©ELTA nuotr.

Rengiami teisės aktai dėl sveiko vaikų maitinimo ugdymo įstaigose užtikrinimo

0 2015-02-24


Šiandieninė vaikų maitinimo sistema yra pasenusi ir neužtikrina augančio vaiko organizmui būtinų maisto medžiagų, taip pat menkai atitinka sveikos mitybos principus ir taisykles – Seime surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo narys Linas Balsys ir medikė, Inovatyvios medicinos centro doktorantė Joana Tamkevičiūtė.

Spaudos konferencijos metu dvejose lėkštėse sudėtas skirtingas daržovių ir vaisių salotų kiekis atvaizdavo realią situaciją – vos 200 g žalumynų – tai geriausia, ką gauna vaikas dienos metu darželyje ar mokykloje. Didesnis kiekis – apie 400 g – tai mažiausias šviežių, vietinių daržovių bei vaisių kiekis per dieną, rekomenduojamas Pasaulinės sveikatos organizacijos, kurį turėtų vaikas suvalgyti per dieną.

„Deja, turime pripažinti, kad Lietuvos vaikai, ypatingai darželiuose, praktiškai negauna vaisių ir daržovių, o su jomis ir jų sveikatai reikalingų maisto medžiagų, vitaminų ir kitų mikroelementų, kurie yra reikalingi augančiam organizmui. Konsultavomės su Kauno mamų klube veikiančia specialia iniciatyvine mamų ir tėvelių sudaryta grupe, kuri rūpinasi vaikų maitinimo gerinimo klausimais Kaune ir visoje Lietuvoje. Aktyvūs tėveliai patikrino 76 darželių meniu, iš kurių tik 20-yje valgiaraščių buvo paminėtos daržovės. Tačiau ir tarp tų rastų daržovių dažniausiai būdavo patiekiami konservuoti žirneliai ar konservuoti agurkai. Kitas dalykas, kuris buvo konstatuotas ištyrus valgiaraščius – nėra sezoniškumo. Tokia situacija yra dažname darželyje ir mokykloje. Ugdymo įstaigos nenori keisti savo meniu, jos tuo nesuinteresuotos ir niekas jų neįpareigoja to daryti“, – sakė L. Balsys.

Joana Tamkevičiūtė, Linas Balsys
©ELTA nuotr.

Dėl nevisavertės mitybos prastėja vaikų sveikata

Medikė Joana Tamkevičiūtė atkreipė dėmesį, jog vaikų sveikata vis prastėja, o to priežastys akivaizdžiai slypi jų mityboje.

„Praėjusiais metais medicininių tyrimų laboratorijose atlikus vaikų kraujo tyrimus nustatyta, kad mažamečius vis dažniau kamuoja medžiagų apykaitos bei endokrininės funkcijos sutrikimai: 29 proc. jų nustatytas itin augančiam organizmui reikalingų mikroelementų kalcio, natrio arba kalio trūkumas, 27 proc. – padidėjęs cukraus kiekis kraujyje. Taip pat net kas penktam tirtam vaikui buvo sutrikusi skydliaukės funkcija, o kas dešimtam – nustatytas kepenų funkcijos sutrikimas. Idealus bendrojo kraujo tyrimas jau tapo retenybe. Net 83 proc. vaikų ir paauglių nustatytas vitamino D trūkumas, kuris ypač svarbus kaulų ir dantų struktūros formavimuisi. Ne vienas tyrimas parodė, jog ikimokyklinio amžiaus vaikų maisto davinio sudėtis ir energinė vertė neatitinka Pasaulio sveikatos organizacijos sveikos mitybos rekomendacijų bei Lietuvos gyventojams rekomenduojamų maisto medžiagų ir energijos normų. Štai todėl turime tokią prastą ir tendencingai blogėjančią situaciją, susijusią su vaikų sveikata“, – sakė J. Tamkevičiūtė.

