Jonas Byla. Kodėl negalima lesinti laukinių paukščių

0 2015-03-16


Bernardinai.lt

Šį pavasarį, anksti parskridus gandrams, biologijos ekspertas Gintaras Riauba per televizijos laidą perspėjo gyventojus, kad „nerekomenduojama“ lesinti gandrų, tačiau „reikia“ (?) priglausti (?) ir globoti sužeistus gandrus.

Malonu išgirsti, kad vis dažniau ornitologai pataria, kaip lesinti laukinius paukščius. Tačiau aš manau, kad čia reikalinga daug tikslesnė ir griežtesnė pozicija. Perspėjimas turėtų skambėti maždaug taip: negalima lesinti anksti parskridusių gandrų ir nerekomenduojama priglausti ir globoti sužeistų gandrų.

Ir šitas „negalima“ turėtų būti reglamentuojamas panašiai, kaip, pavyzdžiui, Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija reglamentuoja, kad šiemet žiobrių neršto metu jų žvejyba draudžiama tam tikru nustatytu laikotarpiu. Taip pat, kaip, pavyzdžiui, LR Aplinkos ministerija reglamentuoja, jog draudžiama skinti pakalnutes.

Apskritai esu laukinių paukščių lesinimo priešininkas. Ir tokiu mane padarė gulbių mylėtojai. Prie mūsų sodų užtvenkus tvenkinį ant Aluonos upelio, neilgai trukus jame pradėjo perėti gulbės. Pradžioje didesnė ar mažesnė šeima užaugdavo, nors ir ne kiekvienais metais. Noriu paminėti paskutinę vadą, išvestą gal prieš 5–6 metus. Dideliam sodiečių džiaugsmui išsirito penki gulbiukai. Ir prasidėjo gulbių globojimas. Atvažiuoja tūlas sodietis į sodą ir pirmiausia neša „batoną“ gulbėms. Atvažiuoja anūkai pas senelius – vėl procesija su lauktuvėmis pas gulbes.

Tik kažkodėl gulbių šeimyna pradėjo mažėti. Žiūrėk – jau tik keturi gulbiukai. Prabėgo mėnuo – jau liko tik trys. Lapkričio mėnesio sulaukė vienas gulbiukas, kuris taip ir neišmoko skristi. Pradėjus šalti senės gulbės išskrido, palikusios mažąjį sušalti.

Nuo to laiko gulbės kasmet atskrenda į šį tvenkinį, krauna lizdą, gal sudeda ir kiaušinius, tačiau nebeperi. Pamačiusios globėjus ant kranto, palieka ir lizdą, ir skuba lauktuvių. Sakyčiau, kad gulbės praranda ne tik savisaugos, maisto ieškojimo, migracijos, bet ir perėjimo instinktą.

Čia gal panašiai kaip toj civilizuotoj Europoj – kuo aukštesnis pragyvenimo lygis, tuo mažesnis palikuonių skaičius.

Nors gulbių nebylių populiacija Lietuvoje nemažėja, mano nuomone, reikia reglamentuoti ne tik gulbių, bet apskritai visą laukinių paukščių lesinimą. Pavyzdžiui, tokią žiemą kaip praėjusi, apskritai negalima leisti lesinti jokių paukščių.

Kodėl žmonės lesina paukščius? Visų pirma todėl, kad labai malonu žmogui. Ir dažniausiai tokiam žmogui visai nerūpi, arba jis nesupranta, kokios bus pasekmės.

Kažkodėl lietuviai nekeliauja į Antarktidą lesinti pingvinų. Arba kaip laplandinis griciukas, nepalesęs „batono“ ir „Maximos“ saulėgrąžų, per 8 paras sugeba nuskristi 11 tūkstančių kilometrų? O kaip nykštukas, net šalčiausią žiemą neišskrenda iš Lietuvos ir išgyvena miške be lesyklėlių?

 
 

Susiję straipsniai

 • Laukinis maistas: nuo atpažinimo iki suvalgymo

  0 2017-04-21

  Gegužė – valgomų laukinių augalų pikas. Geriausias metas pasimokyti atpažinti valgomus augalus. Todėl gegužės savaitgaliais kviečiame į Ukmergės raj., prie Veprių į LAUKINIŲ AUGALŲ PAŽINIMO ir SUVARTOJIMO SEMINARĄ, kurį ves augalų žinovas – Laimis Žmuida.

 • Skirtingas kartas vienija žemė

  0 2016-06-02

  Šį pavasarį Lietuvoje startavo socialinio verslo projektas „CoolŪkis“. Jo sumanytojai siekia suartinti kaimo ir miesto žmones. Projekto rengėjai orientuojasi į senjorų socialinę atskirtį, sveiką gyvenseną ir ekologinę daržininkystę.

