©sxc.hu

Jaunieji žurnalistai gliaudys aplinkosaugos temas

0 2014-11-05


Daugiau kaip 10 metų keliamos aplinkosaugos problemos vis dar yra terra incognita daugeliui žurnalistų. Sudėtingi gamtos pokyčiai, moksliniai tyrimai, atliekų rūšiavimo ir surinkimo sistemų painiava reikalauja specializuotų žinių bei plataus žurnalistinio matymo. Tai paskatino Elektronikos Platintojų Asociaciją (EPA) ir Lietuvos žurnalistų sąjungą inicijuoti konkursą jauniesiems žurnalistams „Moki žodį, myli gamtą“. Žurnalisto gyslelę turintys Lietuvos moksleiviai kviečiami tyrinėti bei rašyti išsamius publicistinius straipsnius aplinkosaugos temomis.

„Žiniasklaida yra nuolat kaltinama paviršutiniškumu, todėl labai svarbu investuoti į jaunąją kartą – būsimus Lietuvos žurnalistus, formuojant jų supratimą apie tikrą publicistiką. Visgi viso ko pagrindas – visuomenei aktualios temos. Aplinkosauga yra ta sritis, kurioje yra ką nagrinėti ir tuo pačiu šviesti visuomenę“, – sako Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.

Projekto organizatoriai viliasi, jog šis konkursas paskatins jaunimą iš esmės pasidomėti aplinka bei visuomenei aktualiomis problemomis, kartu dalintis įžvalgomis, tyrimais, lyginimais, faktais bei kitais pastebėjimais. „Sakoma, kad tai, ką perskaitome, užsifiksuojame tik 10 % informacijos, tačiau apie ką diskutuojame, rašome, tyrinėjame bei mokome kitus, išmokstame 95 % visos informacijos. Toks konkursas kažkam bus labai naudinga pamoka ateičiai ne tik mokantis žurnalistinio amato, bet ir tampant socialiai atsakingais Lietuvos piliečiais“, – sako elektronikos atliekų surinkimą organizuojančios Elektronikos Platintojų Asociacijos vadovas Mantas Varaška.

Regioninės spaudos žurnalistai nukreips tinkama linkme

Daugelis moksleivių turi didžiulį potencialą rašyti, tačiau dažnai pritrūksta žinių, kaip tai padaryti. Nukreipti tinkamu keliu pasižada regioninės žiniasklaidos atstovai, sutikę bendradarbiauti ir prisidėti prie socialinio projekto. Kiekviename regione bus rengiamos paskaitos, kuriose moksleiviai turės puikią galimybę iš arčiau susipažinti su žurnalistinio darbo ypatumais: kaip atlikti įvairius tyrimus, kaip teisingai suformuluoti klausimus, akcentuoti svarbiausias mintis bei pamatyti, kokį kelią nueina straipsnis iki publikavimo.

Regioninės žiniasklaidos atstovai taip pat įsipareigoja padėti išrinkti geriausius moksleivių straipsnius bei suteikti pagrindinį prizą jaunajam žurnalistui – straipsnio publikavimą regioniniame laikraštyje. „Džiaugiamės tokia iniciatyva skatinti raštingumą ir domėjimąsi mus supančia aplinka. Lietuvos regionuose tikrai yra gabių, raštingų jaunų žmonių, kurie savo ateitį sieja su žurnalistika ir prisidės prie šios gražios akcijos“, – sakė laikraščio „Tauragės kurjeris“ redaktorius Renaldas Malychas.

Pirmasis konkurso etapas vyks Alytuje, Tauragėje, Marijampolėje, Telšiuose, Utenoje, Panevėžyje, Vilkaviškyje.

Konkurso reikalavimai

Konkursas skirtas 7–12 klasių moksleiviams. Konkursui teikiamų straipsnių forma nėra ribojama. Tai gali būti tiriamieji žurnalistiniai straipsniai, publicistiniai straipsniai, esė. Netalpiname ir į jokius žodžių ar lapų skaičius, nes priklausomai nuo nagrinėjamos temos, kartais vertinami glausti įvykiai, o kartais ilgi, painias schemas narpliojantys publicistiniai straipsniai. Straipsniai privalo atspindėti svarias aplinkosaugos problemas, aktualijas, tyrimus. EPA siūlomas straipsnių temų idėjas rasite www.epa.lt.

Daugiausia dėmesio bus skiriama darbų originalumui, įtikinamumui ir gebėjimui pažvelgti į tiriamąją problemą meninės išraiškos priemonėmis. Darbus vertins regioninės žiniasklaidos atstovai, EPA bei viešųjų ryšių agentūros „Adres“ specialistai. Konkursinius straipsnius prašome siųsti adresu konkursai@epa.lt iki lapkričio 24 dienos. Prie straipsnio būtina nurodyti savo kontaktus, mokyklą ar žurnalistų būrelį.

 

Ekonaujienos.lt straipsnius galima perspausdinti įdedant aktyvią nuorodą.

Susiję straipsniai

 • Laukinis maistas: nuo atpažinimo iki suvalgymo

  0 2017-04-21

  Gegužė – valgomų laukinių augalų pikas. Geriausias metas pasimokyti atpažinti valgomus augalus. Todėl gegužės savaitgaliais kviečiame į Ukmergės raj., prie Veprių į LAUKINIŲ AUGALŲ PAŽINIMO ir SUVARTOJIMO SEMINARĄ, kurį ves augalų žinovas – Laimis Žmuida.

