Bendruomenės daržas skleisis Panevėžio pataisos namuose

0 2014-04-30


Žali.LT

Gegužės 2 d. 14 val. Panevėžio pataisos namuose bus įkurtas bendruomenės daržas, kurio tikslas suburti nuteistas moteris bendrai veiklai, suteikti žinių apie ekologinę žemdirbystę bei ugdyti naujus, ateičiai naudingus įgūdžius.

„Bendruomenės daržai Lietuvoje pradėti kurti prieš dvejus metus ir jau įgauna pagreitį. Tai nėra tradicinis daržas, kuriame reikia dienų dienas lieti prakaitą. Daržas ne tik nėra didelis, bet ir dėka gamtinės žemdirbystės taikomų metodų – nereiklus, todėl nereikia jo intensyviai prižiūrėti“, – sako daržus kuriančios organizacijos Susivienijimas Žali.LT koordinatorius Martynas Norbutas.

Panevėžio pataisos namų direktoriaus pavaduotojos Reginos Stankuvienės teigimu, daržo įkūrimo idėja gimė vykdant tarptautinį Europos Komisijos remiamą projektą „Taste of freedom“, bei išgirdus apie miesto daržų Vilniuje sėkmę. Daržas nuteistosioms taps savotiška terapija, padėsiančia lengviau prisitaikyti prie esamos aplinkos, reabilituotis ir pasirengti gyvenimui laisvėje.

„Nuteistos moterys turės unikalią galimybę susipažinti ir praktiškai įsisavinti gamtinės žemdirbystės technologiją, o tuo pačiu ir užsiauginti sveikų ir skanių sezoninių daržovių bei prieskonių. Įgytus įgūdžius moterys visada galės panaudoti laisvėje – galbūt augindamos skanias ir vertingas daržoves sau ir savo šeimai, o gal kuri ir ekologiškų daržovių auginimo verslą sumanys įkurti“, – sako Regina Stankuvienė.

Bendruomenių daržo iniciatoriai pabrėžia, kad jų pagrindinė paskirtis – burti žmones. Nes būtent bendra veikla geriausiai apjungia, o vienas tikslas sutelkia jėgas, leidžia megztis bendradarbiavimui.

„Juk svarbiausia ne lenktyniavimas ir noras kuo daugiau užauginti daržovių. Mes dažnai pamirštame, kad ne kiekybėje slypi laimė. Todėl telkdami bendruomenes tikimės, kad jų nariai sustos ir pagalvos ką galime kartu padaryti gero sau ir kitiems, aplinkai ir planetai“, – teigia Susivienijimo Žali.LT koordinatorius Martynas Norbutas.

Pirmasis miesto daržas Susivienijimo Žali.LT ir Pilaitės bendruomenės pastangomis įkurtas prieš dvejus metus. Pernai, remiant programai „Veiklus jaunimas“, daržai sužaliavo Antakalnyje bei Kaune. Šiemet daržai taip pat bus įkurti Vilniaus Antakalnio, Paupio, Senamiesčio bei Pilaitės teritorijose. Planuojama, kad taip vadinami „tinginių daržai“ atsiris ir iki Klaipėdos bei kitų miestų.

 
 

Susiję straipsniai

 • Laukinis maistas: nuo atpažinimo iki suvalgymo

  0 2017-04-21

  Gegužė – valgomų laukinių augalų pikas. Geriausias metas pasimokyti atpažinti valgomus augalus. Todėl gegužės savaitgaliais kviečiame į Ukmergės raj., prie Veprių į LAUKINIŲ AUGALŲ PAŽINIMO ir SUVARTOJIMO SEMINARĄ, kurį ves augalų žinovas – Laimis Žmuida.

 • Skirtingas kartas vienija žemė

  0 2016-06-02

  Šį pavasarį Lietuvoje startavo socialinio verslo projektas „CoolŪkis“. Jo sumanytojai siekia suartinti kaimo ir miesto žmones. Projekto rengėjai orientuojasi į senjorų socialinę atskirtį, sveiką gyvenseną ir ekologinę daržininkystę.

