Avys švarino ne tik Svencelę

0 2014-10-21

Virginija Lapienė
Klaipėdos rajono laikraštis „Banga“

Antanas Miežanskas avininkyste susidomėjo prieš dešimtmetį. Kelerius metus mėsinių avių auginimas buvo jaunos šeimos verslas. Tačiau dėl pokyčių asmeniniame gyvenime jis ėmėsi netradicinio projekto. Avys tapo landšafto „tvarkytojomis“, uždirbančiomis atlyginimą. Šią vasarą ūkininko banda švarino prieigas prie kopų Neringoje, taip pat Svencelėje. Jo manymu, avių augintojai galėtų šią paslaugą siūlyti ir kitose seniūnijose.

Landšaftą „tvarkė“ švelniavilnės

Vilnietis A. Miežanskas šią vasarą su avių banda smagiai praleido Svencelėje. Šis pamario kaimas jį traukia dėl puikių sąlygų buriuoti.

Pavasarį nusipirkęs 200 Vokietijos juodgalvių ir merinosų, jas atsigabeno tiesiai į Svencelę. Antanas prisiglaudė pažįstamo klaipėdiškio sodyboje kaimo pakraštyje. „Čia – darbas ir pomėgis“, – linksmai ištarė A. Miežanskas, įgijęs drabužių dizainerio specialybę, bet tapęs ūkininku. Beje, jo tėvas – spalvotos fotografijos pradininkas, mama – dailininkė tekstilininkė.

A. Miežanskas prisipažino, jog gyvenimas padiktavo teikti netradicinę paslaugą. „Mano projektas – landšafto tvarkymas avių pagalba: ten, kur neįmanoma panaudoti techniką ar įrangą, avys ne tik nugraužia žolę, nuskabo krūmynus, pasmerkdamos juos sunykti, bet ir sutrypia žemę, išlygina kurmiarausius“, – paslaugos esmę atskleidė Antanas.

A. Miežanskas atlyginimą užsidirba padedamas avių.

Pasak ūkininko, Kuršių nerijoje retinami medžiai, kad atsivertų kopos ir jomis galėtų grožėtis poilsiautojai. Su Kuršių nerijos nacionalinio parko administracija jis susitarė, jog avių banda ganysis iškirstoje laukymėje, kad ši neužželtų. Taigi 45 juodgalvės ir merinosai švarino plotus netoli Nidos oro uosto, o pusantro šimto – Svencelėje. Šios nugraužė 15 hektarų dirvonų. Avių pagalbos prireikė verslininkams, sodybų šeimininkams.

„Atlyginimą užsidirbau avių pagalba“, – šyptelėjo A. Miežanskas.

Siūlo netradicinę paslaugą

Šį projektą jis vykdo 3 metus. Anksčiau avis ganė Utenos ir Molėtų rajonuose, privačiuose plotuose. Ūkininkas apgailestavo, jog sunku pakeisti žmonių mąstymo stereotipus: avys priėdė, sočios, tai kodėl mokėti už ganymą? „Bendrauju su šiuolaikiškais žmonėmis. Verslininkai suvokia, kad už paslaugą reikia sumokėti, o vyresniems žmonėms sunku, – sakė Antanas. – Betgi reikia plotą aptverti elektriniu aptvaru. Žinoma, jei nenori investuoti į elektrinį „piemenį“, gali ganyti pats. Vakarų šalyse populiaru piemenims ganyti avis su šunimis.“ Beje, vienintelis A. Miežansko pagalbininkas – Australijos aviganių Kelpie veislės šuo.

Jo manymu, pavyzdys, kai atviroms vietoms palaikyti Kuršių nerijoje pasitelktos avys, galėtų įkvėpti ir kitas savivaldybes. „Juk daug yra neprižiūrimų parkų, skverų – šiuos skrupulingai „tvarkytų“ avys. Jų augintojai galėtų siūlyti nuganyti sunkiai prieinamas vietas – krūmynuose, šabakštynuose. Seniūnijos galėtų parengti projektus, pritraukti europinių lėšų“, – samprotavo ūkininkas.

Šiuo metu A. Miežanskas pardavinėja savo veislines avis po 600–800 Lt. Ūkininko teigimu, jas perka prakutę gyventojai, turintys sodybas su erdviomis teritorijomis.

„Avys – mano darbas ir gyvenimo būdas“, – sakė ūkininkas, anksčiau Kretingos rajone vertęsis mėsine avininkyste, dabar ūkininkauja nenorėdamas prisirišti prie vietovės.

„Įdomi ir šviesi buvo ši vasara: susipažinau su įdomiais žmonėmis Nidoje, bendravau. Svencelė – puiki vieta mano pomėgiui buriuoti, – džiaugėsi Antanas. – Aš nesu kaime sėdintis piemuo, kuriam rūpi tik avys ir pievos.“

 
 

Susiję straipsniai

 • Turguose pasirodė dilgėlių

  0 2016-06-02

  Panevėžio turguje populiarėja nauja prekė – dilgėlės. Jas perka žmonės, norintys laikytis sveikesnio gyvenimo būdo.

