Hikaduvos nacionaliniame parke gelbėjami koralai

0 2013-12-12


Šri Lankos pietvakarinėje dalyje esančiame Hikaduvos (Hikkaduwa) nacionaliniame parke pradėta vykdyti koralų gelbėjimo programa.

100 km į pietus nuo sostinės Kolombo esantis Hikaduvos nacionalinis parkas garsėja koralais. Apie 5 m gylyje esantis koralinis rifas, tai susiaurėdamas iki 5 m pločio, tai išsiplėsdamas iki beveik 50 m, nusidriekia apie 4 kilometrus. Tai didelė ir sudėtinga ekosistema, primenanti miškus, gausybės žuvų rūšių ir įvairiausių kitų organizmų prieglobstis. Koralai, vieni primenantys elnio, kiti briedžio ragus, dar kiti susiraizgę lyg smegenys, tarp jų laigančios spalvingos tropikų žuvys yra tikras rojus nardymo mėgėjams, o Hikaduva - populiarus egzotines keliones mėgstančių turistų traukos centras.


©travelolanka.com

Deja, tiek dėl žmogaus veiklos, tiek dėl gamtos faktorių koralų rifas sparčiai nyksta.

Ypatingai rifas nukentėjo 1998 metais, kai dėl pakitusios vėjų krypties, vadinamo El Ninjo, pasikeitė Ramiojo vandenyno ekvatorinės dalies vandenyno srovių vandens temperatūra. Pučiant šiam vėjui neįprastai įšyla rytinė Ramiojo vandenyno dalis. El Ninjo stebimas jau nuo 1790-ųjų ir pasikartoja kas 3-8 metai, tačiau ne visada vienodai aktyviai. 1998-aisiais El Ninjo poveikis buvo toks stiprus, kad patraukė pasaulio visuomenės dėmesį ir sukėlė daug susirūpinimo dėl klimato kaitos. Ties Šri Lanka vandens temperatūra viršijo įprastinę 5 laipsniais pagal Celsijų. Patyrę tokį šiluminį šoką, koralai blunka, nes veikiami temperatūros rifą sudarantys polipai išstumia į paviršių zooksanteles, kurios pablykšta arba tampa visai baltos. Koralai pasidaro trapūs ir pradeda irti.


©holidaysinsrilanka.net

1998-aisiais po El Ninjo Hikaduvos koralinis rifas nepaprastai sumažėjo. Tačiau skirtingų rūšių koralai buvo paveikti nevienodai. Jei vienų rūšių koralų liko tik 5 %, tai kiti blukimo efekto beveik nepatyrė. Jie augo ir kerojo, užimdami sunykusiųjų vietą. Aplinkosaugos specialistai apgailestavo dėl nykstančios įvairovės, greit augančius koralus vadindami savotiškomis piktžolėmis.

Susilpnėjusius koralus pribaigė 2004 m. cunamis. Beje, rifas labiau nukentėjo ne nuo paties cunamio, o nuo antrinių pasekmių, ypač nuo įvairių nuolaužų ir net žvejų tinklų, įstrigusių tarp koralų. Nacionalinio parko darbuotojai ir savanoriai turėjo daug darbo jas šalindami.

Šri Lankos laukinės gamtos išsaugojimo departamento (Wildlife Conservation Department) specialistai siekia atkurti koralinį rifą naudodami Filipinuose pasitvirtinusią technologiją. Manoma, kad reikia atstatyti bent 30-40 procento koralinio rifo, kad jame pradėtų vykti normalūs atsinaujinimo procesai. Departamento specialistai gamina pusmetrinius betoninius blokus, į kuriuos įmontuojami 12-18 cm dydžio negyvų koralų gabaliukai. 700 tokių blokų bus nuleista į vandenyno dugną kaip naujo koralinio rifo pagrindas. Jie bus tarpusavyje sutvirtinti ir nuguls dugne lyg plytelių grindinys. Paskui ant negyvų koralų bus pritvirtinti sveiki, nenukentėję koralai, kurių gabalai, atitrūkę nuo pagrindinio rifo, yra surankioti šalies paplūdimiuose. Planuojama, kad ant jų rifas pradės augti iš naujo, o rifo pagrindą sudarantys betono blokai gana greit užsineš smėliu. Vieni įspūdingiausių šiose vietose pasitaikantys koralai “elnių ragai” per vienerius metus išauga 2-3 centimetrus, taigi tikimasi, kad per 15-20 metų rifas išaugs iš naujo. Prie projekto prisideda ir Tarptautinė nardymo mokykla.


©Nick Hobgood (Wikimedia Commons)

Pasaulyje yra ir kitų koralų rifų atkūrimo metodų. Pavyzdžiui koralų išgelbėjimu besirūpinanti organizacija Global Coral Reef Alliance, taiko kitokią jų “atauginimo” technologiją: vandenyje pastatomos metalinės konstrukcijos, per kurias leidžiama silpna elektros srovė. Jos veikiamas ištirpęs kalkakmenis kristalizuojasi konstrukcijos paviršiuje, ir metalas gana greit apauga koralais. Srovės stimuliuojami jie auga keturis kartus greičiau negu įprastinėmis sąlygomis.

