„Teisės į vandenį“ iniciatoriai: „Vanduo – ne prekė. Tai mūsų palikimo dalis“

0 2014-02-18


Europos Parlamente vasario 17 dieną pristatyta pirmoji beveik 2 mln. parašų surinkusi piliečių iniciatyva dėl „teisės į vandenį“ („Right2Water“), kuria siekiama visiems europiečiams užtikrinti švaraus vandens tiekimą ir prieštaraujama šių paslaugų liberalizavimui. „Tikiu, kad Europos konsensusą [šiuo klausimu] pasiekti pavyks“, – kalbėjo viena iš iniciatyvos organizatorių Anne–Marie Perret.

Ji pristatė „teisės į vandenį“ tikslus bendrame kelių komitetų posėdyje, kuriam pirmininkavo Aplinkos komiteto pirmininkas Matthias Groote (Socialistai ir demokratai, Vokietija).

„Vanduo – ne prekė. Tai mūsų palikimo dalis. Turime įtikinti Komisiją netaikyti [vandens sektoriui] technokratiškų vidaus rinkos ir konkurencijos taisyklių. Reikia tokių taisyklių, kurios būtų labiau grindžiamos socialinio teisingumo ir demokratijos principais“, – kalbėjo Anne–Marie Perret.

Moteris pridūrė, kad žmonėms reikia suteikti daugiau informacijos apie iniciatyvos teisės galimybes ir pripažino, kad buvo nelengva surinkti reikiamus parašus.

„Kai kurie atsisakė pasirašyti, nes nenorėjo pateikti savo asmens tapatybės kortelės numerio. Taip pat turėjome daug problemų su elektroniniais parašais“, – teigė ji.

„Raginame Komisiją nesivadovauti vien idėja, kad rinka yra šventa. ES piliečiai taip pat turi pagrindines teises, apie kurias reikia kalbėti ir jas gerbti“, – pridūrė „Right2Water“ atstovė.

„Šio svarstymo metu dar kartą įsitikinome, koks svarbus šis klausimas“, – pabrėžė Aplinkos komiteto pirmininkas Matthias Groote (Socialistai ir demokratai, Vokietija). Jis pridūrė, kad būtų buvę gerai, jei šiame susitikime taip pat būtų dalyvavę vyriausybių atstovai.

Iniciatyvos svarstymą organizavo Aplinkos komitetas kartu su Peticijų, Vidaus rinkos ir Vystymosi komitetais. Jame taip pat dalyvavo EK vicepirmininkas Maroš Šefčovič.

Vasario 17 dieną Europos Parlamente pristatyta pirmoji beveik 2 mln. parašų surinkusi Europos piliečių iniciatyva dėl teisės į vandenį

Europos Parlamento informacija

 

Ekonaujienos.lt straipsnius galima perspausdinti įdedant aktyvią nuorodą.

Susiję straipsniai

 • Laukinis maistas: nuo atpažinimo iki suvalgymo

  0 2017-04-21

  Gegužė – valgomų laukinių augalų pikas. Geriausias metas pasimokyti atpažinti valgomus augalus. Todėl gegužės savaitgaliais kviečiame į Ukmergės raj., prie Veprių į LAUKINIŲ AUGALŲ PAŽINIMO ir SUVARTOJIMO SEMINARĄ, kurį ves augalų žinovas – Laimis Žmuida.

 • Skirtingas kartas vienija žemė

  0 2016-06-02

  Šį pavasarį Lietuvoje startavo socialinio verslo projektas „CoolŪkis“. Jo sumanytojai siekia suartinti kaimo ir miesto žmones. Projekto rengėjai orientuojasi į senjorų socialinę atskirtį, sveiką gyvenseną ir ekologinę daržininkystę.

 • Gamtinės žemdirbystės seminarai liepos mėnesį visoje Lietuvoje

  0 2016-05-31

  Kviečiame į gamtinės žemdirbystės seminarus, kurie vyks sodybose prie Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus ir Druskininkų liepos mėnesio savaitgaliais.

