©G. Švitros nuotr.

Dubysos senvagėse slepiasi vijūnai

0 2014-02-20

Vidmantas Lopeta

Dubysos aukštupyje, tarp Jusaičių (Šiaulių r.) ir Deivių (Kelmės r.) išlikusios vertingos Dubysos senvagės. Jos patenka į Kurtuvėnų regioninio parko ekologinės apsaugos zoną ir net dvi buveinių apsaugai svarbias teritorijas (BAST) – Vijurkų pievas ir Dubysos upės slėnį ties Bazilionais. Rengiant šių teritorijų gamtotvarkos planus, 2007 – 2013 metais buvo atlikti ir Dubysos senvagių biologinės įvairovės tyrimai. Jų metu aptikta saugomų gyvūnų ir augalų rūšių.

Tyrinėdamas vandens vabzdžius, Vijurkų ir Juškaičių kaimuose išlikusiose mažiau užaugusiose senvagių vietose entomologas Giedrius Švitra sugavo dvijuostę nendriadusę (Graphoderus bilineatus). 2013 metų liepos 5 d. į vieną vandens vabalams skirtą gaudyklę jam pakliuvo vijūnas (Misgurnus fossilis). Šis įvykis pradžiugino, nes 1998, 1999 ir 2003 metais Kurtuvėnų regioniniame parke vykusių ichtiologinių tyrimų metu, kai buvo ištirta 20 ežerų, Ventos – Dubysos perkaso ir Dubysos aukštupio atkarpų žuvų rūšinė įvairovė, vijūnų nebuvo sugauta. Jų aptikti buvo galima tikėtis, nes 1999 metų vasarą Ventos – Dubysos perkase meškeriojęs žvejas pasakojo ten neseniai sugavęs vieną vijūną.

Vijūnas Dubysos senvagėje ties Juškaičių II kaimu
©G. Švitros nuotr.

Atviresnėse, gausiai alavijinių aštrių priaugusiose senvagių vietose aptiktos šarvuotosios skėtės (Leucorrhinia pectoralis) ir pavieniai žalieji laumžirgiai (Aeshna viridis). Senvagių pakraščiuose, ten kur augo drugių vikšrų mitybiniai augalai – vandeninės rūgštynės, skraidė didieji auksinukai (Lycaena dispar). Visos šios vabzdžių rūšys ir vijūnai yra įrašyti į Lietuvos raudonąją knygą ir saugomi Buveinių direktyva.

Šarvuotosios skėtės biotopas Dubysos senvagėje
©G. Švitros nuotr.

Šlapiausiuose Dubysos slėniuose botanikė dr. Dalytė Matulevičiūtė išskyrė didelius EB svarbos tipiškų buveinių – aliuvinių pievų plotus. Daug kur į jas įsiterpusios ir senvagių kilpos. Aliuvinėse pievose ir senvagių pakraščiuose rastos baltijinės (Dactylorhiza longifolia) ir raudonosios (Dactylorhiza incarnata) gegūnės. Užpelkėjusiose, sunkiai praeinamose (o kai kur – ir nepraeinamose) senvagių vietose kartografuotos tarpinio tipo pelkių buveinės. Dubysos upės slėnių šlapynės svarbios varliagyviams: čia nuolat gyvena ir veisiasi mažosios kūdrinės ir smailiasnukės varlės. Bebrų patvenktose senvagių vietose nuolat laikosi gervės, peri perkūno oželiai.

Parengė Kurtuvėnų RPD vyr. ekologas Vidmantas Lopeta

Kurtuvėnų regioninio parko direkcijos informacija

 

Ekonaujienos.lt straipsnius galima perspausdinti įdedant aktyvią nuorodą.

Susiję straipsniai

 • Laukinis maistas: nuo atpažinimo iki suvalgymo

  0 2017-04-21

  Gegužė – valgomų laukinių augalų pikas. Geriausias metas pasimokyti atpažinti valgomus augalus. Todėl gegužės savaitgaliais kviečiame į Ukmergės raj., prie Veprių į LAUKINIŲ AUGALŲ PAŽINIMO ir SUVARTOJIMO SEMINARĄ, kurį ves augalų žinovas – Laimis Žmuida.

 • Turguose pasirodė dilgėlių

  0 2016-06-02

  Panevėžio turguje populiarėja nauja prekė – dilgėlės. Jas perka žmonės, norintys laikytis sveikesnio gyvenimo būdo.