Bus siekiama didesnės kontrolės ir tėvų įtraukimo į vaikų maitinimo organizavimą

Pasak Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko L. Balsio, problemą spręsti reikia ne tik atsakingiau vykdant ir kontroliuojant viešuosius pirkimus, atnaujinant rekomendacijas dėl vaikams skirtų paros maistinių medžiagų ir energijos normų, bet ir į vaikų maisto racioną, valgiaraščių rengimą, maisto tiekimo organizavimą būtų įtraukti ir savo vaikų sveika mityba suinteresuoti tėvai.

„Šiandien praktiškai visi teisės aktai, kurie reglamentuoja vaikų mitybą, turėtų garantuoti jų sveiką mitybą yra arba pasenę, arba jų yra nesilaikoma dėl ydingos viešųjų pirkimų sistemos, kuri leidžia įmonėms pelnytis vaikų sveikatos sąskaita. Ugdymo įstaigų vadovai dažnai nesuinteresuoti ką nors keisti, labai dažnai norima viską padaryti kuo pigiau. Nors formaliai maisto produktų energetinę vertę kalorijomis maistas atitinka ministro įsakyme nustatytas rekomendacijas, tačiau realiai, kai pažiūrime, ką vaikai valgo, matome, kad tas kaloringumas yra „pritempiamas“ stipriai pasaldinta arbata, saldžiais blyneliais su uogiene, riebiais padažais“, – teigė L. Balsys.

Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas ketina inicijuoti įstatymų pataisas, kuriomis siūlys į valgiaraščių sudarymą ir vaikų maitinimo organizavimą įtraukti ir tėvus, kurie galėtų aktyviau dalyvauti savo vaikų mitybos gerinime ir kontrolėje. Pasak L. Balsio, tai taptų mokyklų vadovams ir savivaldybėms paskata labiau stengtis užtikrinant pilnavertę ir sveiką vaikų mitybą, o ne vadovautis pigiausios kainos principu. Taip pat ketinama inicijuoti naujas rekomendacijas dėl paros maistinių medžiagų ir energijos normų, nes tos, kuriomis šiuo metu vadovaujamasi yra pasenusios, parengtos prieš 15 metų.

Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas įsitikinę, jog savivaldybės, skelbdamos viešuosius pirkimus, privalo įtraukti kriterijus, kurie užkirstų kelią nesąžiningiems maisto tiekėjams, kurie nori pelnytis vaikų mitybos sąskaitą, tiekdami antrarūšius produktus. L. Balsio manymu, viešuosiuose pirkimuose turėtų dalyvauti tik kokybiškus produktus siūlantys tiekėjai, kurie be produkcijos kokybę patvirtinančių dokumentų negalėtų dalyvauti konkurse, o darželiuose ir mokyklose turi būti dažniau inicijuojamos maisto produktų patikros, nuolatinė valgiaraščių kontrolė, o savivaldybės už pažeidimus atsakytų.

 

Ekonaujienos.lt straipsnius galima perspausdinti įdedant aktyvią nuorodą.

Susiję straipsniai

 • Laukinis maistas: nuo atpažinimo iki suvalgymo

  0 2017-04-21

  Gegužė – valgomų laukinių augalų pikas. Geriausias metas pasimokyti atpažinti valgomus augalus. Todėl gegužės savaitgaliais kviečiame į Ukmergės raj., prie Veprių į LAUKINIŲ AUGALŲ PAŽINIMO ir SUVARTOJIMO SEMINARĄ, kurį ves augalų žinovas – Laimis Žmuida.

 • Skirtingas kartas vienija žemė

  0 2016-06-02

  Šį pavasarį Lietuvoje startavo socialinio verslo projektas „CoolŪkis“. Jo sumanytojai siekia suartinti kaimo ir miesto žmones. Projekto rengėjai orientuojasi į senjorų socialinę atskirtį, sveiką gyvenseną ir ekologinę daržininkystę.

 • Paauglės nenaudojo kosmetikos su pavojingomis cheminėmis medžiagomis 3 dienas. Kas pasikeitė?