 • Ekologiškų daržovių karaliai: interviu su ekoūkininke Daiva Giedrikiene

  1 2015-05-17

  Daivos Giedrikienės paprasta ūkininke nepavadinsi ne tik dėl to, kad su vyru Arūnu ir vaikais ji ūkininkauja pagal ekologinės žemdirbystės principus, bet ir dėl to, kad jų asortimente gausu Lietuvoje retai auginamų daržovių. Kiaulių ir karvių jų ūkyje nėra. Jie - ekologiškų daržovių karaliai, šviesūs, švarūs ir visada šiltai besišypsantys. Ekologinę daržininkystę 2001 m. pradėjo nedideliuose ploteliuose. Šiandien jie turi didelį būrį ištikimų klientų Vil...

 • Senųjų veislių renesansas

  0 2015-05-17

  Netoli Kauno, Karmėlavoje, gyvenantis Valdas Stokna pastebėjo, kad parduotuvėse jau nėra senų, prieš 50 ar 100 metų augintų augalų veislių sėklų. Būtent jos tinka gamtinei ir ekstensyviai žemdirbystei.

 • Tikrinant darželių ir mokyklų valgyklas, galės dalyvauti tėvų atstovai

  0 2015-05-16

  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kasmet daugelio vaikų darželių ir mokyklų valgyklose randa higienos, maisto saugos ar kokybės pažeidimų. 50 proc. patikrinimų nustatoma su pažeidimais. Taip pat jau ne vienerius metus maisto kokybe, neskaniu maistu skundžiasi vaikai ir jų tėvai. Tad VMVT nusprendė imtis konkrečių priemonių, kad situacija keistųsi, ir sudarė galimybes tėvų atstovams dalyvauti darželių bei mokyklų patikrinimuose.

 • Žalinimo reikalavimai neleis išgręžti žemės kaip citrinos

  0 2015-05-16

  Žemės ūkio sektoriui yra skiriama apie 40 proc. visų ES biudžeto lėšų. Didžioji jų dalis atitenka tiesioginėms išmokoms. Įvairios apklausos rodo, kad ES visuomenė norėtų, jog parama žemės ūkiui būtų skiriama kaip kompensacija ūkininkams už jų vykdomą žemės ūkio veiklą, nukreiptą į aplinkos tausojimą, viešųjų gėrybių kūrimą ir pan. Ši priežastis lėmė, kad po ilgų diskusijų mokslininkai, žemdirbiai, aplinkosaugos ir klimato kaitos specialistai bei s...

 • Per metus kiekvienas Lietuvos gyventojas išmeta apie 50 kg maisto atliekų

  2 2015-05-15

  Per Seime vykusį Nacionalinį kovos su maisto švaistymu kongresą buvo aptarti ir aktualūs maisto atliekų, jų tvarkymo ir prevencijos klausimai.
  Per metus mūsų šalyje susidaro apie 80 tūkst. tonų maisto atliekų, o vienas gyventojas išmeta apie 50 kg maisto, kurio dalis dar tinkama vartoti. Šios atliekos nėra atskirai surenkamos ir tvarkomos, todėl patenka į bendrą komunalinių atliekų srautą ir keliauja į sąvartynus. Maisto atliekos Lietuvoje sudaro apie dešimtadalį vi...

 • Seimo narys K. Daukšys: „Vartotojai turi būti aiškiai informuojami apie GMO buvimą maisto produktuose“

  0 2015-05-15

  Balandžio 9 dieną Seimas po pateikimo pritarė Genetiškai modifikuotų organizmų įstatymo papildymo projektui, kuriuo siekiama, kad maisto produktų vartotojai gautų aiškią ir išsamią informaciją apie genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) buvimą maisto produktuose bei gaminiuose.
  Įstatymo projektas numato, kad ženklinant maisto produktus, kurių sudėtyje yra GMO, ant kiekvienos maisto produkto pakuotės turi būti pateiktas įspėjamasis užrašas apie neaiškų ir neišti...

 • Savanoriškas valstybinių parkų lankytojų bilietas

  0 2015-05-15

  Nuo gegužės 15 dienos 4 nacionaliniuose ir 28 regioniniuose parkuose įvedamas valstybinių parkų lankytojo bilietas. Ekologinio mąstymo žmonės, kuriems rūpi gamta, kraštovaizdžio vertybės, galės prisidėti prie saugomų teritorijų puoselėjimo.