„Litgrid“ ir Lietuvos ornitologų draugija imasi bendro paukščių apsaugos projekto

0 2015-03-06


Elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid” ir Lietuvos ornitologų draugija pasirašė sutartį dėl bendro paukščių apsaugos projekto. Aukštos įtampos elektros linijos neretai tampa migruojančių arba perinčių paukščių žūties priežastimi. Siekiant sumažinti tokias grėsmes, bendradarbiaujant su mokslininkais ornitologais specialiais žymekliais bus žymimi elektros laidai, įrengiamos kitos paukščių apsaugos priemonės, gaminami ir keliami inkilai paukščiams perėti.

„Dar praėjusiais metais Lietuvos ornitologų draugija mūsų prašymu atliko studiją, kurioje numatė aktualiausias paukščių apsaugos priemones ir jų migracijos vietoves netoli elektros linijų. Planuodami perdavimo tinklo rekonstrukcijos darbus, įtraukėme ir paukščių apsaugos priemones. Jos turės dvigubą naudą: apsaugos paukščius nuo elektros tinklų, o pačius elektros tinklus – nuo paukščių sukeliamų sutrikimų“, – sako Vidmantas Grušas, „Litgrid“ valdybos narys ir Perdavimo tinklo departamento direktorius.

Tam, kad praskrisdami migruojantys paukščiai pastebėtų elektros laidus, ant šių bus montuojami specialūs juos atbaidantys žymekliai – atšvaitai ir spiralės. Taip pažymėti planuojama daugiau nei 100 km aukštos įtampos elektros linijų. Žymekliai bus kabinami vietovėse, kur gausiai būriuojasi didieji ir mažiau judrūs paukščiai – gulbės, gervės, žąsys. Būtent šios paukščių rūšys dėl susidūrimo su elektros laidais nukenčia dažniausiai.

„Šiuolaikinio gyvenimo atributai – gamyklų kaminai, elektros linijos ir kiti dalykai, be kurių nebeįmanoma žmonių ūkinė veikla, deja, turi savo pasekmes. Svarbu, kad įmonės tai supranta ir atsakingai planuoja savo veiklą. Žymekliai padidina elektros laidų matomumą ir galimybes paukščiui pastebėti kliūtį, ją aplenkti ir išvengti susidūrimo su elektros laidais“, – sako Lietuvos ornitologų draugijos direktorius Liutauras Raudonikis.

Specialus dėmesys projekto metu bus skiriamas ant elektros laidų virš izoliatorių dažnai tupiančiam baltajam gandrui. Ant elektros linijų atramų bus montuojamos specialios „šakučių“ ir „lėkštučių“ tipo apsaugos. „Šakučių“ tipo apsaugos trukdo paukščiams tūpti ant atramų, taip nukreipdamos juos į saugesnes vietas. Izoliatorių girliandos viršuje montuojamos „lėkštučių“ tipo priemonės dalinai apsaugo girliandą ir laidą nuo užteršimo paukščių išmatomis, tuo pačiu apsaugodamos paukščius nuo galimo elektros poveikio. Šios dvi priemonės taip pat didina ir elektros tinklo patikimumą.

Dar vienai saugomų paukščių rūšiai – pelėsakaliams bus pagaminta ir iškelta 500 inkilų. Jie bus montuojami ant gelžbetoninių atramų dažniausiose pelėsakalių perėjimo vietose ir bus ne tik patogūs priskristi, bet ir apsaugos pelėsakalių poras nuo kiaunių ir kitų plėšrūnų.

Projektas „Paukščių apsaugos priemonių įdiegimas Lietuvos aukštos įtampos elektros energijos perdavimo tinkluose“ yra Europos Sąjungos aplinkos finansinės programos „LIFE+“ dalis. 75 proc. projekto vertės finansuoja Europos Komisija ir Aplinkos ministerija, likusius 25 proc. – bendrovė „Litgrid“.

Išsami informacija apie projekto eigą skelbiama svetainėje www.birds-electrogrid.lt.

„Litgrid“ informacija

 

Ekonaujienos.lt straipsnius galima perspausdinti įdedant aktyvią nuorodą.

Susiję straipsniai

 • Galimybė gauti paramą atsinaujinančią energiją norintiems naudoti individualių namų savininkams

  0 2015-04-27

  Lietuvos aplinkos apsaugos investicijų fondas (LAAIF) priima paraiškas paramai gauti atsinaujinančių energijos išteklių diegimo projektams individualiuose namuose iš Klimato kaitos specialiosios programos lėšų. Dokumentų priėmimas iš fizinių asmenų dėl vieno ar dviejų butų gyvenamųjų namų modernizavimo jau užbaigtas.

