Gyvybės medis: Tulės kiparisas

0 2015-02-10


Technologijos.lt

Tulės medis (isp. – El Árbol del Tule) – galingas Montezumos kiparisas Santa Marijos del Tulės miestelio centre (Meksika). Šis galiūnas minimas dar actekų istoriniuose šaltiniuose, kuriems yra apie 2 tūkst. metų. Galima tik įsivaizduoti, kiek šiam kiparisui yra iš tikrųjų. Realiausia, kad jam yra 1,3–3 tūkst. metų, o kai kurie šaltiniai teigia, kad pirmasis medžio ūglis prasikalė prieš 6 tūkst. metų. Be abejonės, tai yra vienas seniausių pasaulio medžių. Bet tai – ne vienintelis jo rekordas.

Gumbuotas griaumedžio kamienas ir šakos įgavusios tokių keistų pavidalų, kad lakesnės vaizduotės asmenys juose įžiūri mitologines būtybes, pabaisas ir gyvūnus, todėl dabar jis vadinamas dar ir Gyvybės medžiu.

Tai ne tik vienas seniausių, bet ir vienas didžiausių planetos medžių. Manoma, kad storesnio kamieno už Tulės kiparisą neturi joks kitas medis Žemėje.

Tulės kiparisas

Kamieno apimtis įvairiais matavimais siekia nuo 41 iki 51 metro. Kamienas toks drūtas, kad jį ištiestomis rankomis apkabinti pajėgia mažiausiai 30 žmonių (kai kuriais duomenimis – mažiausiai 50 žmonių).

Senolio kamieno skersmuo siauriausioje vietoje ties žeme siekia 9 metrus 38 centimetrų, tad Tulės kiparisas yra šiek tiek storesnis už kitą storiausią pasaulyje kamieną, kuris priklauso vienam gigantiškųjų sekvojų rūšies atstovui (to medžio kamienas siauriausioje vietoje yra lygiai 8,98 metro storio). Na, o storiausioje vietoje kamieno skersmuo – net 14,05 metro.

Tulės kiparisas

Tulės kiparisas yra 39 metrų aukščio – toks aukštas, kad šalia jo miestelio bažnyčia su visomis savo smailėmis atrodo kaip nykštukė. Iš visko galima spręsti, kad pats Santa Marijos del Tolės miestelis buvo statomas aplink Tulės kiparisą – ir turgus, ir bažnyčia, ir centrinė aikštė pastatyta taip, kad miesto centru, ašimi būtų įstabusis medis.

Dauguma Tulės miestelėnų verčiasi žaliųjų citrinų auginimu ir prekyba. XX a. didžioji miestelio gyventojų dalis pradėjo ūkininkauti – pradėjo auginti kukurūzus, pupeles, avinžirnius. Tačiau pastaraisiais dešimtmečiais vis daugiau pajamų miesto gyventojai uždirba iš turizmo – apie Tulės medį sužino vis daugiau pasaulio gyventojų, tad jis tapo ypatingu turistų traukos centru. Tad dabar už sotesnį duonos kąsnį Tulės kiparisui turėtų būti dėkingi 3/4 miestelio gyventojų.

Tulės kiparisas
Nors nuo 2001 m. medis įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, dar 1990 m. pastebėta, kad jis po truputį miršta, nes jo šaknų sistemai pakenkė drėgmės stygius, tarša ir eismas – greta miestelio einančiu keliu per parą pravažiuoja apie 8 tūkst. automobilių.
Tulės kiparisas
 

Parengta pagal:

 

Susiję straipsniai

 • Laukinis maistas: nuo atpažinimo iki suvalgymo

  0 2017-04-21

  Gegužė – valgomų laukinių augalų pikas. Geriausias metas pasimokyti atpažinti valgomus augalus. Todėl gegužės savaitgaliais kviečiame į Ukmergės raj., prie Veprių į LAUKINIŲ AUGALŲ PAŽINIMO ir SUVARTOJIMO SEMINARĄ, kurį ves augalų žinovas – Laimis Žmuida.

