Konkursas „Baltiją tausojantis ūkininkas 2015"

0 2015-03-06


Lietuvos gamtos fondas

Lietuvos gamtos fondas kviečia dalyvauti konkurse „Baltiją tausojantis ūkininkas 2015”, kuriuo siekiama paskatinti ūkininkus tausoti Baltijos jūrą ir kitas vandens ekosistemas, įvertinti tausojančių ūkininkų pastangas bei įkvėpti jų pavyzdžiu sekti kitus regiono ūkininkus.

Žemės ūkiui tenka atsakomybė už maždaug pusę į Baltijos jūrą patenkančių maistinių medžiagų – azoto ir fosforo junginių, kurie sukelia pražūtingus eutrofikacijos procesus. Užuot kėlę grėsmę gyvybei Baltijoje, ūkininkai gali padėti išsaugoti šią unikalią vandens ekosistemą – pakanka užtikrinti, kad ištekliai jų ūkyje būtų naudojami racionaliai, o maistinės medžiagos neišplaunamos į aplinkinius vandens telkinius. Džiugu stebėti, kad kasmet daugėja ūkininkų, suprantančių savo atsakomybę ir besiimančių kur kas daugiau prievolių nei iš jų reikalaujama, tam, kad apsaugotų gamtą nuo neigiamo ūkininkavimo poveikio.

Kartu su kitomis gamtosaugos organizacijomis regione Lietuvos gamtos fondas šiemet vėl kviečia konkurse susirungti ūkininkus, šeimos ūkius ir ūkininkų bendroves. Teikti savo kandidatūrą ūkininkai gali patys, konkurso dalyvių gali pasiūlyti ir šalies ūkininkų organizacijos. Dalyvauti konkurse kviečiami ir ekologiniai, ir tradiciniai, stambūs ūkiai. Kaip ir kasmet, kiekvienoje šalyje bus išrinktas nacionalinis nugalėtojas, kuris bus apdovanotas 1000 EUR piniginiu prizu. Devyni nacionaliniai nugalėtojai susirungs konkurso finale, kur tarptautinės komisijos sprendimu bus išrinktas viso regiono nugalėtojas. Jam atiteks „Baltiją tausojančio ūkininko 2015“ titulas ir 10 000 EUR prizas.

„Šiuo konkursu norime parodyti, kad daug regiono ūkininkų imasi papildomų priemonių, investuoja daugiau pastangų nei iš jų reikalaujama, tam, kad apsaugotų Baltijos jūrą“, - sako Otilija Toreson (Ottilia Thoreson), Pasaulio gamtos fondo Baltijos ekoregiono programos vadovė.

Praėjusiais metais konkursą laimėjo ūkininkai Janio ir Vijos Cirulis. Ūkininkai apdovanoti už holistiniu požiūriu remiantis vystomą mišrų pienininkystės ir augalininkystės ūkį, kuriame tausiai naudojami ištekliai. Iš ūkyje susidarančio mėšlo išgaunamos biodujos, jų energija apšildomi ūkyje esantys daržininkystės šiltnamiai.

„Patys ūkininkai turi pripažinti savo poveikį aplinkai ir prisiimti socialinę atsakomybę – suvienyti jėgas aplinkos išsaugojimo vardan“, – įsitikinęs Janis Cirulis, konkurso „Baltiją tausojantis ūkininkas 2014” regioninis nugalėtojas iš Latvijos.

Metais anksčiau konkursą laimėjo ūkininkas iš Estijos, Estijos ūkininkų sąjungos prezidentas Juhanas Särgava; 2011 m. labiausiai Baltijos jūrą tausojančiu pripažintas ūkininko Mariano Rako ūkis Lenkijoje.

Pasaulio gamtos fondas, kartu su organizacijomis partnerėmis Baltijos jūros regione, yra įsipareigojęs mažinti eutrofikacijos grėsmę Baltijos jūros ekosistemai, todėl siekia sumažinti azoto ir fosforo prietaką į jūrą, išskirtinį dėmesį skirdamas tausojančio žemės ūkio skatinimui Baltijos jūros baseino teritorijoje.

Nacionalinį konkurso turą Lietuvoje organizuoja Lietuvos gamtos fondas, konkurso partneriai – Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba ir naujienų portalo „Delfi“ aplinkosaugos naujienų kanalas „Grynas“. 2014 m. nacionalinio konkurso nugalėtoja pripažinta ūkininkė Laura Mišeikienė, ekstensyviu ganymu prižiūrinti natūralias užliejamas Nemuno lankas (Pagėgių sav.), kur nuplaunamų maisto medžiagų kiekio mažinimas yra itin svarbus, nes vos už 60 kilometrų nuo ūkio Nemunas įteka į Kuršių marias, kurios jau dabar labai stipriai kenčia nuo eutrofikacijos.

Kviečiame užpildyti dalyvio anketą ir dalyvauti konkurse iki 2015 m. balandžio 17 d.

Išsamesnė informacija:

Julija Petrošiūtė
Lietuvos gamtos fondo komunikacijos specialistė
Julija.p@glis.lt, 8 655 56090

 
 

Susiję straipsniai

 • Laukinis maistas: nuo atpažinimo iki suvalgymo

  0 2017-04-21

  Gegužė – valgomų laukinių augalų pikas. Geriausias metas pasimokyti atpažinti valgomus augalus. Todėl gegužės savaitgaliais kviečiame į Ukmergės raj., prie Veprių į LAUKINIŲ AUGALŲ PAŽINIMO ir SUVARTOJIMO SEMINARĄ, kurį ves augalų žinovas – Laimis Žmuida.