 • Mišri Seimo narių grupė: Žemės gelmių įstatymo pataisos žlugdo skalūnų verslo kontrolę ir tenkina naftos oligarchų interesus

  0 2015-03-31

  Nepritardama Žemės gelmių įstatymo pakeitimo ir papildymo projektui XIIP-2753, kuriam po pateikimo pritarta Seime, Mišri Seimo narių grupė atkreipia dėmesį, kad juo siekiama įtvirtinti nuostatas, galinčias turėti pragaištingų pasekmių Lietuvos žemės gelmių apsaugai.

 • Žuvinte – apie 17 tūkstančių žąsų

  0 2015-03-30

  Šis pavasaris ypatingas ne tik savo netikėta šiluma. Žuvinto apylinkėse susirinko daugybė migruojančių žąsų – tiek, kiek iki šiol dar nebuvo registruota. Tarp jų – ir labai retos rūšys.

 • Aurelija Stancikienė. Kas svarbiau: sauja skalūnų ar žmogaus sveikata?

  0 2015-03-25

  Ką balsuodami už Žemės gelmių įstatymo pataisas pasirinks mano kolegos – Seimo nariai: neįkainuojamą visų mūsų turtą – geriamąjį vandenį ar juos deginančią sąžinę – skalūnų dujas?

 • Pilkasis garnys – 2015 metų paukštis

  0 2015-03-24

  Lietuvos ornitologų draugija (LOD), tęsdama ilgametes tradicijas, šiemet ir vėl skelbia „Metų paukštį“, kuriuo pasirinko pilkąjį garnį (Ardea cinerea). Kaip ir daugelyje kitų šalių, „Metų paukščio“ skelbiamos akcijos pagrindiniai tikslai – atkreipti visuomenės ir aplinkosaugos institucijų dėmesį į sparnuočių rūšis, kurioms tuo metu reikalingas žmonių išskirtinis dėmesys ar specialios apsaugos priemonės, o taip pat išsiaiškinti tikrąją rūšies popul...

 • Jonas Byla. Kodėl negalima lesinti laukinių paukščių

  0 2015-03-16

  Šį pavasarį, anksti parskridus gandrams, biologijos ekspertas Gintaras Riauba per televizijos laidą perspėjo gyventojus, kad „nerekomenduojama“ lesinti gandrų, tačiau „reikia“ (?) priglausti (?) ir globoti sužeistus gandrus.

 • Vokiečių planas – 80 proc. energijos iš atsinaujinančių šaltinių iki 2050 m.

  0 2015-03-13

  Prieš kurį laiką Lietuvoje lankėsi verslo delegacija iš Vokietijos. Kartu su ja keliavo ir Saksonijos federalinės žemės aplinkos ir žemės ūkio ministras Frankas Kupferis. Su juo susitikau trumpam interviu, kurio metu bandžiau išsiaiškinti Vokietijos pasiekimus atsinaujinančių energijos šaltinių panaudojime ir verslo galimybes „žaliosios“ energijos gamybos sektoriuje jų šalyje. Be to, paprašiau įvardinti Lietuvos turimų atsinaujinančių energijos šaltinių potenci...

 • „Norfos mažmena“ pripažinta efektyviausiai energiją vartojančia įmone Lietuvoje

  0 2015-03-06

  Vasario 12 d. Vilniuje, „Litexpo“ rūmuose, įteikti „Žaliojo protokolo“ apdovanojimai energijos taupymo lyderiams. Lietuvoje įmone Nr. 1 pagal energijos vartojimo efektyvumą savo ūkyje pripažintas mažmeninės prekybos tinklas „Norfos mažmena“.

 • „Litgrid“ ir Lietuvos ornitologų draugija imasi bendro paukščių apsaugos projekto

  0 2015-03-06

  Elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid” ir Lietuvos ornitologų draugija pasirašė sutartį dėl bendro paukščių apsaugos projekto. Aukštos įtampos elektros linijos neretai tampa migruojančių arba perinčių paukščių žūties priežastimi. Siekiant sumažinti tokias grėsmes, bendradarbiaujant su mokslininkais ornitologais specialiais žymekliais bus žymimi elektros laidai, įrengiamos kitos paukščių apsaugos priemonės, gaminami ir keliami inkilai paukščiams pe...

 • Saulės jėgainės testų metu ore suliepsnojo 130 pro šalį skridusių paukščių

  1 2015-02-26

  Naujos saulės jėgainės bandymų metu buvo sužalota daugiau kaip 100 pro šalį skridusių paukščių. Biologų teigimu, 130 sparnuočių užsiliepsnojo tiesiog ore, kai įskrido į koncentruotos saulės energijos zoną, kurią sukuria nauja 110 MW galios „Crescent Dunes Solar Energy Project“ saulės jėgainė prie Tonopos (Nevada, JAV).