©Vytauto Eigirdo nuotr.

Lietuvoje žiemojantys baltieji gandrai

0 2015-02-26


Lietuvos ornitologų draugija

Nors baltieji gandrai ir tolimieji migrantai kurie vengdami šaltų žiemų skrenda net iki Pietų Afrikos, tačiau kartais pasitaiko ir išimčių. Pastaraisiais metais šie paukščiai vis dažniau pasilieka žiemoti Lietuvoje.

Šie metai taip pat buvo ne išimtis, gandrai buvo stebimi net keliose skirtingose Lietuvos vietose. Esant pastoviam mitybos šaltiniui, kartais šių paukščių pasilieka net būriai, taip nutiko ir šiais metais greta Klaipėdos esančiame Dumpių sąvartyne. Jau nuo rudens šioje vietoje laikėsi būrelis gandrų, kurie regis niekur nesiruošė skristi, vaikštinėjo sąvartyno šlaitais, kartu su kirais ieškodavo maisto šviežiai išverstose atliekose. Taip gandrai čia išbuvo visą rudenį, tačiau žiemoti liko tik trys drąsiausi raudonsnapiai. Ilgą laiką praleidę šiukšlynę, gandrai iš baltųjų regis patapo „rudaisiais“, kadangi per dieną kapstydami atliekas paukščiai neišvengiamai išsipurvindavo. Nakvoti gandrai skrisdavo į greta sąvartyno esančius gandralizdžius. Taip trejetukas čia laikėsi iki pats sausio pabaigos. Vasario pradžioje jau buvo matoma tik du baltieji, o pradėjus šilti orams ir nutirpus sniegui pasitraukė ir pastarieji.

Baltasis gandras Dumpių sąvartyne
©Vytauto Eigirdo nuotr.

Be šios sėkmingai peržiemojusios trijulės, žiemos metu buvo stebėta dar keletas gandrų. Utenos rajone esančioje gandrų prieglaudoje per žiemą buvo laikomi keli paukščiai, kurie kartais išskrisdavo paskraidyti po apylinkes. Neretai nutūpdavo į greta pagrindinio kelio esančius gandralizdžius, taip stebindami pravažiuojančius žmones.

Dar vienas gandras, jau gerai žinomas visai Lietuvai – tai Nidos gyventojas, kuris šiltuoju metų laiku dienas leidžia šiame kurorte, o žiemą priglaudžiamas žmonių ūkiniuose pastatuose. Šis paukštis yra itin jaukus, nevengia ir iš žvejų žuvies paprašyti, todėl turistai jam yra davę net kelis vardus – Petras, Juozas, Grantas.

Praėjusią savaitę Alytaus rajone buvo stebėtas dar vienas raudonkojis. Aukštai sklandantį paukštį alytiškė pastebėjo automobiliu grįždama iš Vilniaus. Tačiau vargu ar tai buvo pirmasis grįžęs migrantas, tai galėjo būti taipogi žmonių priglaustas paukštis, kuris atšilus orams buvo paleistas pasiskraidyti.

Gandrai jau pakeliui į Lietuvą, tačiau jie pakankamai punktualūs ir įprastai pasirodo tik apie kovo vidurį. Gandro diena arba Gandrinės, Blovieščiai nuo seno lietuvių švenčiama kovo 25-ąją. Žmonės sakydavo, kad gandras grįždamas ant uodegos parneša kielę, kuri išspardo paskutinius žiemos ledus.

Kodėl gandrai vis dažniau pasilieka Lietuvoje šaltuoju metų laiku, užuot patraukę į pietus su savo gentainiais, nėra tiksliai žinoma. Tačiau kol kas tai tik vienetiniai atvejai. Taigi, kelkime naujus gandralizdžius ir laukime jau greitai ant sodybos stogo kleketuojančių raudonsnapių.

 
 

Susiję straipsniai

 • Žuvinte – apie 17 tūkstančių žąsų

  0 2015-03-30

  Šis pavasaris ypatingas ne tik savo netikėta šiluma. Žuvinto apylinkėse susirinko daugybė migruojančių žąsų – tiek, kiek iki šiol dar nebuvo registruota. Tarp jų – ir labai retos rūšys.

 • Pilkasis garnys – 2015 metų paukštis

  0 2015-03-24

  Lietuvos ornitologų draugija (LOD), tęsdama ilgametes tradicijas, šiemet ir vėl skelbia „Metų paukštį“, kuriuo pasirinko pilkąjį garnį (Ardea cinerea). Kaip ir daugelyje kitų šalių, „Metų paukščio“ skelbiamos akcijos pagrindiniai tikslai – atkreipti visuomenės ir aplinkosaugos institucijų dėmesį į sparnuočių rūšis, kurioms tuo metu reikalingas žmonių išskirtinis dėmesys ar specialios apsaugos priemonės, o taip pat išsiaiškinti tikrąją rūšies popul...