 • Turguose pasirodė dilgėlių

  0 2016-06-02

  Panevėžio turguje populiarėja nauja prekė – dilgėlės. Jas perka žmonės, norintys laikytis sveikesnio gyvenimo būdo.

 • Henrikas Gudavičius. Laiškai iš kaimo. Kas aria žemę be arklio ir be arklo

  0 2015-04-02

  Vasario 19-oji
  Ir vėl ūdra išvartė Krūčiaus pylimo akmenis, nurideno juos į farvaterį. Tas guvus žvėrelis man šiek tiek kenkia. Rudenį sutvirtinau pylimą dideliais akmenimis, kad upelis tekėtų nauja vaga, kad šitokiu būdu aukštame šlaite išsaugotume tulžių urvus, o ūdra, ieškodama moliuskų, vis išvarto tuos nemažus riedulius.

 • Miestiečiai mokėsi malšinti stresą sodindami

  0 2015-03-16

  Penktadienį sostinės miesto stiliaus centre „Europa“ veikė neįprastos dirbtuvės – vilniečiai ir miesto svečiai buvo mokomi pasisodinti prieskoninių žolelių. Pasak dirbtuves organizavusios agrofirmos „Sėklos“ atstovų, miestiečiai ne tik puikiai praleido laiką, gavo pradedantiems sodininkams reikalingų žinių, bet ir mokėsi mėgautis sodinimu, kaip vienu iš atsipalaidavimo būdų.

 • Diskusija: medžių gerovė žmogaus kuriamoje aplinkoje

  0 2015-03-16

  Nemažai žinome apie medžių teikiamą naudą žmogaus sveikatai, tačiau nedaug teišmanome apie medžių sveikatą. Tai ypač akivaizdu stebint nuskurdusius medžius miestų gatvėse, kur šiems „žaliesiems mūsų draugams“ lieka vis mažiau vietos.
  Kviečiame padiskutuoti, koks turėtų būti požiūris į miesto medį ir kokie medžio poreikiai turi būti tenkinami?

 • Pirkėjai eurų sėkloms negaili

  0 2015-03-16

  Daržininkystę ar sodininkystę pamėgo daugelis lietuvių – vieni nori turėti sveikesnių produktų, kiti – tikisi sutaupyti. Daugėja ir tokių, kuriems darbas darže ar sode – pomėgis. Tad nenuostabu, kad sulaukę pavasario daržininkai užplūdo specializuotas sėklų parduotuves, dairosi sėklų prekybos centruose ar turgavietėse.

 • Ateities iššūkis Europai – išsaugoti dirvožemį

  0 2015-03-13

  2015-uosius Jungtinės Tautos paskelbė Tarptautiniais dirvožemio metais.
  Plečiantis miestams vis didesni derlingos žemės plotai uždengiami nepralaidžiu sluoksniu – kelių danga, asfaltu. Šis reiškinys vadinamas dirvožemio sandarinimu.

 • Išrinktas Europos medis 2015

  0 2015-03-13

  150 metų amžiaus paprastasis ąžuolas (Quercus robur L.), augantis Saaremaa salos, Estija, futbolo aikštėje, laimėjo prestižinį 2015 metų Europos medžio titulą.

 • LEU žaliosiose auditorijose studentams padeda mokytis ir augalai

  0 2015-02-25

  Lietuvos edukologijos universitetas (LEU) – žaliasis. Čia įgyvendinamos įvairios gamtosauginės idėjos. 3 metus iš eilės studentai mokosi žaliosiose auditorijose, kuriose ant stalo ne tik rašikliai ir sąsiuviniai, bet ir augalai. Studentai, atėję į paskaitą, pasiima nuo palangės po vazonėlį ir pasistato jį ant savo stalo, o po paskaitos padeda atgal į vietą. Šio projekto tikslas yra ugdyti gamtojautą – pagarbą gyvybei, žmogaus gebėjimą suprasti gamtos grožį, ku...

 • Konkursas „Mano žalioji palangė“

  0 2015-02-25

  Jau tapęs tradiciniu konkursas „Mano žalioji palangė“ vyks ir šiemet! Konkursui darbų laukiama iki (imtinai) 2015 m. gegužės 8 d.