 

Ekonaujienos.lt straipsnius galima perspausdinti įdedant aktyvią nuorodą.

Susiję straipsniai

 • Laukinis maistas: nuo atpažinimo iki suvalgymo

  0 2017-04-21

  Gegužė – valgomų laukinių augalų pikas. Geriausias metas pasimokyti atpažinti valgomus augalus. Todėl gegužės savaitgaliais kviečiame į Ukmergės raj., prie Veprių į LAUKINIŲ AUGALŲ PAŽINIMO ir SUVARTOJIMO SEMINARĄ, kurį ves augalų žinovas – Laimis Žmuida.

 • Skirtingas kartas vienija žemė

  0 2016-06-02

  Šį pavasarį Lietuvoje startavo socialinio verslo projektas „CoolŪkis“. Jo sumanytojai siekia suartinti kaimo ir miesto žmones. Projekto rengėjai orientuojasi į senjorų socialinę atskirtį, sveiką gyvenseną ir ekologinę daržininkystę.

 • Turguose pasirodė dilgėlių

  0 2016-06-02

  Panevėžio turguje populiarėja nauja prekė – dilgėlės. Jas perka žmonės, norintys laikytis sveikesnio gyvenimo būdo.

 • Gamtinės žemdirbystės seminarai liepos mėnesį visoje Lietuvoje

  0 2016-05-31

  Kviečiame į gamtinės žemdirbystės seminarus, kurie vyks sodybose prie Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus ir Druskininkų liepos mėnesio savaitgaliais.

 • Ekologiškų daržovių karaliai: interviu su ekoūkininke Daiva Giedrikiene

  0 2015-05-17

  Daivos Giedrikienės paprasta ūkininke nepavadinsi ne tik dėl to, kad su vyru Arūnu ir vaikais ji ūkininkauja pagal ekologinės žemdirbystės principus, bet ir dėl to, kad jų asortimente gausu Lietuvoje retai auginamų daržovių. Kiaulių ir karvių jų ūkyje nėra. Jie - ekologiškų daržovių karaliai, šviesūs, švarūs ir visada šiltai besišypsantys. Ekologinę daržininkystę 2001 m. pradėjo nedideliuose ploteliuose. Šiandien jie turi didelį būrį ištikimų klientų Vil...

 • Senųjų veislių renesansas

  0 2015-05-17

  Netoli Kauno, Karmėlavoje, gyvenantis Valdas Stokna pastebėjo, kad parduotuvėse jau nėra senų, prieš 50 ar 100 metų augintų augalų veislių sėklų. Būtent jos tinka gamtinei ir ekstensyviai žemdirbystei.

 • Ekologinė grėsmė: JAV bitininkai per metus neteko beveik pusės bičių

  0 2015-05-16

  JAV bitininkai per praėjusius metus prarado 42,1 proc. turėtų bičių.
  Tai pirmas atvejis, kai vasarą bičių žuvo daugiau, nei žiemą – 27,4 proc. Pernai vasarą bitininkai prarado 19,8 proc. bičių.

 • Tikrinant darželių ir mokyklų valgyklas, galės dalyvauti tėvų atstovai

  0 2015-05-16

  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kasmet daugelio vaikų darželių ir mokyklų valgyklose randa higienos, maisto saugos ar kokybės pažeidimų. 50 proc. patikrinimų nustatoma su pažeidimais. Taip pat jau ne vienerius metus maisto kokybe, neskaniu maistu skundžiasi vaikai ir jų tėvai. Tad VMVT nusprendė imtis konkrečių priemonių, kad situacija keistųsi, ir sudarė galimybes tėvų atstovams dalyvauti darželių bei mokyklų patikrinimuose.

 • Per metus kiekvienas Lietuvos gyventojas išmeta apie 50 kg maisto atliekų

  0 2015-05-15

  Per Seime vykusį Nacionalinį kovos su maisto švaistymu kongresą buvo aptarti ir aktualūs maisto atliekų, jų tvarkymo ir prevencijos klausimai.
  Per metus mūsų šalyje susidaro apie 80 tūkst. tonų maisto atliekų, o vienas gyventojas išmeta apie 50 kg maisto, kurio dalis dar tinkama vartoti. Šios atliekos nėra atskirai surenkamos ir tvarkomos, todėl patenka į bendrą komunalinių atliekų srautą ir keliauja į sąvartynus. Maisto atliekos Lietuvoje sudaro apie dešimtadalį vi...

 • Savanoriškas valstybinių parkų lankytojų bilietas

  0 2015-05-15

  Nuo gegužės 15 dienos 4 nacionaliniuose ir 28 regioniniuose parkuose įvedamas valstybinių parkų lankytojo bilietas. Ekologinio mąstymo žmonės, kuriems rūpi gamta, kraštovaizdžio vertybės, galės prisidėti prie saugomų teritorijų puoselėjimo.