 • Jonas Byla. Kodėl negalima lesinti laukinių paukščių

  0 2015-03-16

  Šį pavasarį, anksti parskridus gandrams, biologijos ekspertas Gintaras Riauba per televizijos laidą perspėjo gyventojus, kad „nerekomenduojama“ lesinti gandrų, tačiau „reikia“ (?) priglausti (?) ir globoti sužeistus gandrus.

 • „Litgrid“ ir Lietuvos ornitologų draugija imasi bendro paukščių apsaugos projekto

  0 2015-03-06

  Elektros perdavimo sistemos operatorius „Litgrid” ir Lietuvos ornitologų draugija pasirašė sutartį dėl bendro paukščių apsaugos projekto. Aukštos įtampos elektros linijos neretai tampa migruojančių arba perinčių paukščių žūties priežastimi. Siekiant sumažinti tokias grėsmes, bendradarbiaujant su mokslininkais ornitologais specialiais žymekliais bus žymimi elektros laidai, įrengiamos kitos paukščių apsaugos priemonės, gaminami ir keliami inkilai paukščiams pe...

 • Saulės jėgainės testų metu ore suliepsnojo 130 pro šalį skridusių paukščių

  1 2015-02-26

  Naujos saulės jėgainės bandymų metu buvo sužalota daugiau kaip 100 pro šalį skridusių paukščių. Biologų teigimu, 130 sparnuočių užsiliepsnojo tiesiog ore, kai įskrido į koncentruotos saulės energijos zoną, kurią sukuria nauja 110 MW galios „Crescent Dunes Solar Energy Project“ saulės jėgainė prie Tonopos (Nevada, JAV).

 • Lietuvoje žiemojantys baltieji gandrai

  0 2015-02-26

  Nors baltieji gandrai ir tolimieji migrantai kurie vengdami šaltų žiemų skrenda net iki Pietų Afrikos, tačiau kartais pasitaiko ir išimčių. Pastaraisiais metais šie paukščiai vis dažniau pasilieka žiemoti Lietuvoje.

 • Domiesi paukščiais – kviečia Neakivaizdinė jaunųjų ornitologų mokykla

  0 2015-02-18

  Domiesi paukščiais? Patinka žygiai ir stovyklos? Nori susipažinti su bendraminčiais iš visos šalies? Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras kviečia į Neakivaizdinę jaunųjų ornitologų mokyklą. Šios mokyklos tikslas – plėtoti bendrąją, gamtamokslinę, aplinkotyrinę ir biologinę kompetencijas (ypač ornitologijos, paukščių ekologijos ir gamtosaugos srityse), svarbias visaverčiam šiuolaikiškam gyvenimui.

 • Kipro brakonieriai kasmet sugauna apie milijoną paukščių giesmininkų

  0 2015-02-17

  Lankantis svečioje šalyje, visada norisi susipažinti su vietinės virtuvės ypatumais, paragauti ko nors neįprasto, būdingo tik šiam regionui, ko neįmanoma rasti niekur kitur. Kipro virtuvė įvairi ir turtinga. Geriausiai jos ypatumai atsiskleidžia tradicinėse tavernose, kurių rasite bet kuriame salos kaime. Patiekalų kokybė būna puiki, pasirinkimas platus ir įtinkantis išrankiausiam skoniui, o porcijos pakankamai didelės. Ko gera vienas egzotiškiausių Kipro nacionalinės v...

 • Verknės upėje žiemoja neįprastos spalvos antys

  0 2015-02-10

  Lietuvos ornitologų draugija sausio mėnesį organizavo žiemojančių vandens paukščių apskaitas. Svarbūs duomenys apie šalies vandenyse stebėtas paukščių rūšis, jų gausą, pokyčius. Aukštadvario regioninio parko direkcija tradiciškai dalyvavo apskaitose. Buvo skaičiuoti vandens paukščiai didžiausiose jų sankaupose – Verknės upėje šalia Aukštadvario miestelio ir Nikronių kaimo.

 • Pusiaužiemio barsuką kankino nemiga?

  0 2015-01-25

  Sausio dvidešimt penktoji diena yra pusiaužiemis, bet oro temperatūros tikrai nežiemiškos. Mistinį barsuką, kuris turėjo vidurdienį verstis ant kito šono, ko gero kankino nemiga ir vargšelis kas kelios dienos visą ligšiolę žiemą vartėsi nuo vieno ant kito šono. Arba išvis nesnaudė: Žuvinto biosferos rezervato ekologas prieš keletą dienų aptiko šviežius po mišką slampinėjusio barsuko pėdsakus.