 • Skirtingas kartas vienija žemė

  0 2016-06-02

  Šį pavasarį Lietuvoje startavo socialinio verslo projektas „CoolŪkis“. Jo sumanytojai siekia suartinti kaimo ir miesto žmones. Projekto rengėjai orientuojasi į senjorų socialinę atskirtį, sveiką gyvenseną ir ekologinę daržininkystę.

 • Gamtinės žemdirbystės seminarai liepos mėnesį visoje Lietuvoje

  0 2016-05-31

  Kviečiame į gamtinės žemdirbystės seminarus, kurie vyks sodybose prie Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus ir Druskininkų liepos mėnesio savaitgaliais.

 • Ekologiškų daržovių karaliai: interviu su ekoūkininke Daiva Giedrikiene

  0 2015-05-17

  Daivos Giedrikienės paprasta ūkininke nepavadinsi ne tik dėl to, kad su vyru Arūnu ir vaikais ji ūkininkauja pagal ekologinės žemdirbystės principus, bet ir dėl to, kad jų asortimente gausu Lietuvoje retai auginamų daržovių. Kiaulių ir karvių jų ūkyje nėra. Jie - ekologiškų daržovių karaliai, šviesūs, švarūs ir visada šiltai besišypsantys. Ekologinę daržininkystę 2001 m. pradėjo nedideliuose ploteliuose. Šiandien jie turi didelį būrį ištikimų klientų Vil...

 • Senųjų veislių renesansas

  0 2015-05-17

  Netoli Kauno, Karmėlavoje, gyvenantis Valdas Stokna pastebėjo, kad parduotuvėse jau nėra senų, prieš 50 ar 100 metų augintų augalų veislių sėklų. Būtent jos tinka gamtinei ir ekstensyviai žemdirbystei.

 • Tradicinės Tibeto medicinos akademija Lietuvoje pristato paskaitas „Psichikos ligos ir požiūris į jas Tibeto medicinoje“

  0 2015-05-16

  Paskaitos skirtos šeimos gydytojams, neurologams, reabilitologams ir kitų sričių gydytojams ir visiems, kas domisi Tibeto medicina.
  Lektorius daktaras Nida Čenagtsang, remdamasis Tibeto medicina, mano, kad psichologiniai sutrikimai gali atsirasti dėl rLung (Vėjas) energijos arba tiksliau dėl sRog Zin rLung (gyvybę palaikančio Vėjo) sutrikimo. Priemonės, kurios naudojamos palengvinti šiai būsenai, gali būti siejamos su dieta, vaistais, išorine terapija, suteikiančiais kūnui ...

 • Ekologinė grėsmė: JAV bitininkai per metus neteko beveik pusės bičių

  0 2015-05-16

  JAV bitininkai per praėjusius metus prarado 42,1 proc. turėtų bičių.
  Tai pirmas atvejis, kai vasarą bičių žuvo daugiau, nei žiemą – 27,4 proc. Pernai vasarą bitininkai prarado 19,8 proc. bičių.

 • Žalinimo reikalavimai neleis išgręžti žemės kaip citrinos

  0 2015-05-16

  Žemės ūkio sektoriui yra skiriama apie 40 proc. visų ES biudžeto lėšų. Didžioji jų dalis atitenka tiesioginėms išmokoms. Įvairios apklausos rodo, kad ES visuomenė norėtų, jog parama žemės ūkiui būtų skiriama kaip kompensacija ūkininkams už jų vykdomą žemės ūkio veiklą, nukreiptą į aplinkos tausojimą, viešųjų gėrybių kūrimą ir pan. Ši priežastis lėmė, kad po ilgų diskusijų mokslininkai, žemdirbiai, aplinkosaugos ir klimato kaitos specialistai bei s...

 • Ūkininkai nenori pyktis su bitėmis

  0 2015-04-24

  Artėjant vasarai, ūkininkams vis aktualesnis tampa klausimas dėl tinkamo augalų apsaugos produktų naudojimo. Dažniausiai pažeidimai nustatomi intensyvaus augalų žydėjimo metu, kai laukuose dūzgia bitės, o ūkininkai susiruošia purkšti savo laukus. Žemės ūkio ministerija primena, kad žemės naudotojų ir bičių laikytojų pareigos numatytos Augalų apsaugos produktų įvežimo, vežimo, saugojimo, naudojimo, tiekimo rinkai taisyklėse. Jomis siekiama suderinti visų žemės ...

 • Tradicinės Tibeto medicinos akademija Lietuvoje kviečia į atjaunėjimo kursą su gydytoju Nida Čenagtsangu

  0 2015-04-23

  VIII amžiuje Tibete gyveno žmogus, kuris sulaukė 125 metų amžiaus ir po mirties kartu su žmona ir savo šunimi pavirto vaivorykšte. Šis žmogus buvo Yuthok, tradicinės Tibeto medicinos tėvas, nuostabus sveikatos mokytojas, ėjęs dvasinio tobulėjimo keliu per kūną, energijas ir protą.
  Kyla klausimas – kaip jam pavyko gyventi taip ilgai ir įgyti ypatingų pasiekimų? Visi jo mokymai vis dar yra prieinami mums. Milžiniškos jo užuojautos dėka, mes galime rasti atsakymus į ...