 • Norintiems natūralių produktų – mobilieji turgeliai tiesiai iš kaimo

  0 2015-05-15

  Šiandien didžiuosiuose miestuose jau nieko nestebina kiekvieną savaitę natūraliais kaimiškais maisto produktais prekiaujantys mobilieji turgeliai, nors dar prieš dešimtmetį sunku buvo ir įsivaizduoti, kad tai įmanoma. Tiesioginis ūkininko kontaktas su vartotoju buvo nepasiekiamas ir vykdavo nebent nelegaliai, kai kaimiečiai miestiečiams atveždavo pieno ar bulvių ir bemat pasišalindavo, kol niekas nepamatė.

 • Naujiena vilniečiams – Lėtas turgus

  0 2015-03-24

  Ūkininkų užaugintus ir paruoštus produktus iš pirmų rankų vilniečiai galės įsigyti ne tik ketvirtadieniais. Nuo šiol Tymo kvartale bus prekiaujama ir šeštadienio rytais, o greta kokybiško maisto bus siūloma artimiau pažinti kaimo gyventojus, jų gyvenimo būdą bei auginamus produktus. „Lėtame turguje“ miestiečiai galės užmiršti greitą darbo savaitės tempą ir skirti laiko bendravimui.

 • Laukų dar negalima tręšti mėšlu ir srutomis

  0 2015-03-06

  Nors pavasaris jau ir prasidėjo, laukų dar negalima tręšti mėšlu ir srutomis. Pagal Mėšlo ir srutų tvarkymo aplinkosaugos reikalavimus tai draudžiama daryti nuo lapkričio 15 d. iki balandžio 1 d. Tuo laikotarpiu augalų vegetacija nevyksta arba yra minimali, jie iš mėšlo ir srutų neįsisavina maistinių medžiagų – azoto ir fosforo, kurios gali patekti į vandens telkinius ir juos užteršti.

 • Konkursas „Baltiją tausojantis ūkininkas 2015"

  0 2015-03-06

  Lietuvos gamtos fondas kviečia dalyvauti konkurse „Baltiją tausojantis ūkininkas 2015”, kuriuo siekiama paskatinti ūkininkus tausoti Baltijos jūrą ir kitas vandens ekosistemas, įvertinti tausojančių ūkininkų pastangas bei įkvėpti jų pavyzdžiu sekti kitus regiono ūkininkus.

 • 2015-ieji skelbiami saugios avies metais

  0 2015-02-02

  Pagal kinų kalendorių vasario 19 dieną prasideda naujieji – ožkos arba avies – metai. Gamtos apsaugos asociacija „Baltijos vilkas“ šiuos metus skelbia „Saugios avies“ metais. „Saugios avies“ iniciatyva skirta padėti ūkininkams apsaugoti gyvulius nuo vilkų. Pagrindinis tikslas – pasiekti, kad žalos prevencijos priemonės būtų plačiai naudojamos Lietuvoje.

 • Leistų GMO produktų tiekti rinkai ir svarstomų GMO pranešimų ES registras

  0 2015-02-02

  Šiuo metu pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą Nr. 2003/1829 Europos Komisijos registre (http://ec.europa.eu/food/dyna/gm_register/index_en.cfm) yra registruoti 8 medvilnės, 28 kukurūzų, 2 mikroorganizmų, 3 rapsų, 7 sojos pupelių ir 1 cukrinių runkelių GMO produktai skirti maistui ir pašarams.
  Europos Komisija svarsto 58 GMO pranešimus skirtus maistui ir pašarams importuoti,

 • Lietuvos vartotojai nenori musulmoniškos mėsos

  0 2015-01-14

  Sausio pirmąją įsigaliojus leidimui skersti gyvulius neapsvaiginus, sujudo Lietuvos vartotojai. Jie baiminasi, kad, esant menkiems produktų ženklinimo reikalavimams, ritualinių apeigų metu gauta mėsa atsidurs ant jų stalų.

 • Ne tik Amerikoje dėkoja už ekologišką derlių

  0 2014-12-15

  Deltuvos seniūnijos Leonpolio kaime gyvenantys ūkininkai Laima ir Vincentas Stragiai gali lengviau atsikvėpti. Daugumą darbų ekologiškame daržininkystės ūkyje jau perėmė dukra Ieva. Aleksandro Stulginskio universitete ekonomikos studijas baigusi Stragių pagrandukė – versli mergina. Ji nesitenkina tuo, ką sukūrė tėvai, o investuoja ir plečia ūkį.

 • Vaiko svajonė – elektrinis piemuo

  0 2014-11-27

  Apie ką svajoja vaikai? Mobiliuosius telefonus, kompiuterius, riedučius, lėles? Projekto „Vaikų svajonės“ puslapyje mūsų akis patraukė visai kitoks vaiko noras – trylikametė mergaitė prašė elektrinio piemens, kad juo galėtų saugoti ožkelę ir dvi karves nuo vilko užpuolimo. Keturi GAA „Baltijos vilkas“ atstovai nuvyko į svečius pas mergaitę, kad jai ir jos draugams papasakotų apie vilkus ir galimus gyvulių apsaugos būdus.