas patvirtino užstato už daugkartines gėrimų pakuotes sistemos taikymo ženklą. Šiuo ženklu turi būti žymimi visi Lietuvoje parduodami ir į užstato už daugkartines pakuotes sistemą įtraukti stikliniai buteliai su gėrimais.

 • Praktiškas gerumas. Interviu su verslininku Almontu Kybartu

  0 2015-02-02

  Ar galima suderinti gamtos apsaugą su pelno siekimu? Ar galima tai daryti Lietuvoje? EMP Recycling įkūrėjas ir vadovas Almontas Kybartas yra gyvas to pavyzdys. Prieš 15 metų pradėjęs elektroninių atliekų perdirbimo verslą, šiandien jis vis dar mato labai daug iššūkių ir tiki, kad Lietuva gali būti ta šalis, kurioje atliekos į sąvartynus nepakliūna.

 • Lietuvoje išrūšiuojama ir perdirbama vis daugiau atliekų

  0 2015-01-22

  Lietuvoje kasmet perdirbama arba panaudojama energijai gauti vis daugiau komunalinių atliekų, kurių per metus susidaro apie 130 tūkst. tonų. Pavyzdžiui, 2010 m. iš tokio kiekio buvo perdirbta arba panaudota energijai gaminti tik 12,8 proc. tokių atliekų, o 2013 m. – beveik tris kartus daugiau (apie 35 proc.).

 • „Fortum Klaipėda“ leista kurui naudoti atliekas iš kitų Lietuvos regionų

  0 2014-11-27

  Aplinkos apsaugos agentūros taršos prevencijos ir leidimų departamento Klaipėdos skyrius 2014 m. lapkričio 26 d. „Fortum Klaipėda“ termofikacinei jėgainei išdavė pakeistą Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (TIPK) leidimą, pagal kurį galima deginti nepavojingas komunalines atliekas po antrinio rūšiavimo ir nepavojingas gamybos atliekas iš visos Lietuvos. Šis leidimas suteikia galimybę atliekų kiekį jėgainės kuro balanse padidinti iki 70 % arba iki 180 tūkst...

 • EP nariai taria „sudie“ aplinką teršiantiems plastikiniams maišeliams

  0 2014-11-25

  Praeitą savaitę Europos Parlamento ir ES Tarybai pirmininkaujančios Italijos atstovai pasiekė susitarimą dėl taisyklių, kuriomis siekiama sumažinti plastikinių maišelių naudojimą, nes jie teršia aplinką. Šįvakar dėl šio susitarimo balsuoja Aplinkos komitetas. Kaip tai atrodytų per fotoaparato objektyvą? Jūsų dėmesiui – fotografijos konkurso šia tema nugalėtojo vengro Gáboro Szellő nuotrauka „Dabar“.

 • Žengtas dar vienas žingsnis, siekiant pažaboti taršą plastikiniais maišeliais

  0 2014-11-23

  Europos Komisija pritarė Žaliųjų frakcijos narės Margrete Auken pasiūlymui Europoje iki 2019 m. 50 proc., o iki 2025 metų 80 proc. sumažinti lengvųjų plastikinių maišelių naudojimą.