 • Turguose pasirodė dilgėlių

  0 2016-06-02

  Panevėžio turguje populiarėja nauja prekė – dilgėlės. Jas perka žmonės, norintys laikytis sveikesnio gyvenimo būdo.

 • Gamtinės žemdirbystės seminarai liepos mėnesį visoje Lietuvoje

  0 2016-05-31

  Kviečiame į gamtinės žemdirbystės seminarus, kurie vyks sodybose prie Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus ir Druskininkų liepos mėnesio savaitgaliais.

 • Kas nutiks, jei dvi savaites valgysim tik ekologišką maistą?

  0 2016-05-31

  Kas atsitiktų, jeigu įprastus, tradiciškai auginamus maisto produktus pakeistume ekologiškai užaugintu maistu? Viena Švedijos šeima dalyvavo eksperimente, kurį organizavo Švedijos parduotuvių tinklas Coop ir Švedijos aplinkos tyrimų institutas. Tyrimo metu norėta išsiaiškinti, kaip keičiasi žmogaus organizme pavojingų cheminių junginių koncentracija valgant ekologiškai užaugintą maistą.

 • Ekologiškų daržovių karaliai: interviu su ekoūkininke Daiva Giedrikiene

  0 2015-05-17

  Daivos Giedrikienės paprasta ūkininke nepavadinsi ne tik dėl to, kad su vyru Arūnu ir vaikais ji ūkininkauja pagal ekologinės žemdirbystės principus, bet ir dėl to, kad jų asortimente gausu Lietuvoje retai auginamų daržovių. Kiaulių ir karvių jų ūkyje nėra. Jie - ekologiškų daržovių karaliai, šviesūs, švarūs ir visada šiltai besišypsantys. Ekologinę daržininkystę 2001 m. pradėjo nedideliuose ploteliuose. Šiandien jie turi didelį būrį ištikimų klientų Vil...

 • Senųjų veislių renesansas

  0 2015-05-17

  Netoli Kauno, Karmėlavoje, gyvenantis Valdas Stokna pastebėjo, kad parduotuvėse jau nėra senų, prieš 50 ar 100 metų augintų augalų veislių sėklų. Būtent jos tinka gamtinei ir ekstensyviai žemdirbystei.

 • Tradicinės Tibeto medicinos akademija Lietuvoje pristato paskaitas „Psichikos ligos ir požiūris į jas Tibeto medicinoje“

  0 2015-05-16

  Paskaitos skirtos šeimos gydytojams, neurologams, reabilitologams ir kitų sričių gydytojams ir visiems, kas domisi Tibeto medicina.
  Lektorius daktaras Nida Čenagtsang, remdamasis Tibeto medicina, mano, kad psichologiniai sutrikimai gali atsirasti dėl rLung (Vėjas) energijos arba tiksliau dėl sRog Zin rLung (gyvybę palaikančio Vėjo) sutrikimo. Priemonės, kurios naudojamos palengvinti šiai būsenai, gali būti siejamos su dieta, vaistais, išorine terapija, suteikiančiais kūnui ...

 • Ekologinė grėsmė: JAV bitininkai per metus neteko beveik pusės bičių

  0 2015-05-16

  JAV bitininkai per praėjusius metus prarado 42,1 proc. turėtų bičių.
  Tai pirmas atvejis, kai vasarą bičių žuvo daugiau, nei žiemą – 27,4 proc. Pernai vasarą bitininkai prarado 19,8 proc. bičių.

 • Tikrinant darželių ir mokyklų valgyklas, galės dalyvauti tėvų atstovai

  0 2015-05-16

  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kasmet daugelio vaikų darželių ir mokyklų valgyklose randa higienos, maisto saugos ar kokybės pažeidimų. 50 proc. patikrinimų nustatoma su pažeidimais. Taip pat jau ne vienerius metus maisto kokybe, neskaniu maistu skundžiasi vaikai ir jų tėvai. Tad VMVT nusprendė imtis konkrečių priemonių, kad situacija keistųsi, ir sudarė galimybes tėvų atstovams dalyvauti darželių bei mokyklų patikrinimuose.