 • Gamtinės žemdirbystės seminarai liepos mėnesį visoje Lietuvoje

  0 2016-05-31

  Kviečiame į gamtinės žemdirbystės seminarus, kurie vyks sodybose prie Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus ir Druskininkų liepos mėnesio savaitgaliais.

 • Ekologiškų daržovių karaliai: interviu su ekoūkininke Daiva Giedrikiene

  1 2015-05-17

  Daivos Giedrikienės paprasta ūkininke nepavadinsi ne tik dėl to, kad su vyru Arūnu ir vaikais ji ūkininkauja pagal ekologinės žemdirbystės principus, bet ir dėl to, kad jų asortimente gausu Lietuvoje retai auginamų daržovių. Kiaulių ir karvių jų ūkyje nėra. Jie - ekologiškų daržovių karaliai, šviesūs, švarūs ir visada šiltai besišypsantys. Ekologinę daržininkystę 2001 m. pradėjo nedideliuose ploteliuose. Šiandien jie turi didelį būrį ištikimų klientų Vil...

 • Senųjų veislių renesansas

  0 2015-05-17

  Netoli Kauno, Karmėlavoje, gyvenantis Valdas Stokna pastebėjo, kad parduotuvėse jau nėra senų, prieš 50 ar 100 metų augintų augalų veislių sėklų. Būtent jos tinka gamtinei ir ekstensyviai žemdirbystei.

 • Tikrinant darželių ir mokyklų valgyklas, galės dalyvauti tėvų atstovai

  0 2015-05-16

  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kasmet daugelio vaikų darželių ir mokyklų valgyklose randa higienos, maisto saugos ar kokybės pažeidimų. 50 proc. patikrinimų nustatoma su pažeidimais. Taip pat jau ne vienerius metus maisto kokybe, neskaniu maistu skundžiasi vaikai ir jų tėvai. Tad VMVT nusprendė imtis konkrečių priemonių, kad situacija keistųsi, ir sudarė galimybes tėvų atstovams dalyvauti darželių bei mokyklų patikrinimuose.

 • Per metus kiekvienas Lietuvos gyventojas išmeta apie 50 kg maisto atliekų

  2 2015-05-15

  Per Seime vykusį Nacionalinį kovos su maisto švaistymu kongresą buvo aptarti ir aktualūs maisto atliekų, jų tvarkymo ir prevencijos klausimai.
  Per metus mūsų šalyje susidaro apie 80 tūkst. tonų maisto atliekų, o vienas gyventojas išmeta apie 50 kg maisto, kurio dalis dar tinkama vartoti. Šios atliekos nėra atskirai surenkamos ir tvarkomos, todėl patenka į bendrą komunalinių atliekų srautą ir keliauja į sąvartynus. Maisto atliekos Lietuvoje sudaro apie dešimtadalį vi...

 • Savanoriškas valstybinių parkų lankytojų bilietas

  0 2015-05-15

  Nuo gegužės 15 dienos 4 nacionaliniuose ir 28 regioniniuose parkuose įvedamas valstybinių parkų lankytojo bilietas. Ekologinio mąstymo žmonės, kuriems rūpi gamta, kraštovaizdžio vertybės, galės prisidėti prie saugomų teritorijų puoselėjimo.

 • ES laisvosios prekybos sutartis su JAV kelia grėsmę maisto kokybei ir demokratijai

  0 2015-04-23

  ES laisvosios prekybos sutartis su JAV gali pabloginti įprastus maisto kokybės ir aplinkos apsaugos, gyvūnų gerovės standartus, darbuotojų teises ir net kelia pavojų šalių valdžios suverenitetą perduoti stambioms korporacijoms. Apie tai kalbėjosi į LUNI paskaitą apie Transatlantinę prekybos ir investicijų partnerystės (angl. santrumpa TTIP) sutartį susirinkę įvairių visuomeninių organizacijų atstovai.

 • Mados Revoliucijos diena – už socialiai atsakingą ir aplinkai draugišką mados pramonę

  0 2015-04-23

  2015 m. balandžio 24 d. – Mados Revoliucijos diena, kai mados vartotojai visame pasaulyje mes iššūkį mados gamintojams ir kvies juos teikti skaidrią informaciją apie mados gamybos procesus. Mados Revoliucijos diena yra skirta paminėti antrąsias siuvimo fabriko Dakoje, Bangladeše tragedijos metines, kurios metu žuvo 1133 ir buvo sužeista virš 2500 tuo metu fabrike dirbusių žmonių.