 • Gamtinės žemdirbystės seminarai liepos mėnesį visoje Lietuvoje

  0 2016-05-31

  Kviečiame į gamtinės žemdirbystės seminarus, kurie vyks sodybose prie Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus ir Druskininkų liepos mėnesio savaitgaliais.

 • Ekologiškų daržovių karaliai: interviu su ekoūkininke Daiva Giedrikiene

  1 2015-05-17

  Daivos Giedrikienės paprasta ūkininke nepavadinsi ne tik dėl to, kad su vyru Arūnu ir vaikais ji ūkininkauja pagal ekologinės žemdirbystės principus, bet ir dėl to, kad jų asortimente gausu Lietuvoje retai auginamų daržovių. Kiaulių ir karvių jų ūkyje nėra. Jie - ekologiškų daržovių karaliai, šviesūs, švarūs ir visada šiltai besišypsantys. Ekologinę daržininkystę 2001 m. pradėjo nedideliuose ploteliuose. Šiandien jie turi didelį būrį ištikimų klientų Vil...

 • Senųjų veislių renesansas

  0 2015-05-17

  Netoli Kauno, Karmėlavoje, gyvenantis Valdas Stokna pastebėjo, kad parduotuvėse jau nėra senų, prieš 50 ar 100 metų augintų augalų veislių sėklų. Būtent jos tinka gamtinei ir ekstensyviai žemdirbystei.

 • Ekologinė grėsmė: JAV bitininkai per metus neteko beveik pusės bičių

  0 2015-05-16

  JAV bitininkai per praėjusius metus prarado 42,1 proc. turėtų bičių.
  Tai pirmas atvejis, kai vasarą bičių žuvo daugiau, nei žiemą – 27,4 proc. Pernai vasarą bitininkai prarado 19,8 proc. bičių.

 • Ūkininkai nenori pyktis su bitėmis

  0 2015-04-24

  Artėjant vasarai, ūkininkams vis aktualesnis tampa klausimas dėl tinkamo augalų apsaugos produktų naudojimo. Dažniausiai pažeidimai nustatomi intensyvaus augalų žydėjimo metu, kai laukuose dūzgia bitės, o ūkininkai susiruošia purkšti savo laukus. Žemės ūkio ministerija primena, kad žemės naudotojų ir bičių laikytojų pareigos numatytos Augalų apsaugos produktų įvežimo, vežimo, saugojimo, naudojimo, tiekimo rinkai taisyklėse. Jomis siekiama suderinti visų žemės ...

 • ES laisvosios prekybos sutartis su JAV kelia grėsmę maisto kokybei ir demokratijai

  0 2015-04-23

  ES laisvosios prekybos sutartis su JAV gali pabloginti įprastus maisto kokybės ir aplinkos apsaugos, gyvūnų gerovės standartus, darbuotojų teises ir net kelia pavojų šalių valdžios suverenitetą perduoti stambioms korporacijoms. Apie tai kalbėjosi į LUNI paskaitą apie Transatlantinę prekybos ir investicijų partnerystės (angl. santrumpa TTIP) sutartį susirinkę įvairių visuomeninių organizacijų atstovai.

 • Gyvenamosios aplinkos poveikis sveikatai

  1 2015-04-23

  Aplinka, kurioje gyvename, turi neabejotiną įtaką sveikatai: ji net 20 proc. priklauso nuo aplinkos veiksnių. Žmogus savo veikla gali keisti aplinką. Esant neįprastiems fizikiniams, cheminiams ar socialiniams dirgikliams, sutrinka tam tikrų organizmo funkcijų reguliavimo mechanizmai. Tai sumažina jo prisitaikymo prie aplinkos galimybes, atsparumą nepalankiems veiksniams.

 • Festivalis „Vidur girių“

  0 2015-04-02

  Baltijos aplinkos forumo iniciatyvinė grupė Gamtoje.org kartu su Dzūkijos nacionalinio parko direkcija balandžio 10–12 d. Čepkelių pelkės apylinkėse organizuoja tradiciniu tampantį gervių apskaitos renginį – festivalį „Vidur girių“.
  Festivalio formatas ne iš piršto laužtas, atitinka visus rimčiausių vasaros festivalių standartus: nakvynė palapinių miestelyje, įspūdinga koncertinė sudėtis (line-up’as) – ūbaujančios pelėdos, trimituojančios gervės, oš...