 • Skirtingas kartas vienija žemė

  0 2016-06-02

  Šį pavasarį Lietuvoje startavo socialinio verslo projektas „CoolŪkis“. Jo sumanytojai siekia suartinti kaimo ir miesto žmones. Projekto rengėjai orientuojasi į senjorų socialinę atskirtį, sveiką gyvenseną ir ekologinę daržininkystę.

 • Gamtinės žemdirbystės seminarai liepos mėnesį visoje Lietuvoje

  0 2016-05-31

  Kviečiame į gamtinės žemdirbystės seminarus, kurie vyks sodybose prie Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus ir Druskininkų liepos mėnesio savaitgaliais.

 • Ekologiškų daržovių karaliai: interviu su ekoūkininke Daiva Giedrikiene

  0 2015-05-17

  Daivos Giedrikienės paprasta ūkininke nepavadinsi ne tik dėl to, kad su vyru Arūnu ir vaikais ji ūkininkauja pagal ekologinės žemdirbystės principus, bet ir dėl to, kad jų asortimente gausu Lietuvoje retai auginamų daržovių. Kiaulių ir karvių jų ūkyje nėra. Jie - ekologiškų daržovių karaliai, šviesūs, švarūs ir visada šiltai besišypsantys. Ekologinę daržininkystę 2001 m. pradėjo nedideliuose ploteliuose. Šiandien jie turi didelį būrį ištikimų klientų Vil...

 • Senųjų veislių renesansas

  0 2015-05-17

  Netoli Kauno, Karmėlavoje, gyvenantis Valdas Stokna pastebėjo, kad parduotuvėse jau nėra senų, prieš 50 ar 100 metų augintų augalų veislių sėklų. Būtent jos tinka gamtinei ir ekstensyviai žemdirbystei.

 • Tradicinės Tibeto medicinos akademija Lietuvoje pristato paskaitas „Psichikos ligos ir požiūris į jas Tibeto medicinoje“

  0 2015-05-16

  Paskaitos skirtos šeimos gydytojams, neurologams, reabilitologams ir kitų sričių gydytojams ir visiems, kas domisi Tibeto medicina.
  Lektorius daktaras Nida Čenagtsang, remdamasis Tibeto medicina, mano, kad psichologiniai sutrikimai gali atsirasti dėl rLung (Vėjas) energijos arba tiksliau dėl sRog Zin rLung (gyvybę palaikančio Vėjo) sutrikimo. Priemonės, kurios naudojamos palengvinti šiai būsenai, gali būti siejamos su dieta, vaistais, išorine terapija, suteikiančiais kūnui ...

 • Tikrinant darželių ir mokyklų valgyklas, galės dalyvauti tėvų atstovai

  0 2015-05-16

  Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) inspektoriai kasmet daugelio vaikų darželių ir mokyklų valgyklose randa higienos, maisto saugos ar kokybės pažeidimų. 50 proc. patikrinimų nustatoma su pažeidimais. Taip pat jau ne vienerius metus maisto kokybe, neskaniu maistu skundžiasi vaikai ir jų tėvai. Tad VMVT nusprendė imtis konkrečių priemonių, kad situacija keistųsi, ir sudarė galimybes tėvų atstovams dalyvauti darželių bei mokyklų patikrinimuose.

 • Per metus kiekvienas Lietuvos gyventojas išmeta apie 50 kg maisto atliekų

  0 2015-05-15

  Per Seime vykusį Nacionalinį kovos su maisto švaistymu kongresą buvo aptarti ir aktualūs maisto atliekų, jų tvarkymo ir prevencijos klausimai.
  Per metus mūsų šalyje susidaro apie 80 tūkst. tonų maisto atliekų, o vienas gyventojas išmeta apie 50 kg maisto, kurio dalis dar tinkama vartoti. Šios atliekos nėra atskirai surenkamos ir tvarkomos, todėl patenka į bendrą komunalinių atliekų srautą ir keliauja į sąvartynus. Maisto atliekos Lietuvoje sudaro apie dešimtadalį vi...

 • Savanoriškas valstybinių parkų lankytojų bilietas

  0 2015-05-15

  Nuo gegužės 15 dienos 4 nacionaliniuose ir 28 regioniniuose parkuose įvedamas valstybinių parkų lankytojo bilietas. Ekologinio mąstymo žmonės, kuriems rūpi gamta, kraštovaizdžio vertybės, galės prisidėti prie saugomų teritorijų puoselėjimo.

 • Tradicinės Tibeto medicinos akademija Lietuvoje kviečia į atjaunėjimo kursą su gydytoju Nida Čenagtsangu

  0 2015-04-23

  VIII amžiuje Tibete gyveno žmogus, kuris sulaukė 125 metų amžiaus ir po mirties kartu su žmona ir savo šunimi pavirto vaivorykšte. Šis žmogus buvo Yuthok, tradicinės Tibeto medicinos tėvas, nuostabus sveikatos mokytojas, ėjęs dvasinio tobulėjimo keliu per kūną, energijas ir protą.
  Kyla klausimas – kaip jam pavyko gyventi taip ilgai ir įgyti ypatingų pasiekimų? Visi jo mokymai vis dar yra prieinami mums. Milžiniškos jo užuojautos dėka, mes galime rasti atsakymus į ...