  2 2016-06-02

  Pagalvok.lt jau rašė apie pokyčius organizme valgant tik ekologiškus maisto produktus, o kas vyksta vengiant pavojingų cheminių medžiagų, esančių kosmetikos priemonėse?

 • Turguose pasirodė dilgėlių

  0 2016-06-02

  Panevėžio turguje populiarėja nauja prekė – dilgėlės. Jas perka žmonės, norintys laikytis sveikesnio gyvenimo būdo.

 • Gamtinės žemdirbystės seminarai liepos mėnesį visoje Lietuvoje

  0 2016-05-31

  Kviečiame į gamtinės žemdirbystės seminarus, kurie vyks sodybose prie Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus ir Druskininkų liepos mėnesio savaitgaliais.

 • Kas nutiks, jei dvi savaites valgysim tik ekologišką maistą?

  0 2016-05-31

  Kas atsitiktų, jeigu įprastus, tradiciškai auginamus maisto produktus pakeistume ekologiškai užaugintu maistu? Viena Švedijos šeima dalyvavo eksperimente, kurį organizavo Švedijos parduotuvių tinklas Coop ir Švedijos aplinkos tyrimų institutas. Tyrimo metu norėta išsiaiškinti, kaip keičiasi žmogaus organizme pavojingų cheminių junginių koncentracija valgant ekologiškai užaugintą maistą.

 • Ekologiškų daržovių karaliai: interviu su ekoūkininke Daiva Giedrikiene

  1 2015-05-17

  Daivos Giedrikienės paprasta ūkininke nepavadinsi ne tik dėl to, kad su vyru Arūnu ir vaikais ji ūkininkauja pagal ekologinės žemdirbystės principus, bet ir dėl to, kad jų asortimente gausu Lietuvoje retai auginamų daržovių. Kiaulių ir karvių jų ūkyje nėra. Jie - ekologiškų daržovių karaliai, šviesūs, švarūs ir visada šiltai besišypsantys. Ekologinę daržininkystę 2001 m. pradėjo nedideliuose ploteliuose. Šiandien jie turi didelį būrį ištikimų klientų Vil...

 • Senųjų veislių renesansas

  0 2015-05-17

  Netoli Kauno, Karmėlavoje, gyvenantis Valdas Stokna pastebėjo, kad parduotuvėse jau nėra senų, prieš 50 ar 100 metų augintų augalų veislių sėklų. Būtent jos tinka gamtinei ir ekstensyviai žemdirbystei.

 • Tradicinės Tibeto medicinos akademija Lietuvoje pristato paskaitas „Psichikos ligos ir požiūris į jas Tibeto medicinoje“

  0 2015-05-16

  Paskaitos skirtos šeimos gydytojams, neurologams, reabilitologams ir kitų sričių gydytojams ir visiems, kas domisi Tibeto medicina.
  Lektorius daktaras Nida Čenagtsang, remdamasis Tibeto medicina, mano, kad psichologiniai sutrikimai gali atsirasti dėl rLung (Vėjas) energijos arba tiksliau dėl sRog Zin rLung (gyvybę palaikančio Vėjo) sutrikimo. Priemonės, kurios naudojamos palengvinti šiai būsenai, gali būti siejamos su dieta, vaistais, išorine terapija, suteikiančiais kūnui ...

 • Tikrinant darželių ir mokyklų valgyklas, galės dalyvauti tėvų atstovai

  0 2015-05-16

  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kasmet daugelio vaikų darželių ir mokyklų valgyklose randa higienos, maisto saugos ar kokybės pažeidimų. 50 proc. patikrinimų nustatoma su pažeidimais. Taip pat jau ne vienerius metus maisto kokybe, neskaniu maistu skundžiasi vaikai ir jų tėvai. Tad VMVT nusprendė imtis konkrečių priemonių, kad situacija keistųsi, ir sudarė galimybes tėvų atstovams dalyvauti darželių bei mokyklų patikrinimuose.